Да преоткриеш себе си

Да преоткриеш себе си

Искали ли сте някога да се представите пред всички по различен начин? Може би чувствате, че ви е писано да се занимавате с нещо по-голямо и искате повече от живота, отколкото това, което имате в момента? Докладът на Gallup за 2023 г. за състоянието на глобалното работно място установи, че 60% от хората са неангажирани в работа, което показва, че повечето от нас не се чувстват пълноценни – поне в професионалния си живот.

Вместо тихо да продължавате да се занимавате с нещо, което не ви ангажира, преоткрийте живота си, съветва Крейг Сийгъл, автор на „The Reinvention Formula: How to Unlock a Bulletproof Mindset to Upgrade Your Life“ и водещ на подкаста CLS Experience.

„Висок процент от хората мразят това, с което си изкарват прехраната. Аз никога не съм бил в тези редици. Мисля, че причината, поради която хората не се променят, е, че изпитват страх – страх от провал и страх от това какво биха си помислили другите, ако нещата не вървят както трябва. Вместо това, вашият страх номер едно трябва да бъде от запазването на статуквото, от това да не предприемете действие и да се събудите след пет месеца или пет години, съжалявайки за пропуснатите възможности“, обяснява той.

Започнете с нещо малко

Ако пълното преоткриването не е вариант за вас в момента, възможно е да промените част от вашата идентичност, казва Сийгъл. Например, можете да преоткриете собствената си стойност и да се ангажирате с някакъв по-мащабен проект. Може също така да преоткриете начина, по който мислите за нещата, като станете по-непредубедени.

„Не е задължително да започнете отначало, защото имате опит и научени уроци. Преоткриването може да бъде толкова голямо или толкова малко, колкото искате. Просто е добре винаги да разширяваме възможностите си“, категоричен е той.

Направете „енергиен одит“

Друга форма на преоткриване е извършването на енергиен одит на вашия живот. Определете нещата в живота, които ви носят енергия. След това бъдете честни със себе си относно нещата и взаимоотношенията, които изтощават енергията ви. Например определени ситуации или хора може да ви накарат да се почувствате изтощени.

„Намалете времето, което отделяте за неща, които ви изтощават, и удвоете усилията си да правите повече от нещата, които ви зареждат“, казва Сийгъл. „Понякога трябва да вземеш трудни решения и да се откажеш от нещо, за да освободиш място за това, което наистина искаш“, добавя той.

Отключете потенциала си

Ако сте готови да отидете по-далеч с процеса на преоткриване, но не знаете откъде да започнете, отделете време за самоанализ. Първата стъпка е да узнаете какъв човек искате да станете. Сийгъл предлага да се направят два списъка. От едната страна на страницата избройте 10 неща, които ви харесват. Те могат да бъдат от всякакви сфери на интерес - от гледане на филми до колекциониране на маратонки и ходене фитнес.

„Ако можехте да се събудите утре и да се занимавате с някое от тези неща професионално, без  се притеснявате за парите, какво бихте искали да правите?“ пита Сийгъл.

От другата страна на страницата направете списък с 10 комплекта умения или „суперсили“, които притежавате. Може би сте страхотни в свързването на хора. Или пък сте добри в управлението на екипи. Ако не сте сигурни в уменията си, помолете приятели и колеги да споделят вижданията си за вашите таланти.

След това потърсете общи неща между двата списъка. Например, страстта на Сийгъл е личностното развитие. Той съчета това с умението си да комуникира ефективно. Така той преоткрива професионалния си живот, превръщайки се от брокер на Уолстрийт в професионален коуч.

Поемете сериозен ангажимент

За да може преоткриването да се превърне в нещо трайно, Сийгъл казва, че трябва да сте наистина ангажирани с процеса. „В живота не получавате това, което искате, а това, с което сте се ангажирали“, казва той. „Има голяма разлика между това да си заинтересован и да си ангажиран. Повечето хора се интересуват от нещо и след това се отдръпват при първото препятствие или признак на нещастие. Ако сте наистина ангажирани, вие сте наясно с потенциалната цена на начинанието“, добавя Сийгъл.

Ангажираността изисква гъвкавост. Ако нещо не работи, ще трябва да разберете защо, подчертава Сийгъл. „Трябва да сте готови да предприемете някои неудобни стъпки. Ако чакате идеални момент или пък да се почувствате комфортно с тази идея, може никога да не започнете. Предприемането на действие не винаги ще бъде комфортно, особено когато опитвате нещо ново“, добавя той.

…………………….

Стефани Воза за FastCompany.com

Редактор: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ