Антрополози на самите себе си

Антрополози на самите себе си

Колко пъти сте правили почивка, за да наблюдавате истински живота си? Предизвикателството да погледнете себе си през призмата на антрополог може да изглежда странно, но това начинание може да доведе до безценни прозрения, които ще ви позволят да откриете модели, да получите прозрения за себе си и да видите нови възможности.

Антрополозите задават фундаментални въпроси. Какво означава да живееш в нашия свят като човешко същество? Как може изследването на човечеството да разкрие нови начини на съществуване и да ни помогне да си представим нашето колективно бъдеще?

Това е практика на любопитство и търпение, смирение и възприемчивост. И това е игра, с която можете да научите повече за себе си и мястото си в света. Просто трябва да станете антрополог, чийто предмет на изследване е собственият му живот.

В търсене на отговори антрополозите провеждат теренни проучвания: излизат в района и водят полеви бележки. Тези бележки могат да бъдат под формата на писмени доклади за наблюдения или визуални карти, които диаграмират връзките и разкриват интересни посоки.

Подобно на антрополозите, които водят полеви бележки, докато работят, можете да използвате тази практика, за да научите повече за себе си и как да подобрите живота си. Воденето на личен полеви дневник може да създаде пътека от галета, която ще ви накара да разберете моделите и да откриете нови перспективи. Нека да видим как работи.

Силата на личните полеви бележки

За първи път бях запозната с идеята за добавяне на времеви клейма към публикации от Тони Стъбълбайн, главен изпълнителен директор на проекта Medium: той отбелязва часа и пише няколко изречения в дневник всеки път, когато превключва между работни проекти. И така Стъбълбайн нарича тази практика междинен дневник.

От този момент нататък започнах да виждам подобни публикации с времеви печати навсякъде. Те са често срещани в професии, където трябва да се вземат важни решения въз основа на бързо променяща се информация. Лекарите попълват карти на пациентите, пилотите водят дневници, учените документират работата си в лабораторни тетрадки, компютърните инженери въвеждат събития в системен дневник, репортерите правят преписи от интервюта, а ръководителите на проекти често използват работни дневници.

Повлияни от всички тези форми на времеви кодирани записи, личните полеви бележки са хибрид на дневник и дневник, които са специално предназначени да проследяват ежедневните ви преживявания. Основната идея е да записвате няколко реда всеки път, когато си правите почивка и да записвате точното време, когато сте си взели бележка. Изглежда нещо подобно:

10:04 ч. – На път съм да завърша първата чернова на статия за комбинираното творчество.
10:46 ч. – Пак попаднах в черната дупка на Wikipedia! Кой знае колко изобретатели са били съсипани от собствените си изобретения? Обратно на работа.
11:45 ч. – Добър напредък. Трябва да се подготвим за срещата с екипа на Чарли.
11:49 ч. – Преглед на слайдовете и бележките. Чувствам известно безпокойство, но мисля, че всичко ще мине добре.

В този пример всичко е написано ясно, но вашите бележки може да са по-разхвърляни, ако например използвате стенография и съкращения, за да уловите идеите по-бързо.

За разлика от дневниците, които се съсредоточават предимно върху събития на работното място, или дневник между тях, ограничен до работни почивки, личните полеви бележки могат да се водят по всяко време и навсякъде - било то в офиса, у дома, на път или дори по време на разговор, когато нещо се случи - предизвиква интереса ви. (Приятелите ми понякога ми се смеят, когато грабна телефона си по средата на разговор и кажа: „Чакай, трябва да запиша това!“ - обикновено това означава, че разговорът си заслужава).

Полевите бележки са полезни по няколко причини. Като ви насърчават да записвате мислите си, докато слушате подкасти, четете статии или дори докато общувате, те ви помагат да осъзнаете по-активно живота си. Те обаче отнемат много малко време - няколко секунди всеки път, когато видите нещо интересно. И тъй като са кодирани във времето, те улесняват определянето на условията, в които работите и учите и в които се чувствате най-добре.

Като си водите бележки в момента, вместо да чакате, докато отделите време за размисъл, е по-малко вероятно да забравите някои важни неща, които включват неочаквани открития и мимолетно вдъхновение, които често се губят в суматохата на деня. .

Събирайки много точкови данни, вие ще създадете „навигационна пътека“ и е по-вероятно да видите общите тенденции, отколкото да се фокусирате върху най-важните събития. Записите на действия, мисли и емоции могат да се превърнат в богат източник на наблюдения, които след това могат да се превърнат в идеи за следващия цикъл на растеж.

Как да практикуваме „самоантропология“

Практиката на антропологична интроспекция чрез бележки включва само три стъпки. Това упражнение за самоизследване не изисква специални умения, освен желание да забавите темпото и да си водите бележки през целия ден.

Въпреки това ще трябва да практикувате със същата възприемчивост и любознателност като антрополог, изучаващ непозната култура. С малко любопитство и търпение ще бъдете вдъхновени да направите положителни промени.

Нека да разгледаме стъпките, които да ви помогнат да обърнете обектива на вашия антрополог към себе си:

Стъпка 1: Създайте полеви вестник

Първо и най-важно, имате нужда от лесен начин за водене на бележки без стрес. Когато бързаш, къде си водиш кратки бележки? Това е мястото, където трябва да отидат вашите полеви бележки. Това може да е телефон или лаптоп - както ви е по-удобно.

Напишете бележка на телефона си или започнете нова страница в бележника си. Това ще бъде вашият полеви дневник (моят е синхронизиран между моя телефон и лаптоп, така че имам достъп до него, където и да отида, и мога да го отварям с раздели, докато работя).

Стъпка 2: Водете полеви бележки

Имате нужда от достатъчно данни, за да започнете да забелязвате модели, така че се опитайте да поддържате записи поне 24 часа. Чувствайки се твърде изгубен, правя тази практика интензивно в продължение на три до пет дни.

Изберете ден следващата седмица, за да започнете това упражнение. В идеалния случай това трябва да е редовен ден, който включва както професионални, така и лични дейности. Не започвайте в деня на сватбата на най-добрия си приятел или когато ръководството е на път да обяви последния етап от рекламна кампания.

Дръжте полевия си дневник със себе си (ето защо бележките на телефона ви работят чудесно). Определете време и напишете едно или две изречения всеки път, когато си вземете почивка, превключите между задачи или видите нещо интересно. Това „нещо интересно“ може да бъде нещо външно, като събитие, или нещо вътрешно, като чувство - да речем, безпокойство или вълнение. Ако нещо ви накара да спрете за секунда и да се чудите дали си струва да го запишете, значи вече е достатъчно интересно.

Прегърнете нелинейността: Имате пълната свобода да пишете по начин на потока на съзнанието, за да уловите вашите наблюдения, докато се случват. Взаимодействие, емоции, любопитство, интерес... Някой направи ли ви комплимент? Вълнувате ли се от конкретно съобщение? Срещали ли сте неочакван проблем? Няма ограничения за това, което можете да включите във вашите полеви бележки, но ето някои идеи, които да ви вдъхновят:

• Открития: моменти на любопитство, случайни мисли, нови идеи и въпроси, които предизвикват интереса ви.
• Срещи: вашите социални взаимодействия или нови връзки и идеите и чувствата, произтичащи от тях.
• Настроение: Вашите емоции по време или след събитие, било то среща, тренировка, подкаст и др.
• Енергия: промени в енергийните ви нива през деня и какво ви дава или отнема енергия.
• Други: всичко останало, което не попада в предишните категории.

Това може да изглежда много, но не забравяйте, че това е най-много за няколко дни. Правите задълбочено проучване и искате да сте сигурни, че няма да пропуснете нищо. Използвайте любопитството си като компас за това какво си струва да запишете.

Стъпка 3. Анализирайте получената информация

След 24 часа (или малко повече) ще имате цял куп полеви бележки. Време е да ги разгледаме. Ако са на хартия, може да искате да използвате цветни химикалки. Ако са в цифров формат, ще бъде по-лесно да ги копирате и поставите в документ, така че лесно да избирате и местите части.

Отделете време да прочетете бележките си и да помислите върху преживяванията, които сте документирали. Потърсете повтарящи се теми, интересни детайли и доминиращи емоции, които се появяват многократно.

Това е много течен процес. Може да искате да създадете категории като „какво ми носи радост“ и „какво ме изтощава“ или „от какво искам повече“ и „от какво искам по-малко“. Или създайте големи секции за важни аспекти от живота си, като познание, взаимоотношения, здраве.

Дори само като групирате на по-големи купчини, ще започнете да забелязвате някои модели. Маркирайте тези наблюдения, които са особено интересни за вас. Може да е повтаряща се тема, продължаващо предизвикателство или любопитна точка. Например, може да забележите, че изпитвате „сутрешен блус“ всеки ден, когато се приготвяте за работа, че определен тип задача изсмуква енергията ви или че настроението ви има тенденция да се подобрява, когато работите по групови проекти.

След това можете да преведете наблюдението си на практика. Например, ако забележите, че се чувствате по-енергични, когато обсъждате определени теми, запитайте се: „Как мога да увелича това в ежедневието си?“ Това може да е началото на малък житейски експеримент - опитайте нещо ново и вижте дали ще засили креативността ви.

И ако ви е харесало да си правите полеви бележки за няколко дни, не спирайте! Лично аз ги правя през цялото време, макар и не толкова интензивно, освен ако не се чувствам изгубена и имам нужда от пренастройка.

Практиката на антропологичната интроспекция разкрива нови възможности. Воденето на полеви бележки е като засаждане на семена от идеи, които в крайна сметка ще донесат по-голяма реколта от самооткриване. Въоръжени със свежа гледна точка, можете да преосмислите своите навици, взаимоотношения и приоритети. Така че вземете дневника си, направете нова бележка и изследвайте неизследваната територия на собствения си живот – не знаете точно какво може да намерите там.

Източник: Ness Labs

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ