Трайна промяна

Трайна промяна

Ако сте като повечето хора, имате област (или две) в живота си, която бихте искали да промените. Може да искате да намалите стреса, да подобрите физическото си състояние или да управлявате финансите си по-ефективно. Постигането на желаната промяна обаче може да бъде истинско предизвикателство, тъй като много от нас вярват в неща, които ни пречат да я осъществим.

„Работя с ръководители, които непрекъснато казват: „О, аз наистина съм такъв. Просто трябва да се съсредоточа върху силните си страни. Фактът, че стагнирам, страдам и съм изтощен, е просто нормална част от живота на възрастните“, казва Мая Дижикич, автор на „The Possible Self: A Leader's Guide to Personal Development“. „Или когато открият поведение, което не им харесва, те си мислят: „Мога просто да използвам силата на волята, за да променя навиците си“.

Устойчивата промяна обаче изисква нещо повече от сила на волята. За целта е нужно пет неразделни части от нашето същество да се движат в една и съща посока едновременно: мотивация, поведение, емоции, ум и тяло. Дижикич нарича тази система „колелото на промяната“.

„Когато повечето от нас се опитват да се променят, ние често се фокусираме върху нашето поведение и използването на силата на волята“, казва тя. „Силата на волята тласка една спица в една посока, докато останалата част от инерцията на колелото се движи в обратната посока. Така често опитът за промяна завършва с поражение. Забравяме, че поведението се влияе от нашата мотивация, нашите емоции, нашите мисли и нашето тяло.

Мотивация

Започнете с вашата мотивация. Мотивацията се състои от вашите желания и стремежи. Тя ви придвижва към разкриването вашия потенциал и ви помага да се развивате.

„Какво е нещото, което дълбоко във вашата същност искате, но не сте успели да изпълните?“, пита Дижикич. „Какво мислите, че ще имате или ще почувствате, след като удовлетворите това желание?“

След като си зададете тези въпроси проучете, която се противопоставя на тази промяна. „Какво ви попречи да направите желаната промяна в миналото?“.

Поведение

След това е време да проучите типа поведение, което блокира движението ви напред. Поведението е резултат от другите четири части на колелото. Например, може да изядете бисквитка, защото сте гладни или искате да получите емоционално спокойствие от сладкото лакомство. Докато промяната на поведението ви изисква сила на волята, трикът е непрекъснатото ѝ възстановяване, така че колелото да може да продължи да се движи.

Първо, идентифицирайте и спрете да правите действията, които сте предприели в миналото и не са довели до промяна на поведението ви. Ако например се опитвате да сте във форма и сте настройвате алармата си за 6 сутринта, за да отидете на фитнес, но така и не успявате да станете навреме, то е време да се откажете от този поход. След това изберете няколко други типа поведение, които са свързани с това ви желание и ви харесва да правите, но не изискват особена сила на волята, като например разходки или участие в друга физическа дейност, която ви харесва. Това ще ви помогне да възстановите волята си и дори отново да опитате с някаква по-трудоемка дейност.

Емоции

Емоциите са сигналният механизъм за това къде се намирате по отношение на вашите желания. Положителните емоции казват, че се доближавате до желанията си, докато отрицателните емоции могат да показват, че се забърквате в беда. Емоциите също ви дават енергия и ви подтикват да направите това, което трябва, за да се доближите до нещото, което искате, казва Дижикич.

За да се справите с емоциите, трябва да ги преработите. Обърнете внимание на ситуации, които активират силен отрицателен отговор в сферата на това, което искате да промените. Каква е емоцията, движеща тази реакция? И какви мисли идват точно преди да я демонстрирате? След това помислете какво правите, за да се разсеете, когато почувствате, че емоцията избухва. Обичайните разсейващи фактори включват гледане на телевизия, пиене на алкохол или скролване в социалните мрежи.

„Когато емоциите работят добре и ние интерпретираме сигналите им правилно, те стават наши водачи за ефективна защита на самите нас, за преодоляване на препятствия, за изпиване на щастие, докато се доближаваме до нашите желания“, казва Дижикич.

Ум

Нашите мисли са призмата, през която гледаме и действаме. За да приведете тази област в съответствие, трябва да задълбаете в това защо вярвате в нещо, в което вярвате. Гледайки негативните емоции, които изпитвате около промяната, запитайте се дали сте мислили за това и преди. Ако е така, колко често и кога са се появили тези мисли? Включват ли те обобщения? Използвате ли думи като „винаги“, „никога“ и „трябва“?

След това помислете за всички спомени, които може да сте прикрепили към  таази конструкцията. „Изследвайте мислите, които имате за себе си и които ви пречат взаимодействате със себе си и с другите по начин, насърчаващ развитието“, казва Дижикич.

Тяло

И накрая, вашето тяло е мястото, където съхранявате историята на живота си и това, което сте научили. To съдържа несъзнателна информация, която ви осведомява, докато крачите напред в житейското си пътешествие. Например, може би някой ви е накарал да се засрамите, когато не сте знаели правилния отговор на въпрос.

„Едно или две преживявания могат да създадат конструкция в ума ви, която казва: „Не си толкова умен“, обяснява Дижикич. „Тогава тази конструкция е затворена и не е приема нова информация.“

Преодоляването на информацията, която притежавате, изисква повторно обучение и изграждане на нови невронни пътища към онази част от вас, която може да е блокирана. Разглеждайки списъка със спомени, идентифицирайте кои може да ви пречат. След това създайте нова рамка около този спомен. Какво е можело да се случи, за да не предизвика у вас негативна емоция? Може би идеята, че някой би се застъпил за вас в този момент. Опишете подробно новата и подобрена ситуация и я изживейте отново, сякаш споменът ви е завършил различен резултат. Повторете това упражнение с други събития от вашето минало.

Трайна промяна

Подобно на всичко останало, практиката води до съвършенство. Докато работите по колелото на промяната, преминавайки през всяка една от неговите области, процесът става по-лесен с последващи предизвикателства. Ключът е в това всички пет части работят в тандем, казва Дижикич.

„Когато задвижите колелото, трансформацията може да се случи сравнително бързо за седмица или две, вместо да бъде нещо, с което се борите или живеете. Ако вярвате, че можете да растете и да излезете от безизходицата, никога не сте твърде стари, за да се промените“, добавя тя.

……………………………..

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията
Банки използват "командни зали" заради очакваното търговско напрежение при Тръмп