Най-добрите мениджъри според Стив Джобс
Легендарният съосновател на Apple Стив Джобс веднъж сподели един съвет за най-добрите мениджъри като отбеляза, че обикновено това са хора, които всъщност не искат да бъдат мениджъри.
В интервю от 1985 г. Джобс казва, че когато той и другите съоснователи на Apple разбрали, че компанията ще стане голяма, те наели няколко професионални мениджъри.
„Това изобщо не проработи“, казва Джобс в интервюто. "Повечето от тях бяха некадърници. Знаеха как да управляват, но не знаеха как да правят каквото и да било. И така, ако си страхотен човек, защо искаш да работиш за някой, от когото не можеш да научиш нищо?“
Джобс обяснява, че всъщност най-добрите мениджъри са хората, които са наистина добри в работата си.
„Това са хората с голям индивидуален принос, които никога не са искали да бъдат мениджъри, но решават, че трябва да бъдат мениджъри, защото никой друг няма да може да свърши толкова добра работа“, каза той.
Джобс обясни, че лидерството се състои в това да имаш визия, която можеш да представиш на другите, и да постигнеш „консенсус“ по тази идея.
„Искахме хора, които са безумно добри в това, което правят, но не са непременно онези опитни професионалисти, а които имат на върха на пръстите си и в страстта си най-новото разбиране за това къде е технологията и какво можем да направим с тази технология.“
През първите години, казва Джобс, Apple е трябвало да уволни двама от професионалните мениджъри, които са наели.
Джобс съосновава Apple заедно със Стив Возняк и Роналд Уейн през 1976 г. Той умира от рак на панкреаса през 2011 г.
Въпреки че огромният успех на Apple може да се отдаде на визията и лидерския стил на Джобс, тази стратегия за наемане на служители е силно оспорвана.
Практиката да се повишават високопроизводителни служители на ръководни длъжности, за които те може да не са подходящо подготвени, се нарича „Принцип на Питър“.
„Принципът на Питър“ пояснява, че тъй като високоефективните служители биват повишавани и напредват в организациите, те често са считани за най-талантливите за ръководни позиции.
Без подходящо обучение и насоки обаче тези служители може всъщност да нямат уменията да бъдат добри мениджъри и в резултат на това да станат некомпетентни в своите роли.
Източник: Business Insider
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.