Парадоксът на промяната

Парадоксът на промяната

Много от нас копнеят нещата да се променят, но (и това е голямо но) не толкова много са готови да променят себе си. Това е парадоксът на промяната, казва Фредерик Пферд, основател на Лабораторията за иновации на Google и автор на „What’s Next Is Now: How to Live Future Ready“.ь

„Колкото и да е странно, ние сме естествено устойчиви на промяната, въпреки че сме 100% продукт на промяната“, казва той. „Ние сме създадени от промяна, но не и за промяна.“

Съпротивата срещу промяната произтича от негативните пристрастия на хората, които са механизъм за оцеляване, обяснява Пферд. „Нашето вградено отвращение към грешките може да ни е предпазило от изчезване в хода на човешката история, но също така ни е научило да се придържаме към това, което знаем, и да се съпротивляваме на неща, които са непознати“, обяснява той.

За да станете по-добри в приемането на промяната, трябва да разберете, че тя се случва около вас през цялото време и е неизбежна. Пферд казва, че имате три възможности за избор:

  • Игнорирайте промяната и забивате главата си в пясъка.
  • Съпротивлявайте се и се борете за запазване на статуквото.
  • Приемате промяната и се възползвате от нея така, че да работи за вас

„Не можете да избегнете това, което следва, но ако го игнорирате или му се съпротивлявате, тогава вашето бъдеще просто ще се случи, без да имате особено влияние върху него“, казва Пферд. „Като прегърнете промяната и я накарате да работи за вас, вие ще бъдете по-оптимистични и ще видите промяната като възможност, която отваря вратата към толкова много различни бъдеща“, добавя той.

Пазете се от прогнози

За да се справим с днешния ускоряващ се темп на промяна е напълно естествено да се опитаме да си представим бъдещето, като вземем примери от миналото и търсим тенденции за утрешния ден, но това е грешка, категоричен Пферд.

„Футуристите бълват прогнози възможно най-бързо, за да генерират заглавия и да ни накарат да се тревожим още повече за бъдещето“, казва той. „Хората харесват прогнозите. Те ни дават фалшиво чувство за сигурност и умовете ни обичат това“, добавя Пферд.

Вместо да питате „Какво ще донесе бъдещето?“ Пферд препоръчва въпроса „Какво бъдеще искам да създам?“ „Това е по-добрият въпрос, защото прогнозите наистина не са възможни“, смята той.

Друг начин на мислене, който трябва да приемете, е вашето виждане за това, което предстои. Пферд казва, че повечето хора имат фалшиво усещане за бъдещето като нещо много далечно. Въпреки това, действията и изборите, които правите в момента, често определят какво ще се развие и случи по-нататък.

„Повечето хора се тревожат за бъдещето. Те имат чувството, че не контролират нещата. Но с всяко решение и всеки избор, който правите всеки момент, вие буквално решавате бъдещето си. Хората имат силата да оформят това, което следва, като използват това, което наричам „подготвено за бъдещето състояние на ума“.

Подготвено за бъдещето състояние на ума

За да прегърнете промяната и да контролирате това, което можете да контролирате, Пферд съветва да пренастроите мозъка си за оптимизъм, откритост, любопитство, експериментиране и съпричастност. Това може да стане с кратки упражнения, които ви помагат да тренирате мисленето си.

Например Пферд препоръчва да използвате упражнение за промяна. Първо, идентифицирайте рутинна задача, като закуска или пътуване до работа. Правете малка промяна в тази задача всеки ден, след което обмислете това преживяване в края на деня.

„Как ви кара тази промяна да се чувствате?. Какво забелязахте? Как се адаптирахте? Можете да разширявате постепенно с течение на времето, за да увеличите сложността на промените, които въвеждате. Ще изградите своята адаптивност, като намалите съпротивата срещу промяната и ще станете по-гъвкави в бъдеще“, обяснява той.

Друго упражнение е да практикувате съзнателна медитация, която ви прави по-наясно с промяната, която се случва. По време на момент на мълчание Пферд предлага да си кажете „всичко се променя“. След това се фокусирайте върху осъзнаване на конкретни емоции, чувства или мисли, които се развиват в момента.

„Това се нарича закон на непостоянството. Всичко се променя през цялото време. Няма нищо, което да стои неподвижно“, добавя той.

Трето упражнение е да се съсредоточите върху това, което можете да контролирате. Пферд споделя история на жена, която е преминала през значителни предизвикателства в кариерата по време на пандемията. Постоянната промяна се отрази на здравето й. В крайна сметка тя осъзнава колко е важно да управлява контролируемите елементи.

„Тя научи, че единственото нещо, което наистина може да контролира, е начинът, по който реагира на преживяното.  Приемането на практики, които ѝ помогнаха да се свърже и регулира емоционалното си състояние, ѝ помогна да развие по-дълбоко чувство за сила и устойчивост. Когато се случи следващата промяна в нейната роля, тя го видя като страхотна възможност за растеж, за учене и за опита на нещо различно“, разказва Пферд.

Рискът от статуквото

Вкопчването в сигурността може да е вродено, но това не означава, че идва без недостатъци. Ако не обучите мозъка си да прегръща промяната и да очаквате неочакваното, Пферд казва, че рискувате да живеете живот, който някой друг е определил за вас, а не това, което сами сте избрали.

„Понякога обичаме да обвиняваме нашите обстоятелства, нашето правителство, нашия партньор или нашия работодател за бъдещето, в което живеем. Ние обаче можем да правим избори, които са под наш контрол. Можем да изберем как да реагираме на ситуации, когато нещата се променят с откритост, радикален оптимизъм и емпатия“, категоричен е той.

…………........

Стефани Воза за FаstCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ