Подходът, който може да промени играта
Като основател, предприемач или собственик на бизнес, вие работите усилено, за да сте сигурни, че комуникациите ви са право в целта. Харчите много за маркетингови материали, бюлетини, имейли, рекламни кампании и др. И ги лансирате само за да откриете, че нещо не е наред. Може да е нещо на пръв поглед незначително, като печатна грешка. Или може би е нещо по-лошо като граматична грешка, която не сте разбрали. Или е възможно нещо да ви се стори правилно, когато сте го прочели, но по-късно сте открили, че не е комуникирало по начина, по който сте възнамерявали.
Може да сте създали най-доброто съобщение. Но ако има грешки, това ще омаловажи цялата ви упорита работа. За съжаление, често е трудно да коригирате вашите материали и да забележите проблеми. Проблемът е, че когато коригирате нещо, мозъкът ви запълва празнини. Той чете това, което мислите, че е на страницата, а не това, което всъщност е на страницата.
Случайно попаднах на решение, което никога не съм чувал някой друг да използва и което ми помогна бързо да открия грешки, които преди бях пропуснал. Въпреки че в момента го използвам за писане на книга, тази концепция се отнася за всяка форма на комуникация.
Докато пиша книгите си, понякога накрая седя на бюрото си от 12 до 14 часа на ден, пише Стивън Шапиро в статия за Inc.com. Преди няколко седмици, докато правех това, осъзнах, че ставам доста скован. Исках да се поразходя, но не исках да губя ценно време. Първата чернова на книгата беше написана и аз преминах в режим на редактиране. Тогава ми хрумна идея: да конвертирам ръкописа в аудиокнига, за да мога да го слушам. Това би ми позволило да напусна бюрото си, но въпреки това да си свърша работата.
За да създам аудиото, направих бързо търсене в интернет и намерих няколко опции за изкуствен интелект, който преобразува текст към глас. Има няколко начина, по които можете да направите това без разходи. Например, ако имате Mac, това е вградена опция. За съжаление, гласовете са твърде роботизирани. Намерих един, който е много евтин и доста реалистичен. Беше просто. Качих документа на Word и след това той избълва висококачествена аудио версия.
Какви са предимствата на този подход пред четенето на вашите материали на хартия или компютър?
- Можете да движите тялото си, докато давате почивка на очите си! Това е много полезно от физическа гледна точка. Но също така новата среда ми помогна да мисля по различен начин. Пишете ли бюлетин? Брошура? Статия? реч? Може би излизането от офиса ще освободи ума ви и ще ви помогне да бъдете по-креативни.
- Докато слушате материалите, можете да чуете граматически и правописни грешки! Не мога да ви кажа колко пъти съм публикувал статия, където по-късно хората са посочили проблемите. Или бюлетини, при които след като натиснах изпращане, открих проблем. Какво ще стане, ако можете да уловите тези грешки по време на процеса на редактиране, а не след като натиснете изпращане или публикуване?
- Когато слушате вашите материали, ще уловите неща, които са пропуснати, докато сте ги чели. Понякога може да използвате фраза твърде много пъти в един абзац. Това става болезнено очевидно в аудиото. Освен това, докато слушате, за по-дълги материали като реч или статия, можете да чуете кога разделите продължават твърде дълго, докато други се нуждаят от повече текст.
Докато вървя и слушам, водя бележки на телефона си, така че когато се върна на компютъра, да са ми под ръка. Един наистина невероятен начин да получите още по-добри резултати е едновременно да слушате аудиото, докато четете съобщението си. Това е, което правя в момента за тази статия. Когато виждате и чувате материалите едновременно, излизат повече възможности за подобряване на документа.
Опитайте това със следващата си статия, публикация в блог, бюлетин, имейл, маркетингови материали или презентация. Мисля, че ще бъдете шокирани колко много разбирате, докато слушате, отколкото просто като четете. Използвах този подход, докато редактирах тази статия и открих няколко проблема, които бях пропуснал.
Опитайте и вие! Мисля, че ще откриете, че този иновативен подход за преглед на вашите материали променя играта!
Източник: Стивън Шапиро, автор на пет книги, включително „Най-добрите практики са глупави“, която беше обявена за най-добрата книга за иновации за 2011 г., за Inc.com
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.