ТРАЙНА/// 4 ключови тенденции, които ще трансформират хранително-вкусовата промишленост
Тя ще се определя от храненето, психичното здраве, адаптирането на веригата за доставки и технологичната интеграция.
Глобалната индустрия за храни и напитки ще се трансформира до 2025 г., като четири ключови тенденции се очаква да определят по нов начин очакванията на потребителите:
- подновен фокус върху основното хранене;
- нарастваща роля на храната за психичното здраве;
- адаптиране към продължаващите нарушения във веригата на доставки;
- внимателно интегриране на технологиите в производството на храни. Retail Asia.
Според доклада на Mintel "Тенденции в храните и напитките през 2025 г." тенденцията " Fundamentally Nutritious" подчертава как нарастващият интерес към медикаменти за отслабване като Ozempic променя представата на потребителите за храната като основно лекарство, което кара марките да рационализират здравните послания около основните хранителни вещества като протеини, фибри, витамини и минерали.
В доклада се допълва, че нарастващата осведоменост на потребителите относно здравословното ниво на кръвната захар и хормоните вероятно ще предизвика търсене на нискогликемични и поддържащи хормоните продукти, особено когато те се оглеждат за храни, които съответстват на медицинските и уелнес целите.
Тенденцията „Бунт срещу правилата“ се определя от потребителите, които приемат несъвършенството, като марките все повече се грижат за хората, които търсят хранителни продукти извън традиционните норми. Тази тенденция включва и рязък скок в маркетинга на ползите от храните за психичното здраве, тъй като марките се насочват към стигматизирани преди теми в областта на уелнес.
Mintel очаква, че марките ще въвеждат иновации с екологични съставки, които предлагат уникални вкусове, подкрепяйки потребителите, които не са склонни да плащат повече за устойчивост, но приветстват продукти, съобразени с личните им ценности.
В отговор на смущенията в световното предлагане на храни тенденцията „Верижна реакция“ предвижда марките да наблегнат на нови и разнообразни източници на съставки, привличайки вниманието на потребителите към нарастващата им осведоменост за произхода на храните. Честите климатични и геополитически предизвикателства карат компаниите да възприемат съставки с местен произход от алтернативни региони като Алжир и Перу. Марките също така все повече ще подчертават предимствата на този подход, като например нюансираните вкусови профили и по-голямата устойчивост срещу недостиг на доставки.
В същото време тенденцията „хибридни реколти“ отразява постепенното възприемане от страна на индустрията на съвременни технологии в производството на храни, тъй като марките се стремят да се справят с предизвикателствата по веригата на доставки, като същевременно дават приоритет на вкуса и хранителните качества.
Въпреки това скептицизмът на потребителите по отношение на технологиите в храните остава висок, така че от марките се очаква да „хуманизират“ използването на технологии, особено на изкуствен интелект, като демонстрират ползите от тях за фермерите, производителите и околната среда.
Източник: Retail Asia
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.