По-важният от парите фактор за щастието
Парите имат много по-малко общо с щастието ни, отколкото си мислим, пише Business Insider.
Темата как хората се мотивират и кое определя удовлетворението им от живота занимава психолозите от години. Често фокусът на изследователите е върху вътрешната нагласа и начина на мислене. Ново проучване на Джон Хелиуел от Университета на Британска Колумбия обаче оспорва тази теза. Според автора не е правилно учените да се съсредоточават върху индивида. Истинският източник на щастие, вкоренен във всички нас след години социална еволюция, е взаимодействието с другите.
"Доходът е по-малко важен от шанса да се свързваме с останалите и следователно да подобряваме живота си и особено техния живот. Има дори еволюционни доказателства, според които човешкият мозък и особено предният му дял, е бил решаващ в оформянаето на хората като най-социалните същества, започнали да живеят по-добър живот чрез сътрудничество с другите", пише Хелиуел.
По думите му социалният контекст в работното място намалява важността на заплатата и бонусите. Работата, където има доверие в мениджмънта, винаги е разположена с един пункт по-високо в десетобалната ни лична скала за оценка на работодателя. Това доверие има толкова голяма връзка с удовлетворението ни от живота, колкото ако имахме доход с една трета по-висок.
Като цяло парите имат огромно значение, но от еволюционна гледна точка сме създадени така, че сме най-щастливи, когато се чувстваме част от общност и сме поставени в позитивен социален контекст. Чувстваме се особено добре, когато предприемаме действия от полза на другите. Това ни прави значително по-щастливи от парите, независимо колко много обществото ни се съсредоточава върху тях, коментира изследователят.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.