Да, можете да се промените!

Да, можете да се промените!

Повечето хора имат личностни аспекти, които биха искали да променят. Може би бихте искали да сте малко по-общителен, по-смел, по-издръжлив или по-трудолюбив. В същото време може да имате чувството, че промяната на нещо толкова фундаментално като вашата личност е месия невъзможна.

Трябва ли да се примирим, че винаги ще имаме чертите, с които сме родени? Според науката отговорът е „не“. Разбира се, генетиката играе известна роля в личността. Както може да ви каже всеки, който се е занимавал с две или повече малки деца, някои от нас се раждат по-срамежливи или по-бъбриви от други и тези тенденции ни следват до известна степен през целия ни живот.

Но когато едно 64-годишно проучване изследва личностни тестове за едни и същи хора в продължение на десетилетия, то не открива никаква връзка между резултатите на хората в тийнейджърските им години и по-късно Вие сте напълно различен човек на 72 години в сравнение с времето, когато сте били на 14 години.

Това повдига няколко въпроса. Ако личността се променя с времето, можете ли съзнателно да контролирате процеса? Можете ли да го ускорите? Можете ли да го режисирате? Според изследванията и личен опит отговорът на тези въпроси изглежда е положителен.

От тийнейджър мързеливец до успешен човек

Ще започнем с лична история от Шанън Сауер-Завала, професор по психология в Университета на Кентъки. В скорошна публикация в Psychology Today тя обяснява, че в гимназията определено не била в редиците на учениците, за които се е считало, че ще постигнат големи успехи. Всъщност тя е била срамежлива и разхвърляна, като в един период е пропуснала толкова много уроци по математика, че е трябвало да ходи на допълнителни уроци. Учителите ѝ постоянно са казвали, че „не реализира потенциала си“.

Сега тя има докторска степен и успешна кариера зад гърба си и редовно представя себе си като живо доказателство, че промяната на личността е възможна.

„Обичам да разказвам на хората за моята собствена история за промяна на личността като начин да разбия мита, че личностните черти са неизменими“, пише тя. И така, как го е направила?

Зауер-Завала изглежда е имала достатъчно късмет да не носи със себе си някаква екстремна травма или тежка диагноза. Тя просто е била обикновена гимназистка с ниска мотивация, което й е позволило да оформи личността си с любопитство, страст и поредица от малки, изпълними промени в поведението.

Първо, тя се натъкнала на психологията в колежа и е открила нещо, което наистина я заинтригувало.

„Не бях добър ученик в гимназията и това определено се пренесе в колежа. През първата ми година, незнаейки накъде да се насоча, взех курс „Въведение в психологията“, който привлече вниманието ми. Въпреки началния час в 8 сутринта, успях да стана от леглото, за да присъствам на час. Усилията му бяха възнаградени и се представих много добре на първия изпит. Тогава асистентът ме насърчи „сериозно да обмисля специалност психология“, разказва Сауер-Завала.

Тази положителна обратна връзка е започнала да променя представата ѝ за самата нея . Тя започнала да мисли за себе си като за човек, който е „добър в психологията“, което ѝ помогнало да полага още повече усилия и да се представя още по-добре. Когато един професор ѝ каза, че нейният среден успех не е достатъчно висок, за да започне аспирантура, тя получила нужната мотивация, за да подобри представянето и по останалите учебни предмети.

По време на аспирантурата тя направи други корекции – научила се да планира по-добре графика си, за да се справи с натоварването. Като академик нейното въздействие върху студенти и колеги е било последният фактор, който я е отдалечил от тийнейджърския мързел. „Ясно осъзнава, че хората разчитат на мен за собствения си професионален успех“, спомня си тя.

Най-интересното в тази история е колко незабележителна е тя. Тя не включва героични намеси или фантастични, многостъпкови програми. Вместо това, трансформацията на Сауер-Завала е резултат от верига от положителни обратни връзки.

Действието оформя личността, а не обратното

Малки промени могат ясно да доведат до големи такива с течение на времето. Въпреки това много от нас все още вярват, че хората са приковани към най-проблемните си личностни черти за цял живот. Но не само историята на един професор развенчава този разказ.

Проучванията показват, че историята на Сауер-Завала за трансформацията от тийнейджър безделник в възрастен професионалист с академични постижения не е изключителна. Друго скорошно изследване показа, че ангажирането в прости целенасочени дейности, като обаждане на стар приятел или реагиране на стрес с дълбоко дишане, в продължение на 15 седмици, значително изменя основните личностни черти като интровертност и невротизъм.

Действието оформя личността, а не обратното, категорични са други експерти. В своя TED Talk професорът по психология в Кеймбридж Брайън Литъл твърди, че е обичайно нещата, които ни интересуват, да ни променят. „Какво ни прави различни? Това са делата в живота ни. Личните проекти“, казва Литъл.

По подобен начин авторът Дейвид Брукс е писал за това как характерът върви надолу по течението на нашите ангажименти.

Всичко това допринася за едно оптимистично послание – човек определено не е прикован към личностните си черти. Ако приемем базово ниво на функционално психично здраве, нямате нужда от големи интервенции, за да се промените. Просто трябва да започнете да правите малки корекции в начина си на поведение, които да ви доближат до личността, която искате да имате. Сауер-Завала обобщава този процес с план за действие от четири точки:

  • Първо, оставете мечтите ви да диктуват чертите, които развивате, а не обратното.
  • Обърнете внимание на всякакви самоограничаващи вярвания, като: „Не мога да направя X, защото не съм достатъчно X“..
  • Забележете моделите на поведение, които ви държат в безизходица. Как би постъпил  в този случай човек с чертата, която искате? Опитайте това и вижте какво ще се случи.
  • И накрая, наистина се насладете на наградите, които получавате за тези промени. Ще се почувствате добре и това ще ви накара да продължите напред.

Промяната на личността наистина може да бъде толкова проста.

……………….

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ