Прекрасните качества на интровертите

Прекрасните качества на интровертите

Да бъдеш най-приказливият човек в стаята може да е добър начин да привлечеш вниманието на хората, но това не означава непременно, че имаш най-добрите идеи.

Като невролог съм работила с големи компании, като например Google и Deloitte. по привличане и задържане на топ таланти. Докато го правех осъзнах, че работодателите са склонни да предпочитат екстровертите.

Има обаче някои неща, които са по-характерни за интровертите и които не бива да бъдат пренебрегвани.

Както посочва авторът на бестселъра Сюзън Кейн в книгата си „Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking”, екстровертите са по-склонни да се фокусират върху това, което се случва около тях. Иначе казано, екстровертите се фокусират върху това „каква е ситуацията“, докато интровертите се питат  „какво ще стане, ако…“

Не ме разбирайте погрешно, както екстровертите, така и интровертите имат прекрасни качества. Но проучваният показват, че интровертите могат да имат преимущество в работата. Ето няколко изключително важни умения, отличават интровертите от всички останали:

Интровертите мислят повече

Сивото вещество, което съществува в най-външния слой на мозъка, служи за обработка и освобождаване на нова информация в мозъка.

Едно проучване на Харвардския университет установи, че мозъците на интровертите работят по различен начин и имат по-дебело сиво вещество, отколкото тези на екстровертите. При хората, които са силно екстровертни, слоят сиво вещество е значително по-тънък. Интровертите също показват по-голяма активност в предните дялове на мозъка, където протичат анализите и рационалното мислене

Друго проучване, което сканира мозъци както на интроверти, така и на екстроверти, установи, че дори в отпуснато състояние, интровертният мозък е по-активен, с повишен кръвен поток.

Интровертите могат да се съсредоточават за по-дълги периоди от време

Когато добре известният интроверт Алберт Айнщайн е бил дете, неговите учители са го смятали за тих самотник, потънал в мислите си.

„Това се дължи на факта, че оставам фокусиран върху проблемите по-дълго“, е казал той.

Тази способност за интензивно съсредоточаване е ключова характеристика на интровертите. Тъй като те обичат да прекарват времето си сами, интровертите са по-склонни от екстровертите да отделят часовете насаме със себе си, работейки по овладяване на дадено умение.

Интровертите често са „надарени“ в конкретна област

Средностатистически интровертите и екстровертите са на едно ниво по отношение на интелигентността. Но статистиката показва, че около 70% от умствено надарените хора са интроверти.

Хората се считат за „надарени“, когато показват интелигентност над средната или превъзходен талант в някаква сфера, като например музика, изкуство или математика.

Ако вашето работно място е доминирано от екстроверти, критикуващи онези, които предпочитат да работят сами или често пропускат екипните събирания след работа, това може неволно да отчужди надарените хора.

Интровертите постъпват правилно

Интровертите обикновено се повлияват по-малко от външни събития и са водени повече от своя вътрешен морален компас.

Проучване от 2013 г. за социалния конформизъм установи, че екстровертите са по-склонни да се съгласят с мнението на мнозинството, дори и да е грешно. Екстровертите също така са по-податливи на социален натиск от интровертите.

„Колкото по-силен е натискът, толкова по-голям е броят конформистки отговори, които дават екстровертите. При интровертите няма разлика в нивото на конформистки отговори при високи и ниски равнища на натиск“, казват изследователите.

Как да създадем работно място, в което интровертите процъфтяват

Интровертите често са изтощени на работното си място, защото много от колегите им не знаят как да впрегнат силата на интровертността.  Ето как мениджърите могат да създадат удобно работно място за интроверти:

  • Уважавайте границите. На човек му отнема до 23 минути да си възвърне фокуса, след като е бил прекъснат. Не очаквайте хората да отговарят незабавно на всеки имейл, който им изпращате.
  • Индивидуален брейнсторминг. Да оставиш хората да споделят свободно идеи в стая звучи забавно. Но изследванията показват, че ако искате да увеличите максимално креативността, трябва да оставите хората да генерират идеи сами, преди да ги споделят в група. Като бонус вашите интроверти ще се чувстват много по-удобно при споделяне.
  • Съкратете продължителността на срещите. Много интроверти, както вероятно се досещате, не са фенове на срещите. Оставете идеята, че целият офис трябва да бъде канен на всяка среща, така че никой да не се чувства изоставен.
  • Не налагайте определен тип комуникация. Интровертите във вашия офис може да предпочитат имейли, докато екстровертите може да обичат да говорят по телефона. Насърчавайте хората сами да избират начина, по който искат да общуват.
  • Осигурете различни среди на работа. Екстровертите може да обичат да виждат всички през цялото време, но интровертите обикновено се нуждаят от уединение. Решението е гъвкава работна среда, която осигурява тишина и лично пространство за интровертите и оживено, интерактивно отворено пространство за екстровертите.

Като интроверт, общото ми послание към работодателите е: „Оставете моите хора да почиват.“ Независимо дали ви харесва, или не, бъдещето на работата е свързано с повече възможности за избор, автономия и култура, която приема интровертност.

…………

Фридерике Фабрициус, автор на „Тhe Leading Brain: Neuroscience Hacks to Work Smarter” и „The Brain-Friendly Workplace: Why Talented People Quit and How to Get Them to Stay“ за CNBC.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ