Четирите житейски правила на Марк Зукърбърг
Напоследък Марк Зукърбърг преминава през личен и репутационен ренесанс. Някога той беше осмиван заради неговата роботоподобна публична персона и не толкова умелото справяне с политическите битки около Facebook. Сега той е известен като ММА ентусиаст, носещ златни вериги и ефектни широки тениски. Неговият нов стил и фокуса на Meta към модели за изкуствен интелект с отворен код, привличат положителни коментари.
Въпреки всички първоначални впечатления, много хора изглежда вече считат Марк Зукърбърг за „готин“.
Според Наоми Глейт, той винаги е бил готин в личен план. Глейт, която в момента е ръководител на продуктовия отдел на Meta, се присъедини към компанията, тогава известна като Facebook, още през 2005 г. като нейният 29-и служител. Като най-дълго служилия изпълнителен директор на Meta след самия Зукърбърг, тя е имала предостатъчно възможности да го наблюдава и да се учи от него отблизо.
В подкаста на Lenny’s Newsletter наскоро Глейт сподели най-важното нещо, което е научила от шефа си от две десетилетия – четири житейски урока, които Зукърбърг веднъж е споделил с група ученици.
4-те житейски съвета на Зукърбърг
Попитанa от водещия на подкаста Лени Рачицки за скорошната трансформация на Зукърбърг, Глейт настоя, че е „от всички нейни познати пропастта между това, което хората мислят за Марк, и това кой всъщност е Марк, е най-голяма“.
Тя признава, че той е изпитвал затруднения с публичното говорене в началото на кариерата си, но „това е Марк, когото познавам през последните 20 години“. Той винаги е бил добър приятел и внимателен човек, както и изключително успешен предприемач, казва тя. За да илюстрира тезата си, тя споделя една увлекателна история.
През 2014 г. Глейт преминава през труден период от живота си. Търсейки начин да помогне, Зукърбърг ѝ протяга ръка и я кани да стане доброволец заедно с него, за да преподава следучилищни уроци за това как да се изгради бизнес в Източен Пало Алто. Тя се съгласява.
Щастливата група осмокласници, на които двойката преподавала, изгражда близки наставнически отношения с ръководителите на Meta, като те поддържат връзка и до днес. Но Глейт казва на Рачицкки, че децата не са единствените, които са получили нещо ценно от уроците. Тя записа и все още се позовава на четири основни съвета, които Зукърбърг сподели с класа.
„Ясно си спомням как Марк ги пишеше на черната дъска“, казва тя. Тези четири съвета са:
- Обичайте себе си
- Само тогава можете наистина да служите на другите
- Фокусирайте се върху това, което можете да контролирате
- За тези неща, никога не се отказвайте
Те дори са имали отпечатани стикери със съветите, за да помогнат на учениците да запомнят. Глейт не само че все още си ги спомня, но също така настоява, че те „наистина са ѝ помогнали с времето“.
Мъдрост, от която всички можем да се възползваме
Има много причини да смятаме, че тези съвети могат да помогнат и на много възрастни. „Обичай себе си“ е стандартен съвет за самопомощ, като за това има добра причина. Както отбеляза звездният терапевт Брене Браун, истинската лична трансформация не започва с със самобичуване, а с проявяване на любов към себе си.
Състраданието към самите вас ще ви отведе много по-далеч в живота, отколкото непрекъснатото самоукоряване, показват проучвания. Освен това ще ви направи по-добри и по-ефективни в помагането на другите.
Както писателят Марк Макманъс веднъж запомнящо се изрази: „Единствените хора, които искат да бъдат по-добри от всички останали, са тези, които се чувстват по-низши. Нуждата да „засенчиш“ всички всъщност се ражда от страх и слабост, а не от сила... Когато живееш с топло сърце, фокусът и интересът ти са върху другите хора”.
С други думи, не можете да бъдете наистина състрадателни към другите, без първо да сте подходили с емпатия към себе си.
По същия начин е трудно да се спори с „фокусирайте се върху това, което можете да контролирате“. Очевидно е безполезно да хабите енергията си, когато усилията ви нямат значение. Въпреки това Глейт признава, че за нея съвет „номер 3 е може би най-трудният“.
Въпреки очевидната сила и логика на това правило, тя далеч не е сама в изпитването на трудности при следването му.
Любов + фокус + воля = успех
Що се отнася до номер четири, сещам се за една шега, направена веднъж от друг служител на Meta във връзка с известния „тест с маршмелоу“ в психологията. За теста изследовател предлага на дете един бонбон маршмелоу, но му казва, че може да получи два, ако просто изчака няколко минути. Има ли детето сила на волята да устои на единичния маршмелоу?
„Ако Зукърбърг беше един от участниците в прочуването Станфорд“, пошегува се веднъж негов колега, „Facebook никога нямаше да бъде създаден: той все още щеше да седи някъде в стая и да не яде маршмелоу“. Силата на волята очевидно е една от силните страни на този човек.
Резултатите от теста показват, че той е чудесен индикатор и за успех в по-късен етап на живота. Учените все още обсъждат каква роля играе произходът на детето в техните резултати и дали има такова нещо като прекалено много самоконтрол, но това са подробности за експертите. За повечето от нас четвъртият урок на Зукърбърг е приложим. Тренирането на вашата воля и смелост ще ви помогне да успеете в живота.
Да, житейските съвети на Зукърбърг може да са достатъчно прости, за да ги разберат осмокласниците. Но това не ги прави по-малко въздействащи. Учениците не са единствените, които могат да се възползват от такива лесни за запомняне принципи. Те биха могли да помогнат и на повечето възрастни, стига да се вслушат в тях.
……………
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.