Завръщането на Ел Ниньо и възможните последствия

Завръщането на Ел Ниньо и възможните последствия

Завръщането на Ел Ниньо и възможните последствия

Климатът на Земята зависи от много фактори, но два от тях отчетливо засягат цялата планета - феномените Ел Ниньо и Ла Ниня. В началото на юни Агенцията за наблюдение на океаните и атмосферата в САЩ официално обяви настъпването на Ел Ниньо наред с очакването, че завръщането му ще доведе до нови температурни рекорди в някои региони.

Месец по-късно Европейската обсерватория "Коперник" излезе с официално съобщение, че прегряването на океаните под въздействието на климатичните промени и завръщането на феномена Ел Ниньо е причината за рекордно горещ юни. "Юни е бил най-горещият на планетата, малко над 0,5 градуса по Целзий над средните стойности за 1991-2020 г., надвишавайки предишния рекорд от юни 2019 г.", се посочваше в това изявление. Какво още би могло да ни донесе "момчето"?

Какво е Ел Ниньо

Ел Ниньо е явление, при което екваториалният Тихи океан става по-топъл от обичайното с не повече от 3°C. Обратният процес, когато става по-студено от обикновено с приблизително същата температура, се нарича Ла Ниня. Двата термини се превеждат от испански съответно като "момче" и "момиче". Събитията се случват на всеки 2-7 години и влияят на климата в различни части на Земята.

Цикълът на смяна се нарича Южно трептене на Ел Ниньо (ENSO), защото всеки Ел Ниньо е естествено последван от Ла Ниня и обратно. Между тези събития в продължение на няколко месеца се наблюдават нормални температури.  3°C може да не изглеждат много, но промяната е достатъчна, за да наруши метеорологичните модели в глобален мащаб.

Ла Ниня порасна с година

Ла Ниня обикновено продължава две последователни години, но от 2020 г. наблюдаваме тригодишна Ла Ниня. Агенцията за океаните и атмосферата на САЩ съобщи, че екваториалната част на Тихия океан ще се върне към неутрално състояние между март и май 2023 г.

Този месец Световната метеорологична организация на ООН (СМО) предупреди за рекордни температури и екстремни горещи вълни, свързани с появата на периодичното климатично явление Ел Ниньо. То се характеризира се със затоплянето на Тихия океан, което се отразява на времето по света. Световната метеорологична организация също така прогнозира, че има 90% вероятност от умерен Ел Ниньо до края на 2023 г. Вероятността за по-мощен и горещ Ел Ниньо тази година се оценява на 56%.

Възможните последствия

Като се има предвид въздействието на ENSO върху глобалните валежи и температурни модели, учените следят отблизо тропическия Тихи океан. Според техните изчисления Ел Ниньо през следващите години може да доведе до четири последствия.

1. Глобалната температура може да се покачи с 0,2°C

По време на Ел Ниньо океанът пренася част от излишната топлина и влага в атмосферата. Това може да се сравни с варенето на паста, когато кухнята става гореща. В допълнение към изменението на климата, Ел Ниньо може да добави до 0,2°C към средната температура на Земята. Например, най-горещата година в историята беше 2016 г., която включваше особено интензивен Ел Ниньо, с повишаване на температурите на повърхността на океана с близо до рекордните 2,4°C.

Глобалната температура вече се е повишила с около 1,2°C в сравнение с прединдустриалните нива. Поради факта, че Ел Ниньо ще добави допълнителна топлина към атмосферата, е възможно повишаването на температурата на Земята временно да надхвърли прага от 1,5 ° C, който е определен от Парижкото споразумение като ограничителен.

2. В Австралия ще става все по-гореща

В Австралия вече три години има повече валежи поради продължителността на Ла Ниня. Феноменът доведе до тежки наводнения, особено в източната част на страната. По време на Ел Ниньо учените очакват обратния ефект: по-малко дъжд, по-високи температури и повишен риск от пожари, особено през зимата и пролетта.

Тъй като Земята се затопля, някои региони стават по-горещи от други. Добър пример отново е Австралия, където сега е с 1,4°C по-горещо, отколкото в началото на 20 век. Всяка година площта, обгорена от горски пожари, се увеличава. На това влияята сушите, които ще зачестяват заради Ел Ниньо.

3. Тропическите гори ще поглъщат по-малко въглероден диоксид

Южна Америка е мястото, където влиянието на ENSO е записано за първи път от перуански рибари през 19 век. Поради близостта си до екваториалния Тихи океан, времето в тази част на света се влошава всеки път, когато настъпи Ел Ниньо. Събитието води до наводнения по западния бряг на Перу и Еквадор, суша в Амазонка и североизточна Южна Америка. Това ще доведе до провал на реколтата, което от своя страна може да засегне целия континент.

По време на Ел Ниньо намалените валежи и по-високите температури в Колумбия водят до огнища на болести, пренасяни от насекоми, като малария и треска от денга. Дъждовните гори на Амазонка изсъхват поради това климатично събитие и растежът на растителността се забавя. Съответно дърветата обработват по-малко въглероден диоксид. Тази тенденция е актуална и за тропическите гори на Африка, Индия и Австралия.

4. По-студени зими в Северна Европа

Балансът между високото налягане над Азорските острови и ниското налягане над Исландия определя дали дъждът в Европа е насочен на север или на юг през зимата. По време на Ел Ниньо този баланс се нарушава и нивото на влажност се повишава в Южна Европа. Ефектът обаче е най-голям в Северна Европа, където зимите стават по-сухи и по-студени. Съответно, ако Ел Ниньо се усили, тогава зимата на 2024 г. може да се окаже много мразовита.

По материали от чужди медии

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ