Къде ще бъдете след пет години?

Къде ще бъдете след пет години?

Къде ще бъдете след пет години?

Всички сме чували въпроса "Къде се виждате след пет години?" на интервю за работа. Маркетолозите рутинно приемат този въпрос и го прилагат към своите маркетингови стратегии. Те разбират какво искат да постигнат и след това разработват стъпки, за да стигнат до там. Имайте предвид, че тези планове не са предназначени да бъдат всеобхватни. Те служат като наръчник за различни сценарии, и карат екипа да мисли какво би искал да постигне в дългосрочен план.

Вашият петгодишен план е начин да изградите всеобхватен показател за това как се справяте - или как планирате да се справите през следващото половин десетилетие. Има много неща, които трябва да имате предвид, когато изграждате плана си - ето няколко, които трябва да разгледате внимателно. 

Успешният петгодишен маркетингов план трябва да се фокусира върху три основни въпроса:

  • Какви предположения можете да направите за следващите пет години във вашата компания?
  • Какви цели искате да постигнете?
  • Какви са показателите, които ще използвате за измерване на тези цели?

Предположенията са това, което смятате, че няма да се промени в бизнеса през следващите пет години. Например, можете да предположите, че ще продължите да използвате определени доставчици или че разходите за опаковане ще останат стабилни. Оттам можете да определите целите си - като увеличаване на продажбите с 50% или достигане до 10 000 нови клиенти.

Показателите, които измерват вашия напредък, може да са продадени единици или пазарен дял на вашата компания.

От съществено значение е да включите както лесно достъпни показатели като показвания на уебсайтове, така и показатели за марката, които може да са малко по-трудни за намиране, като асоциациите, които вашите клиенти са направили с вашите продукти или компания.

Важното е, че няма "правилно" или "грешно", когато става въпрос за отговор на тези въпроси. Всеки бизнес има собствена визия, ресурси и позиция, които влияят на неговата маркетингова стратегия. Целта е да се разработи план, който ще доведе до най-желания резултат за вас, вместо да се тревожите какъв е капацитетът на другите фирми.

Стесняване на фокуса 

Точно както предпочитанията на потребителите, маркетинговите тактики непрекъснато се променят. Социалните медии добре показват това. Тъй като социалните медийни платформи рязко нараснаха през последните две десетилетия, търговците вече не разчитат единствено на традиционни платформи като печатни или телевизионни реклами. И дори в социалните медии нещата не са постоянни. TikTok се превърна в една от най-бързо развиващите се платформи, бързо изпреварвайки Facebook.

С толкова много опции вашият маркетингов план трябва да поддържа тесен фокус. Не се изкушавайте да опитате всичко или да бъдете навсякъде. Въпросът е да изолирате това, което практически можете да използвате, за да ви даде прозрения, които ще ви помогнат.

Два въпроса ще ви помогнат да фокусирате стратегията си:

  • Какви са вашите цели в сравнение с миналата година?
  • Към какво се стремите (напр. подобряване на марката срещу повишаване на осведомеността за марката)?

Начинът, по който отговаряте на тези въпроси, ще ви помогне да определите къде и как да съсредоточите усилията си, за да не се изгубите в куп малки, неуместни тактики.

Използвайте бюджета си 

Повечето хора смятат бюджетите за стабилни или твърди данни, но почти всички компании работят с неизвестни. В действителност, най-доброто, което могат да направят, е да излязат с обосновано предположение, което изглежда има смисъл. Тъй като никой не може да планира със сигурност всичко за всеки сценарий, и тъй като е толкова лесно да бъдете затрупани с безкраен набор от резултати - препоръчително е да разчитате на няколко ключови финансови допускания и да изградите стратегия около тях.

След като имате бюджет, с който да работите, създайте високи и ниски прогнози за всичко, което искате да направите. Да кажем, че целта е да достигнете 50% разпознаваемост на марката. Как би изглеждал вашият план, ако надвишите това и стигнете до 75%? Като алтернатива, какво бихте направили, ако информираността падне до 25%? Създаването на тези високи и ниски прогнози ще ви позволи да проектирате по-гъвкав подход и да избегнете да бъдете хванати твърде неподготвени.

Докато измисляте основните си сценарии и високи и ниски прогнози, помислете за ключовите вътрешни двигатели, на които ще трябва да обърнете внимание през следващата година. Обмислете рисковете и преценете дали ще разполагате с данните, технологията и уменията, за да развиете и поддържате това, което очаквате да предложите. Имайте предвид, че е по-важно да се обърнете, когато възникнат проблеми, отколкото да предвидите какво точно ще се случи.

Рисувайте гъвкаво в широки щрихи 

Петгодишният маркетингов план рисува широка, дългосрочна картина за това как ще комуникирате с аудиторията си, като същевременно дава подробности за вашите проектирани продукти или услуги. Той включва предположения и фактори, които не са непременно статични, така че трябва да подходите към него с внимание и да сте готови да смените посоката, ако планът не проработи.

Въпреки това, ако се придържате към три ключови кофи (предположения, цели и показатели), поддържате тактическия си фокус тесен и включите множество прогнози в бюджета си, трябва да завършите със стратегия, която съчетава данните и необходимата ви доза гъвкавост.

Тъй като годишните маркетингови планове трябва да се свържат с вашата дългосрочна маркетингова визия, оставете годишните маркетингови срещи да служат като точки за регистрация, за да поддържате вашия дългосрочен маркетингов план жизнеспособен.

Източник: Дейвид Партейн, старши вицепрезидент на Northern Trust с над 15 години опит в маркетинга, продажбите и финансите, за entrepreneur.com

Превод и редакция: Нели Тодорова                                     

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ