Главният изпълнителен директор на Credit Suisse се оттегля
Главният изпълнителен директор на Credit Suisse Томас Готщайн обяви днес, че подава оставка след 2 години и половина на този пост, предадоха световните агенции. Причината за нея са „разочароващите” резултати – падащи приходи и нетна загуба през второто тримесечие, на швейцарския банков гигант, които са белег за продължаващите ѝ проблеми от последните години.
Credit Suisse отчете нетна загуба от 1,6 млрд. швейцарски франка (около 1,7 млрд. долара) през второто тримесечие, спрямо печалба от 253 млн. франка година по-рано. Приходите се сринаха с 29% до 3,6 милиарда. От банката посочиха, че това е и резултат от разширяването на кредитните спредове е причинило загуба от почти четвърт милиард долара в нейния финансов портфейл с ливъридж.
От базираната в Цюрих финансова институция уточниха, че Улрих Кьорнер, ръководител на управлението на активи, когото Готщайн привлече в борда на директорите от конкурента UBS миналата година, ще поеме кормилото от понеделник, според АР.
Credit Suisse обяви, че „комбинацията от геополитическата ситуация след инвазията на Русия в Украйна и значителното затягане на паричната политика от страна на големите централни банки в отговор на опасенията за инфлацията продължават да водят до повишена нестабилност и нежелание на клиентите да рискуват досега тази година“ и обеща нов „стратегически преглед“, който освен всичко друго ще има за цел да намали разходите.
Готщайн, 23-годишен ветеран в банката, аргументира оставката с „лични и свързани със здравето съображения“. Според него настоящата пазарна среда „има неблагоприятно въздействие върху дейността на клиентите както в управлението на богатството, така и в инвестиционната банка“. Това са две от най-важните операции на банката. „Резултатите ни за второто тримесечие на 2022 г. са разочароващи, особено в инвестиционната банка, и също бяха повлияни от по-високи провизии за съдебни спорове и други коригиращи елементи“, призна Готщайн.
Credit Suisse се натъкна на редица проблеми през последните години, включително лоши залози на хедж фондове и шпионски скандал, включващ UBS. Освен това швейцарски съд глоби банката с повече от 2 млн. долара миналия месец за това, че не е предотвратила прането на пари, свързано с българска престъпна група преди повече от 15 години.
Съобщението е кулминацията на месеци на натиск върху Готщайн по време на бурен двугодишен мандат, характеризиращ се с провалени акции и ядосани инвеститори, някои от които призоваха той да бъде сменен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.