Той залага само на сигурно и това е проблем
Чувала съм историята стотици пъти: имате страхотна идея, която може да тласне вашата компания на лидерска позиция, но вашият шеф иска да играе на сигурно. Усещането е, че колкото и проучвания да правите и колкото и аргументи да представяте, идеята просто не се приема сериозно. Защо толкова много новатори не получават подкрепа в опитите си да разтърсят статуквото?
Истината е, че тази история никога не е толкова проста, колкото изглежда на пръв поглед. Обичам да напомням на клиентите си, че мъдрост съществува и в двете позиции. От една страна, иновативният подход може да донесе голяма печалба или да гарантира, че компанията няма да изостане от конкуренцията. От друга страна, рискът може да доведе до скъпоструващо пътешествие по заобиколен път, което в крайна сметка не отговаря на очакванията и води до затягане на бюджета. А бюджетните съкращения могат да доведат до потенциални допълнителни загуби, тъй като компанията играе на сигурно и пропуска обещаващи възможности, които иначе би могла да се възползва.
Във всеки момент всяка от тези позиции може да бъде защитима. Да си представим обаче, че вие имате особено силен аргумент защо поемането на риск си струва. И така, как да убедите шефа си да каже „Да“ на иновациите?
Разберете неговата позиция
Първата стъпка е да разберете гледната точка на вашия шеф. В книгата си „The 7 Habits of Highly Effective People“ Стивън Кови разграничава желанието да бъдеш разбран от разбирането. Лесно е да прекарате цял разговор в очакване на възможност да говорите и да не се откажете, докато другият човек не го „разбере“. Може да си представите колко голям е проблемът, ако шефът ви подхожда по същия начин с вас. Никой не чува другия. И двамата просто отстоявате позициите си, те остават неразбрани а разговорът приключва.
Но има по-добър начин да се свържете с вашия мениджър. В края на краищата вие вече знаете в какво вярвате и искате вашият шеф да го разбере. И сега знаете, че ако говорите само с целта да бъдете разбрани, това няма да се случи. Вместо това се възползвайте от този шанс, за да разберете какво вярва вашият шеф. Задавайте въпроси. Търсете мъдростта в неговата позиция.
След като разберете позицията на вашия ръководител, може да я адресирате.
Може би вашият шеф е претоварен от всички ангажименти, с които се е наел. Това е вашият шанс да уверите шефа си, че ще поемете пълната отговорност за предлаганата трансформация. След това можете да обясните как иновативната идея ще намали сложността и ще спести време на екипа – и по този начин на вашия шеф. Сега, когато разбирате притесненията на шефа си, можете да посочите колко контрапродуктивно би било да се каже: „Прекалено съм претоварен, за да дам зелена светлина на промени, които намаляват натоварването ми“.
Или може би научавате, че вашият шеф е бил в подобна ситуация в миналото, казал е „Да“, но нещата не са се получили. Разбирането на това ви дава възможност да оцените какво се е объркало. Може би някой набързо е внедрил иновация без никакви проучвания и това се е оказало скъпа грешка. В този случай не иновацията е проблемът, а липсата на изследвания. Разбирайки това, вие можете да адресирате страховете на вашия шеф с отчет, включващ вероятността за успех на вашата иновация, както и план за внедряването ѝ.
Разберете неговото колебание
Може дори да откриете, че шефът ви като цяло застава зад предложението ви, но има нужда да действа бавно и да започне с нещо малко. Забележете, че това не е отказ на вашето предложение – шефът ви всъщност го подкрепя. Той може просто да има нужда да види няколко бързи победи, преди да проучи по-големите инвестиции. Това може да е разумен план, балансиращ разходите и ползите, преди човек да се ангажира напълно. Освен това ви дава чудесна възможност да се докажете и да спечелите доверие.
Разбира се, източникът на съпротива не винаги е толкова ясен. В крайна сметка хората са сложни същества. Понякога вземаме решения, без да знаем защо или без да ни е удобно да споделим причината. Ако е ясно, че няма как да промените позицията на вашия шеф и видите доказателства, че проблемът може да се крие другаде, то това е нещо, което си заслужава да бъде проучено. Може би шефът ви има история на неувереност или чувствителност към това да бъде засенчен от свой служител.
Работата около тревожни личности като тази може да бъде трудна, но не е невъзможна. Това не изисква нечестност. Кажете истината. Шефът ви има възможност да даде зелена светлина за иновативна нова стратегия. Поискайте съвет от него. Вижте дали критикува съществуващия ви план. С други думи, включете шефа в процеса, за да могат всички да имат принос и идеята ви да има по-голям шанс за успех.
В крайна сметка иновациите не се случват във вакуум. Те се създават и прилагат от хора. Да бъдеш иновативен не включва само генериране на нови идеи, но и разбиране и преодоляване на съпротивата срещу тези идеи.
……………
Карън Уолкър за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.