Факторът, който според Стив Джобс отличава високопроизводителните хора от останалите

Факторът, който според Стив Джобс отличава високопроизводителните хора от останалите

В добре документирано интервю от 1985 г. покойният Стив Джобс споделя мислите си относно наемането на правилните хора. Сещате се, тези изключително способни, супер креативни и умни личности, които ще се представят добре, независимо от условията, в които са поставени. Това са хора, които всеки лидер иска в екипа си.

Но има проницателен урок по лидерство, даден от Джобс, който до ден днешен много мениджъри не успяват да схванат. След като тези интелигентни хора бъдат наети, има проста, но не достатъчно често среща стратегия за управление, която им дава възможност да станат добри изпълнители.

Джобс разкрива тайната си в това интервю от 1985 година: „Най-великите хора се самоуправляват; те не се нуждаят от управление“.

Връзката между самоуправление и висока производителност

Това наистина е смело изявление, но в крайна сметка си струва риска да привлечете, развиете и задържите хората, които ще движат вашата компания напред.

Джобс вярваше в това, че е добре човек да се обгражда със самомотивирани личности, които могат да поемат инициатива, да решават проблеми независимо от всичко и да постигат резултати, без да изискват постоянен надзор.

Може да сте скептични, че самоуправляващите се служители ще работят добре във вашата компания. Разбирам този песимизъм, но създаването на екип като този е възможно и започва с начина, по който мислим за лидерството и управлението.

Ето няколко ползи от ефективното самоуправление:

Самоуправлението в работата насърчава иновациите и гъвкавостта

Когато служителите имат свободата да вземат решения и да поемат отговорност за работата си, те са по-склонни да експериментират, да решават проблеми креативно и да действат бързо. Самоуправляващите се служители не чакат зелената светлина от мениджъра – те се доверяват на инстинктите си и действат, което може да бъде ключово в бързо развиващите се индустрии.

Изследванията показват, че автономията не само подобрява процеса на решаване на проблеми, но също така води до по-високи нива на иновации. Отстъпвайки назад, лидерите дават на своите самоуправляващи се служители пространство да мислят мащабно и да действат смело, точно както е правел Стив Джобс, които е известен и с думите: „Няма смисъл да наемате умни хора и да им казвате какво да правят. Ние наемаме умни хора, за да могат да ни кажат какво да правим“.

Самоуправляващите се служители освобождават мениджърите да се съсредоточат върху по-важна работа

Очевидно това не се отнася за микромениджърите, които смятат, че ролята на мениджъра е да прекарват дните си, надничайки над раменете на хората, докато раздава заповеди и контролира  всички решения.

Микромениджмънта отнема време и енергия, оставяйки мениджърите затънали в ежедневните дреболии, вместо да се фокусират върху по-голямата картина. Самоуправляващите се служители, от друга страна, облекчават товара, като дават отговор на въпроса „как“, така че лидерите да могат да се концентрират върху „защо“ и „какво следва“. Тази промяна не е от полза само за мениджъра – тя дава възможност на самоуправляващите се служители да поемат отговорност за работата си, насърчавайки увереността и компетентността в целия екип.

Самоуправляващите се служители са по-ангажирани и е по-малко вероятно да напуснат

Седях с клиент – изпълнителен директор, за да прегледам най-новите резултати за ангажираност на компанията му. Резултатите бяха ужасни и след като разгледах резултатите от проучването, видях един от ключовите двигатели за ниска ангажираност: „Мениджърите не се доверяват на  служителите да вършат работата“. Както обясних и на моя клиент, автономността е един от основните двигатели на ангажираността на служителите. Когато хората чувстват, че другите им имат доверие да управляват успешно собствената си работа, те са по-мотивирани и инвестирани в крайния резултат. Чувството за собственост също изгражда лоялност – много по-малко вероятно е служителите да напуснат среда, в която са овластени и ценени достатъчно, за да имат възможността да вземат решения, без да бъдат съдени или подлагани на щателна проверка. Компаниите, които приемат културата на самоуправление, често се радват на по-ниско текучество, по-голяма ангажираност и по-добро представяне като цяло.

………………..

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ