ТРАЙНА//// Как да привлечете на ваша страна дори най-тежките ви критици

ТРАЙНА//// Как да привлечете на ваша страна дори най-тежките ви критици

Подобно на повечето от нас, аз обикновено предпочитам да се обграждам с хора, които ме харесват, ценят и уважават. Това е доста приятен и лесен начин да повиша самочувствието си.

И все пак, след като изучавах човешкото поведение в продължение на много години, съм напълно наясно, че склонността да се отдавам на този навик за е интелектуално изтощителна: макар че е приятно да се мотаеш с хора, които те ценят, това е и начин да развиеш слепи петна и да игнорираш възможностите да се усъвършенстваш, да се развиваш и да придобиваш нови умения и идеи.

И обратно, увеличаването на времето, което прекарвате с хора, които не ви харесват или ценят, особено когато изповядват различни виждания, звучи като мазохистична дейност, но в същото време може да разкрие важни пропуски между човека, който сте, и този, който бихте искали да бъдете.

Всъщност, дори когато хората ви подценяват, те могат да бъдат важен източник на критична обратна връзка, която ви предупреждава за възможността, че всъщност може да не сте толкова добри, колкото си мислите – и особено не толкова добри, колкото мисли вашият вътрешен кръг. Това е съществена съставка на самосъзнанието: да се примирите с недостатъците си, да знаете какво не знаете и да приемете факта, че други хора може да не ви виждат толкова позитивно, колкото вие виждате себе си или както вашите близки приятели и фенове.

Нека започнем с вероятните причини, поради които други хора може да ви подценяват:

Това е начин да защитят собственото си самочувствие

Да унижавате другите хора е най-често срещаният начин да се чувствате в кожата си (жалко, знам - но много човешко). Когато хората се чувстват застрашени, изпитват завист или несигурност, те често се справят с тези емоции като омаловажават стойността на другите. Това изисква по-малко усилия от самоусъвършенстването и носи по-бързо удовлетворение. Така че, когато някой ви подценява, това може да говори повече за крехкото му его, отколкото за вашия действителен потенциал. С други думи, ниското на друг човек мнение за вашите таланти може би е просто защитен механизъм, който той използва, за да игнорира собствените си недостатъци – смесица от завист, несигурен нарцисизъм и самосъжаление, изразяваща се като пренебрежителен поглед към вас.

Може да се представяте отлично, но и да сте заобиколени от други топ таланти

Ако постоянно сте подценявани въпреки силните си резултати, помислете за контекста. Да бъдете в среда, пълна с изключителни хора – като елитни академични програми, конкурентни компании или високопоставени екипи – може да изкриви възприятията. Филмът „Whiplash“ на Деймиън Шазел разказва именно за талантливият джаз барабанист, който е тласнат до краен предел в престижна музикална консерватория. В тази хиперконкурентна среда дори брилянтността не е достатъчна – всеки успех е посрещнат с мълчание или презрение, защото се очаква величие. Когато превъзходството стане базова линия, дори впечатляващите резултати могат да бъдат пренебрегнати.

Междувременно други, които са обективно по-малко способни, могат да блестят просто защото работят в среда с ниски залози, където посредствеността минава за брилянтност. Това е ефектът на голямата риба в малко езерце. Така че подценяването може да е функция на вашата среда, а не на ниските ви способности.

Може да не сте толкова добри, колкото си мислите

Изследванията показват, че повечето хора надценяват способностите си. Дори и да сте талантливи, това не гарантира, че правите така, че стойността, която носите, е видима. Съгласувате ли работата си с целите на другите или просто очаквате хората да „я разберат“? Подценяването може да е вашият знак да усъвършенствате начина, по който показвате силните си страни – да изясните приноса си, да потърсите обратна връзка и да изградите марка, която съответства на действителното ви въздействие.

И така, кои са най-добрите стратегии за спечелване на вашите критици?

Фокусирайте се върху тях, а не върху себе си

Появявайте истински интерес към другите. Това е един от най-важните съвети на  гуруто в областта на човешките отношения, бизнес преговорите, личностното развитие и усъвършенстване Дейл Карнеги.  Иронията в случая идва от това, че хората, които ви подценяват, често се интересуват повече от това да бъдат видени, отколкото от това да видят вас. Така че, просто играйте по техните правила: питайте ги за работата им, за мнението им, за идеите им – като в същото време убедително се демонстрирате, че цените всичко това (дори и да не ви пука). Накарайте ги да се чувстват важни. Разбира се, ласкателството работи най-добре, когато е правдоподобно, което означава, че трябва да слушате внимателно и да отразявате техните ценности обратно към тях. Наречете го ефективно управление на впечатленията, стратегическа емпатия или просто добра политика: противно на общоприетото схващане, това е една от ключовите съставки на кариерния успех.

Оценете количествено постиженията си

Хората са по-малко склонни да игнорират резултатите, когато се взират в точни числа. Споделяйте резултати и показател, които демонстрират вашето въздействие. Бъдете конкретни – приходите са се увеличили, процентът на грешките е намалял, ангажираността се е подобрила. Не е нужно да се хвалите – просто документирайте. Някои хора все още може да отхвърлят данните, защото предпочитат харизмата пред компетентността, но това не са хората, които трябва да се опитвате да впечатлите. Оставете резултатите да говорят вместо и ако другите не слушат, говорете още по-силно с действия.

Променете поведението си

Може би другите са прави. Или поне не грешат изцяло. Да бъдеш подценяван може да бъде подарък, прикрит като обида – зов за събуждане, който ви мотивира да се адаптирате, да растете и да станете по-трудни за игнориране. Ако сте се движили по инерция, това е вашият знак, че е време за спринт. Ако сте били неправилно насочени, прекалибрирайте. Добрата новина е, че хората преразглеждат оценките си, когато видят истински усилия и подобрение. Няма нищо по-удовлетворяващо от това да опровергаете ниските очаквания на някого – особено когато го правите, без да злорадствате (поне не външно).

Последно съображение: понякога най-ефективният начин да спечелите хората, които ви подценяват, може да изисква от вас да не се интересувате дали всъщност ги печелите – особено ако целта ви е просто да надуете егото си. Вместо това се фокусирайте върху това да се поучите от тях. Точно както провалът е по-добър учител от успеха, критиците и противниците често ни учат на повече от приятелите и феновете.

В крайна сметка не можете да очаквате всички да оценят талантите ви – но тези, които не го правят, може да са по-ценни от вашите поддръжници. Подценяването може да ви дразни, но то служи и като психологически стимул да се усъвършенствате, подобрявате и доказвате – не само на тях, но и на самите вас, на какво наистина сте способни.

………

Томас Чаморо-Премусик, автор на „The Talent Delusion", за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ