Над 360 хил. фалшиви евробанкноти заловени за последните шест месеца

Над 360 хил. фалшиви евробанкноти заловени за последните шест месеца

За първи път от четири години Европейската централна банка (ЕЦБ) отчита спад на изтеглените от обръщение фалшиви евробанкноти. През втората половина на 2010 г. са били заловени и изтеглени 364 102 фалшиви банкноти, което представлява спад от 5,9% спрямо първите шест месеца на миналата година, съобщи „Франс прес”.

„В сравнение с нарастващия брой истински евробанкноти в обръщение (средно с 13,6 млрд. броя през втората половина на 2010 г.), делът на фалшивите банкноти остава много нисък”, се казва в комюнике разпространено от ЕЦБ.

Независимо от това Евросистемата – ЕЦБ седемнадесетте национални централни банки от еврозоната – приканва гражданите да бъдат бдителни по отношение на банкнотите, които получават при транзакции в брой. Истинските банкноти се разпознават лесно чрез теста „пипни-разгледай-наклони“, описан на интернет страниците на ЕЦБ относно еврото и на уебсайтовете на националните централни банки от Евросистемата.

При съмнение за менте, банкнотата трябва да се сравни с друга, за която е сигурно, че е истинска. Всеки, който се усъмни, че е получил фалшива банкнота, трябва да уведоми или полицията, или – където националната практика позволява – съответната национална централна банка, обясняват от Европейската централна банка.

Най-често обект на фалшификации са купюрите от 20 и 50 евро. През последните шест месеца делът на фалшивите банкноти от 20 евро е намалял, а този на банкнотите от 50 евро отбелязва увеличение. Взети заедно, двете най-често фалшифицирани купюри съставляват 81,5 % от общия брой фалшифицирани банкноти през втората половина на 2010 г. Банкнотата от 100 евро е третата най-често фалшифицирана купюра, съставляваща 13,5 % от общия брой. Делът на другите купюри (банкноти от 5,10, 200 и 500 евро) е много нисък, обясняват от ЕЦБ.

 97% от фалшивите банкноти са заловени в страните от еврозоната; 1,5% в ЕС и 1,5% в страни извън ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ