Точката – най-неискреният препинателен знак

Точката – най-неискреният препинателен знак

Наскоро учени доказаха, че приключването на изречение с точка е в противоречие с божиите и природните закони.

Екип от Binghamton University откри, че текстовите съобщения, завършващи с най-категоричния препинателен знак – като например “lol.” или “И аз теб.“ – са възприемани като по-неискрени.

От друга страна съобщенията, които завършват с удивителен, са смятани за най-дълбоки и чувствени. Да, правилата за правопис и пунктуация, такива, каквито ги познаваме, изглежда отиват в канала, но като цяло положението изглежда печелившо. Точките в края на писмените съобщения доказано са характерни за психопатите и бащите с нови телефони Nokia.

Според Силия Клин, ръководител на проучването, тези възприятия са плод на отчаяното ни желание да открием контекст в бледите следи, съдържащи се в кратките текстови съобщения.

„Онлайн общуването е лишено от много от социалните сигнали, които изпращаме и приемаме при разговорите лице в лице“, казва тя.

„Когато говорят, хората лесно изпращат социална и емоционална информация чрез погледа, изражението, тона и паузите. Тези механизми обаче липсват в онлайн комуникацията. Затова е логично четящите да разчитат на онова, което имат на разположение – емотикони, умишлени правописни грешки и препинателни знаци“, допълва Клин.

Но тъй като текстовите съобщения са един от най-често употребяваните методи за – и този термин е болезнен - „компютърно-медиирана комуникация“, може би е време да си изясним нюансите на употребата на препинателни знаци и веднъж завинаги да решим кое е правилно и кое – грешно.

Например: всеки, който слага тире за "нос" на усмихнато личице – ":-)", – трябва да предаде пълната си лична информация на органите на реда. Ако „нослето“ е знак „+“, тогава неговият автор трябва да бъде вкаран в затвора за неопределен период от време.

Всъщност може би е време изобщо да спрем да използваме телефоните по оригиналното им предназначение: всеки, който оставя гласово съобщение, трябва да бъде наказван с 6 седмици тежък физически труд; всеки, който пише романи (разбирайте дълги съобщения), а след това ги изтрива, преди да ги е изпратил, трябва да събира отпадъци от улиците; всеки, който отговаря на съобщение от 20 или повече думи с „k“, трябва незабавно да бъде депортиран.

Имаме на разположение удивителни, животопроменящи технологии – можем да гледаме филми на телефоните си!, а хувърбордовете скоро ще станат реалност!, – но не може да ни се има доверие, че ще ги ползваме по предназначение. Единственото, което ни пречи да се развиваме, сме самите ние!

Източник: Guardian

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ