Паметни рекорди

Паметни рекорди

Паметни рекорди

Паметта е една от "високите технологии" на човешката еволюция. И, вероятно, с времето, способността на човека да запомня, ще се развива в мащаби и темпове, каквито не можем да си представим днес. Може би нашите далечни потомци ще могат да запаметяват цели книги и огромни масиви от числа. Засега хората с такива способности са рядкост и са смятани за феномени. Ето някои от най-впечатляващите рекорди по паметливост.

10. Южноафриканският политически деец Ян Христиан Сметс наизустил, и то на преклонна възраст, 5000 книги.

 9. Японецът Хидеаки Томоери назовава по памет числото „пи” с точност до 40 000 знака след десетичната запетая. Сещате се нали – 3,14...

8. През 1967 г. Мехмед Али Халиси от Анкара рецитира наизуст 6666 стиха от Корана в продължение на шест часа.

7. Руснакът Валерий Лавриненко запомня 100 знака за 2,5 минути, а  200 — за 3 минути, като при това прави максимум две-три грешки. Той умее да възпроизвежда числа, представени в какъвто и да е порядък.

6. Особено полезна е паметта за телефонни номера. Китаецът Гу Янлин, за своите 26 години помни 15 хил. номера на абонати в граб Харбин.

Паула Прентис, която е оператор на телефон за справки в Тасмания пък помни наизуст 12 8603 телефонни номера на абонати, техните имена, адреси и точни наименования на учреждения. Никак не е зле за човек, провалил се на училищната матура по математика. Местната спасителна служба винаги звъни направо на Паула, когато има нужда от спешна информация. Любопитният парадокс в цялата тази история не е матурата по математика, а фактът, че Паула не помни единствено своя телефонен номер. По тази причина го държи винаги под ръка, записан на лист хартия.

5. Двукратният рекордьор от Книгата на рекордите на Гинес Сам Гарибян безпогрешно възпроизвежда 1000 продиктувани му думи, подбрани измежду 10 езика, в това число и екзотики като фарси, кхмерски и бенгали.

4.Американката Барбара Мур остава в историята с необикновен концерт. Тя изпълнява на пиано по памет 1852 песни от 25 октомври до 13 ноември през 1988 година!

3. На 24 юни, 1996 година в зала на Музея на световните рекорди на Гинес в Канада американецът Дейв Фароу възпроизвежда подреждането на петдесет и две тестета карти след размесването им. Прави го, след като хвърля само един бърз поглед върху тях и допуска едва шест грешки.

2. Касиерът на полския футболен клуб „Гурник” Леополд Хелд помнел не само всички резултати и подробности от мачовете на клуба, но и общия приход от всеки мач за всички 12 години работа в него.

1. Срещу англичанина Доминик О’Брайън има писмени забрани от казина в цял свят да бъде допускан в тях заради уникалната му памет. При игра, той помни безпогрешно какви карти са останали в колодата, рязко увеличава залога и обира банката. Освен това, Доминик може за час да научи до 300 чужди думи, а след 2-3 дни такава подготовка започва свободно да чете на съответния език. За седмица, вече го говори сносно.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ