5 маркетингови грешки, които могат да се окажат фатални за стартъпите 

5 маркетингови грешки, които могат да се окажат фатални за стартъпите 

Грешките са неизбежни при изграждането на стартъп. Това е добре, стига да се поучите от тях и да се възстановите по-добре. Но ако направите следните маркетингови грешки при стартиране, може да не получите този шанс.

1. Харчене на пари за маркетинг, преди да сте улучили точни продуктов пазар 

"Съответствие на продуктовия пазар" по същество означава, че сте доказали, че купувачите на вашия целеви пазар са готови да платят и използват вашия продукт. 

Трябва да маркетирате вашата компания от момента на стартирането или по-рано, ако можете да я управлявате, но най-вероятно все още няма да сте в съответствие с продуктовия пазар. Пазарувайте органично. Направете го безплатно. Говорете с възможно най-много потенциални клиенти на вашия целеви пазар. Какво искат и от какво имат нужда? Как можете да помогнете? Какво са готови да платят? Групирайте тези отговори и инвестирайте в научноизследователска и развойна дейност, за да създадете офертите, които знаете, че хората са готови да купят. 

За да започнете тези разговори, използвайте вашата мрежа, поискайте препоръки и/или изпратете имейли. Започнете да изграждате своята аудитория в социалните медийни платформи. Похарчете малко, за да присъствате на конференция или две, където можете да говорите с дузина от вашите идеални клиенти. 

Това, което не трябва да правите и грешката, която правят твърде много стартиращи фирми, е да харчите много пари за платени реклами, събития, партита за стартиране, брандиране и други. Те са важни, но не преди да имате продукт или услуга, които хората искат да купят.

2. Опитване на твърде много неща наведнъж 

Имате много предизвикателства, когато маркетирате стартиращ бизнес, но най-големият ви враг е разсейването. Има много вълнуващи възможности и вие отчаяно се нуждаете от приходи. Защо не следвате всички възможни пътища, за да го получите? Защото не можете да направите всичко добре. Опитът да направите всичко означава, че ще успеете само наполовина, а това е сигурна стъпка към провала. Вместо това се съсредоточете върху едно нещо, към което можете да напредвате всеки ден. Това може да е получаване на обратна връзка от клиенти или създаване на съдържание за различни цели в първите дни. По-късно това може да е разпространение, изграждане на партньорства или наемане.

След като сте се вписали в продуктовия пазар, успехът обикновено идва от ефективното представяне на вашия продукт или услуга на пазара през един канал, набиране на сцепление и след това наслояване върху друг.  Например, може да получите сцепление чрез имейл. Можете да провеждате последователно ефективни имейл кампании и след това да добавите, да кажем, органични социални медии (публикуване и коментиране). След това налагате партньорства върху това.

3. Прекъсване на маркетингова кампания, преди да има време да проработи 

Всяка маркетингова кампания е залог, който се надявате да се изплати. Там, където повечето стартиращи фирми се прострелват в краката обаче, е спирането на маркетингова инициатива, преди дори да има шанс.

Маркетингът отнема време. Отнема време хората да видят съобщение, това послание да отекне и те да почувстват желание или нужда от това, което вие предлагате. Трябва да биете този барабан силно и често, преди хората да го чуят и разберат. Дори платените реклами не са лост, който можете да дръпнете, за да започнете изведнъж да създавате нов бизнес.

Ако възнамерявате да се ангажирате с маркетингова кампания, дайте й 100% от времето и ресурсите, които са необходими, за да я направите добре и поне три месеца, преди да вземете решение дали работи. Някои може да се окажат обещаващи доста бързо. На други това може да отнеме година. 

4. Мащабиране без мащабируема единица икономика 

Стартиращите бизнеси трябва да печелят пари от всеки похарчен долар. Фирмите, подкрепени от инвеститори в рисков капитал, трябва да правят достатъчно пари от всеки похарчен долар, така че да имат достатъчно приходи, за да поддържате кораба на повърхността, когато доларите от рисковите инвеститори свършат.

След като се вместите в продуктовия пазар, вероятно ще трябва да харчите пари за разпространение. Но първо вижте дали можете да спечелите клиенти от маркетингов канал безплатно или с минимални разходи. Когато намерите сцепление с безплатен канал, е лесно да налеете приходи в него като гориво. Не искате да инвестирате тонове ресурси в недоказан канал, само за да откриете, че разходите ви за придобиване са неустойчиви.

Ако един канал работи с малка инвестиция, сложете повече гориво в него. Дори най-добрите маркетингови канали имат своя таван. Вашата работа е да откриете къде е този таван, но го направете на етапи.

Твърде много стартиращи компании виждат ранно сцепление през един канал, приемат, че има неограничени възможности и започват да влагат време и пари в него. Те набират персонал и дори добавят още канали. Но е твърде рано. Те осъзнават, че разходите за придобиване и периодът на изплащане се променят с нарастването на разходите и не могат да се възстановят. Не искате да изпитате това.

5. Рискуване на всичко с един залог (маркетингова кампания) 

Няма гаранция, че всеки маркетингов ход ще се изплати. Вземате своя опит, умения и ресурси, използвате ги възможно най-добре и се надявате на най-доброто. Ако се справяте добре, тогава можете да реинвестирате печалбите.

Изненадващо често срещаната грешка е да залагате повече, отколкото можете да си позволите да загубите. Уверете се, че най-лошият сценарий за всеки маркетингов залог е, че губите пари, но всички запазват работата си, бизнесът оцелява и репутацията ви остава почти непокътната. Направете това и дори най-лошите ви грешки няма да са толкова лоши.

Добре е да правите грешки, но повечето могат да бъдат избегнати. Вършете малките неща наистина добре в началото и когато спечелите сцепление, ще можете да правите по-големите неща по-бързо, с по-малко риск и с по-големи печалби. 

Източник: Кенет Бърк за entrepreneur.com

Превод и редакция: Нели Тодорова        

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ