Революцията на Citroën "освобождава" електрическите автомобили от елита (Видео)

Революцията на Citroën освобождава електрическите автомобили от елита (Видео)

По целия свят 2024 година вече се оказва година на политически катаклизми - настроение, уловено от шокиращите резултати от предсрочните избори във Франция този месец. Отхвърлянето на крайнодясната партия „Национално обединение“ вдъхнови някои автори на заглавия да се заиграят с думи върху Френската революция – тема, която остава резонансна във Франция и извън нея.

За доказателство за трайността на историческото събитие идва кампанията на Citroën за нейния нов, напълно електрически ë-C3, който дебютира по-рано това лято. На видеото се вижда група аристократи в стил от 18-ти век (с перуки и грим) присъстват на градинско парти в замък, наслаждавайки се на парчета торта и игри на бадминтон.

Спокойствието обаче се нарушава от екип, който краде автомобилите от замъка. Въпреки опитите на аристократите да ги спрат с помощта на различни спортни екипи, препускайки след тях на коне, бандата успява да избяга, заключвайки портите зад себе си.

„Електричеството вече не е за елита“, гласи финалният надпис.

Citroën представя ë-C3 като първия напълно електрически, добре оборудван, произведен в Европа автомобил, който струва 23 300 евро (около 25 000 долара), приблизително колкото традиционен автомобил с двигател с вътрешно горене (ICE). Автомобилният производител, собственост на Stellantis, искаше кампания с мащаба, който подобаваше на победата му в „космическата надпревара“ за такава опция - не само реклама, фокусирана върху продукта.

„Имаме нужда от история, нещо културно, нещо силно въздействащо, нещо, което ще стъписа хората, когато го видят в социалните медии. Искам да изпъквам в рекламната пауза“, каза Федерико Гойре, старши вицепрезидент по глобален маркетинг и комуникации в Citroën.

Citroën също така искаше да бъде верен на своята традиция на творческо съвършенство - наследство, започнало преди век, когато името на марката осветяваше Айфеловата кула почти десетилетие.

„Имах нужда от нещо, което да се откроява, напълно извън кутията, и като клиент бяхме готови да поемем всички рискове, които вие трябва да поемете“, каза Гойре.

Френски стил

Базираната в Париж агенция BETC видя кампания около ë-C3 на Citroën като възможност да направи голям замах върху продукт, който предизвиква статуквото на индустрията, като предостави достъпна опция за европейските купувачи, които иначе са принудени да разчитат на автомобили с двигател с вътрешно горене, които в крайна сметка могат да бъдат забранени в Европа.

„[Кампанията] разглежда пазара от потребителска гледна точка: Защо това нещо, което всички искат да купят, е толкова недостъпно? Е, вече не е. Този ​​продукт прави това, което прави в рекламата, което е, че разбива неща от света на елита и ги предоставя на масите по много стилен, елегантен, френски начин“, каза Мехди Бенали, управляващ директор на BETC. 

Марката и агенцията са работили, за да позиционират Citroën като глобална марка – не само френска – но прегърнаха възможността да обвържат ë-C3 с френската история и революционната визия на основателя Андре Ситроен, често описван като Хенри Форд на Европа. Но подправянето на Френската революция трябваше да се направи по начин, който отговаря на идентичността на марката.

„Вземете всяко събитие в историята и сложете филтър на Citroën върху него - всичко има този смел, дързък, екстравагантен тон, добавен към него“, каза Бенали.

Кинематографична амбиция

Полученият рекламен клип се усеща повече като „Мария Антоанета“, особено след като някои от перуките и костюмите, използвани във филма на София Копола, бяха докарани от Австрия специално за заснемането на рекламата. Анахроничното качество, което идва от смесването на стила от 18-ти век с автомобилите от 21-ви век, е част от „лудия свят“, представен от режисьора Фредерик Бонд. За да обедини всичко това, рекламата е озвучена от класика от 20-ти век: „Suffragette City“ на Дейвид Бауи.

„Това беше първата [песен], която опитахме, а след това опитахме дузина други и никоя от тях не се почувства толкова добра, колкото тази. Има този рокендрол, почти пънк дух на: „Тук сме, за да разбием нещата в една индустрия, която не е оспорвала това статукво от милиони години“, каза Бенали за избора на песен. 

Носталгичната нотка позволи на Citroën да се свърже по-добре с целевата си аудитория, която е на средна възраст около 45 години, с около 35% от купувачите над 50 години. Като цяло, 80-секундният спот внася кинематографична амбиция в категория, чиито реклами често са маркирани от компактната надеждност на самите малки хечбеци.

„Това е пускането на пазара на ë-C3, но до известна степен това е революцията на Citroën. Заслужаваше това кинематографско усещане, отвъд това, което обикновено е в рекламата“, каза Бенали. 

Източник: Крис Кели за Marketing Dive

Превод и редакция: Нели Тодорова                                                

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ