Три стъпки за изграждането на силна фирмена култура

Три стъпки за изграждането на силна фирмена култура

Три стъпки за изграждането на силна фирмена култура

Както гласи популярната бизнес максима: „Културата яде стратегията за закуска“. От години говоря на лидерите за силата на фирмената култура и конкурентното предимство, което тя може да донесе, но това продължава да е неразбираема концепция за много ръководители.

Въпреки че културата на една организация е невидима, тя винаги е налице. Тя е кумулативният ефект от това, което хората виждат, чуват, преживяват и вярват. Влияе върху това кой иска да се присъедини към компанията, как ръководят лидерите, как е структурирана фирмата, кой получава признание и възнаграждение, колко гъвкава и иновативна е компанията, колко добре се изпълняват задачите и тн.

Според проучване на Glassdoor 56% от работниците определят силната култура на работното място като по-важна от заплащането. Тази тенденция е още по-изразена сред милениълите и представителите на поколението Z.

В скорошен разговор в подкаст с Марк Милър, автор на бестселъра на „Culture Rules: The Leader's Guide to Creating the Ultimate Competitive Advantage“, той сподели с мен завладяващи данни от свое изследване сред повече от 6000 души от 10 държави: 71% процента от лидерите на САЩ вярват, че културата е техният най-мощен инструмент (67 процента в световен мащаб) за стимулиране на ефективността. Тук е важно да отбележим, че именно лидерите имат силата да катализират процесите, необходими за промяната на фирмената култура.

Проблемът

Изследването на Милър разкри, че създаването и поддържането на добра култура на работното място е на 12-то място в списъка с приоритети на лидерите в САЩ. Много ръководители вярват, че промяната на културата е твърде трудна, отнема твърде много време или просто не знаят какво да правят след това. Но тъпченето на едно място не е вариант. Няма застояли култури - всяка расте по сила и жизненост или губи своята същност, енергия и жизнена сила.

Решението

Екипът на Милър разработи проста, стратегическа рамка с три правила, даваща на лидерите практични съвети от реалния свят за изграждане и поддържане на култури с висока производителност, които водят до превъзходни резултати. Ето преглед на трите правила, както са документирани в неговата книга:

Стремеж

Той нарича първото правило за прилагане на култура с висока производителност е „Стремеж“, което предполага, че като лидер имате задачата да споделите вашите мечти и надежди за фирмената култура. Страхотни начини за споделяне на стремежите на една организация са чрез визия, мисия, цел или основни убеждения. Всеки един от тези фактори може да представлява различен аспект на надеждите и мечтите. Друг основополагащ елемент на артикулирането на стремежа, според Милър, е заявяването и разгръщането на правилните основни ценности, които определят очакванията и границите по отношение на това как хората мислят и работят. Независимо дали става въпрос за визия, мисия, основни убеждения или нещо друго, ако не дефинирате ясно условията, които трябва да се спазват във вашата организация, на власт ще дойде хаос. „Объркването създава организационно съпротивление; яснотата ускорява напредъка“, казва Милър.

Усилване

Второто правило е „Усилване“, което представлява непрекъснато укрепване културния стремеж. Като лидер ще трябва да споделяте стремежа си отново и отново в безброй ситуации, използвайки различни методи, за да започнете да внедрявате вашето послание в сърцата на вашите подчинени. Милър предлага три конкретни стъпки в този процес:

  • Изяснете своя стремеж. Това ще ви даде нещо, спрямо което да оцените вашите действия.
  • Идентифицирайте минали възможности. Прегледайте календара си за последните 30 дни и идентифицирайте конкретни дейности, в които лично сте участвали и които биха могли лесно да бъдат свързани обратно с някакъв аспект на вашия стремеж.
  • Усилете стремежа си: Погледнете списъка си с последните 30 дни и се запитайте: „Как използвах тази възможност да усилия стремежа си?“ Други начини да помогнете за укрепването на посланието могат да включват наемане на хора, които лесно биха могли да се впишат във вашата фирмена култура, и подобряване на процеса по приобщаване на новите служители.

Адаптиране

Последното правило – „Адаптиране“, предполага, че лидерите винаги работят за подобряване на културата. „Това е важно, за да се избегне рискът от загуба на всичко, което e спечелено при предишните две правила“, казва Милър. Фокусът върху слушането ще ви помогне да следите пулса на вашата култура и да определите дали стремежът е насочен в правилната посока. Имайте предвид, че факторите на съпротива срещу промените във фирмената култура могат да бъдат прикрити под формата на растеж, сложност, разсейване и други. Важно е да измервате състоянието на вашата култура, за да можете да се адаптирате интелигентно. „Имайте предвид, че мъдрите лидери създават системи, способни да идентифицират ранните сигнали за организационни проблеми и да подобряват културата“, казва Милър.

В заключение, изграждането на култура с висока производителност може да освободи неизползван потенциал във вашите служители и организация. Здравословната култура също ви предпазва от най-различни рискове и ви помага да си осигурите процъфтяващо бъдеще.

………………

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ