Технологиите ще започнат да придобиват все по-голяма роля в управлението на екипи

Технологиите ще започнат да придобиват все по-голяма роля в управлението на екипи

Въпросът днес е не „Как технологиите ще изземат работата ни?“, а „Как да използваме технологиите, за да станем по-добри в работата си?“, казва Красимир Байлов управляващ съдружник и CTO в Intway и RateMate. Натрупаните от него над 15 години опит в разработването на софтуер, изграждането и управлението на екипи го прави ценен експерт в областта. Красимир е помогнал на много организации, независимо от техния размер, да подобрят процесите и екипната работа чрез използване на съвременни технологии. Той се интересува от софтуерни архитектури и мениджмънт, пренасяйки своята страст за изграждане на максимално ефективни организационни системи. Винаги готов да сподели знания и опит, Красимир има висок интерес към развитието на технологиите и тяхната роля във високопроизводителните организации. Красимир Байлов ще изнесе лекция с тема ,,AI-Powered Team and Process Management“ на седмия форум на DEV.bg All in One 2023. Еднодневното събитие ще се състои на 26 август в Интер Експо Център. Повече за програмата може да научите тук

- Според едно изследване на Gartner, до 2030 г. 80% от управлението на работни проекти ще бъде поето от изкуствен интелект. Какъв тип проблеми решават технологиите в този процес и в какво са по-добри от човека?

- Технологиите играят ключова роля в управлението на проекти дори и в момента. Изкуственият интелект отваря нови хоризонти и възможности пред хората, които отговарят за успешното планиране и изпълнение на тези проекти. Най-разпространената практика, с която технологиите подпомагат работата ни, е автоматизацията, особено на ясни, повторяеми и прости задачи. Това може да са изготвяне на статуси, репорти, отчитане на задачи и т.н. ИИ дава възможност да автоматизираме значително по-сложни и не толкова добре дефинирани процеси. Това от своя страна освобождава допълнително време, което мениджърите могат да прекарат в по-креативни задачи или стратегическо планиране.

Споменавайки планирането, трябва да отбележим, че то се прави на база на исторически данни или опит, който сме натрупали. Тук изкуственият интелект е едноличен лидер, що се отнася до обема информация и времето, за което може да я обработи. Освен това, той е много по-ефективен в откриването на повторяеми шаблони или аномалии, които да се вземат предвид в планирането. Това постепенно се пренася и в процесите на изпълнение на един проект. Технологиите могат значително да подпомогнат работата по вземане на решения, които да са оптимални за всички страни.

Има още много направления, в които технологиите подпомагат работата и дори превъзхождат човека. Те се изразяват най-вече във възможността бързо и ефективно да се анализират огромни обеми от данни. Тук не трябва да забравяме и ролята на човека, защото не всичко може да бъде свършено от машина. Така човек и технологиите могат сформират една сложна и същевременно много ефективна симбиоза за постигане на много по-добри резултати.

- Алгоритмите ще заемат постепенно и водеща роля в управлението на екипи. Не е ли това началото на радикалната промяна, от която мнозина се страхуват, а именно, че машините в крайна сметка ще поемат „командването“ над хората?

- Машините определено ще започнат да заемат все по-голяма и ключова роля в управлението на екипи. Вече виждаме, че автоматизирането на определени процеси е силно застъпено в работния процес. Често пъти извършването на една определена задача от човек задейства поредица от автоматизирани операции, които дори могат да елиминират пряката работа с други хора от екипа. Но тази автоматизация позволява на хората да се съсредоточат върху по-сложни задачи, които изискват и творческо мислене.

На пръв поглед, може да изглежда, че хората ще станат излишни, но същата трансформация се е случила и при индустриалната революция, когато машините са заменили хората в много направления. Днес се случва нещо подобно, което ще замени една част от хората и ще даде възможност те да се преориентират към нови сфери, които подпомагат човечеството. И в целия този процес ще успеят най-упоритите и адаптивните.

- Как бизнесът да се подготви за навлизането на това ново поколение технологични инструменти, и то в условия на ускоряващо се обновяване на версиите им? Кои са ориентирите за правилен избор на подходящ софтуер с ИИ?

- Внедряването на нови технологии винаги изисква внимателно планиране. И докато преди няколко години “модернизирането” се правеше с цел спечелване на стратегическо предимство и изпреварване на конкуренцията, днес нещата стоят по изцяло различен начин. Внедряването на нови технологии е задължителен елемент, който като минимум трябва да подсигури, че една компания няма да изостане и ще продължи да е конкурентно способна.

Едно от големите предизвикателства, с които се сблъскваме е изключително бързото развитие на технологиите и ИИ. В такъв контекст на работа компаниите трябва да са адаптивни и гъвкави спрямо новостите. Това може да се постигне чрез допълнително обучение на персонала относно новостите при технологиите; изграждането на пилотни проекти, които да потвърдят дали технологиите решават конкретните бизнес нужди; и постоянно следене на новостите при технологиите. Не винаги една компания успява да се справи самостоятелно с всички тези предизвикателства, защото те изискват време и експертиза. В такива случаи не трябва да се забравя и опцията за допитването до специализирани външни експерти, които могат да съдействат с решаването на конкретни бизнес и технологични проблеми.

- В крайна сметка, изкуственият интелект ще замени ли изцяло човека в ролята му на проджект мениджър, а защо не и на висш мениджмънт?

- Трудно можем да правим сигурни прогнози за бъдещето. Изкуственият интелект има изключително много възможности и може да замени работата ни в много отношения, но дори и в най-апокалиптичните сценарии, лично аз смятам, че винаги ще е нужно да има човешка намеса.

Компаниите не са просто съвкупност от материали и процеси. Там работят хора; те изграждат взаимоотношения; развива се определена фирмена култура; много компании наблягат и на социалния елемент в работата с хора…все неща, които ИИ няма как лесно да замени. Тук може да добавим и специфичните умения, които се изискват и от самите ръководители. Добро разбиране на човешките взаимоотношения, емпатията и дори микрожестовете, които използваме в комуникацията си, не могат лесно да бъдат дублирани от една технология. Дори и днес ИИ не може да се справя толкова добре, колкото човек в ситуации, които изискват прилагането на творчество и интуиция.

Често пъти забравяме и една от основните роли на ръководителя – да мотивира хората около себе си и да поеме отговорност за постигането на проектните цели. В това отношение, един наистина добър лидер може да се справи много по-добре от една машина. Той може много по-добре да взима решения, които изискват съобразяването с определени етични и морални норми, защото те са свързани с човешките ценности и култура.

В заключение, изкуственият интелект и технологиите ще заемат много по-голяма и сериозна роля в работата на един мениджър. Най-вероятно ще успеят да го заменят в някои дейности, но поне в близкото бъдеще ще продължи да се изостря нуждата от наистина добри и опитни лидери, които да работят с хората около тях и да помагат с взимането на трудните решения. Въпросът днес е не „Как технологиите ще изземат работата ни?“, а „Как да използваме технологиите, за да станем по-добри в работата си?“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите