„Кюриосити“ отркри марсианско „цвете“

„Кюриосити“ отркри марсианско „цвете“

„Кюриосити“ отркри марсианско „цвете“

Нови снимки, изпратени от марсохода „Кюриосити“ на NASA, разпалиха поредица от дискусии, свързани със странно скалисто образование, наричано от някои „цвете“. Космическата машина откри и зимеподобна каменна формация, виеща се по повърхността на Червената планета, пише Mashable.

Снимката на т.нар. марсианско цвете е направена на 19 декември 2012 г. от микроскопичната камера, поставена на една от ръцете на марсохода. В долния ляв ъгъл се забелязва странна и очевидно прозрачна формация, която според някои интернет потребители прилича изключително много на цвете.

NASA публикува сурова и необработена версия на снимката в сайта на „Кюриосити“, ръководен от Лабораторията за реактивно движение.

И преди маросходът се е натъквал на пластмасови части от него самия, разхвърляни из Марс. Според NASA обаче този път случаят не е такъв.

Според говорителя на Лабораторията за реактивно движение в Пасадена Гай Уебстър обектът „изглежда е част от скалата, не са отломки от космическия кораб“.

На 4 януари NASA показа и нова панорамна снимка на настоящото местоположение на марсохода – плитка падина, наречена Заливът жълтият Нож и разположена в кратера Гейл. Изображението представлява мозайка от множество снимки, на които ясно се откроява змиеподобна формация от скали, лъкатушеща в самия център.

Учените от NASA нарекоха скалата Змийската река. Тя се състои от тънка ивица от черна скала, извисяваща се над плоските скали в района. „Това е поредната загадка – заяви научният ръководител на мисията Джон Гроцингер. – Тя се свърза със заобикалящите я скали и по всичко личи, че се е сформирала след отлагането на пласта, който пресича.“

Марсоходът „Кюриосити“ се приземи на Марс на 5 август. В рамките на своята двугодишна мисия на стойност 2.5 млрд. долара той ще се опита да установи дали някога Червената планета е била дом на примитивен микробиологичен живот. В момента той се придвижва към 5-километровата планина, издигаща се от центъра на кратера Гейл – мястото на приземяване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ