Може ли второто място да носи истинска победа?
„Да си втори означава да си пръв сред губещите“. Най-вероятно сте чували този израз или някаква негова разновидност. Всички сме се озовавали в ситуация, в която сме положили огромни усилия, за да бъдем първи, но в крайна сметка не сме успели да се справим. В моменти като тези може да е трудно да запазите вниманието си върху реалното си постижение и вместо това да започнете да мислите, че сте загубили, защото някой е бил преди вас. За мен този момент настъпи, когато бях номиниран за финалист в конкурс за млади предприемачи и в крайна сметка останах на второ място.
Не се притеснявайте, в крайна сметка изградих успешна кариера като лидер в някои от най-големите компании в света, включително Deloitte и Meta. Но по онова време второто място се усещаше като съкрушително поражение, от което никога нямаше да се възстановя. Ето пет урока, които научих в кариерата си след това:
Не се фиксирайте върху целите, фокусирайте се върху резултатите
Може да изглежда самонадеяно, но очаквах да спечеля наградата. Бях започнал първия си бизнес на 8-годишна възраст, бях основател на технологичен стартъп на 21 години и когато бяха на 31 години Australian Financial Review беше публикува статия за мен на цяла страница. Кой би могъл да бъде по-достоен?
По време на пътуването до този момент, който възприех като поражение, бях изгубил от поглед тези постижения и как те са повлияли положително на живота на моите партньори, колеги и клиенти. Колективната полза от тези резултати далеч надвишава славата на една награда.
Обърнете внимание на ефекта на ореола, докато работите за постигане на лични важни етапи и професионални постижения. Когато го правите по правилния правилно, въздействието на вашата работа може да се използва като мощен инструмент за вдигане на летвата и създаване на положителни ефекти за хората около вас.
Следвайте лидера
Когато загубите сделка за сметка на ваш конкурент или не получите дългоочаквано повишение, тъй като то е било дадено на някой друг, естествено е да се съсредоточите върху негативите и да се вманиачите относно всички причини, поради които заслужавате повече. В тези моменти имате два избора: можете да продължите да мърморите за този развой на събитията или да го използвате като възможност да станете по-добри.
Поисках обратна връзка, когато се класирах на второ място в гореспоменатия конкурс. Съдиите ми казаха, че битка между мен и победителя е била наистина оспорвана. Нещото, което се е оказало решаващо, е бил актът, че победителят е работил в чужбина, за да натрупа международен опит, а аз нямах такъв. И така, след като няколко седмици си ближех раните, реших да запълня този пропуск. В рамките на няколко месеца си осигурих нова роля в Сингапур и се качих на полет, който щеше да ме пренесе в следващата глава от моя живот и кариера.
Казват, че сравнението е крадецът на радостта, но ако можете да погледнете обективно на загубите си и сте готови да действате на база обратната връзка, която получавате, второто място може да бъде просто необходимата мотивация, за да видите какво ви е пречило да бъдете първи.
Направете провалите си публични
Много дълго време ме беше срам да споделям, че съм останал на второ място. Измъчвах се от мисълта дали да говоря за това публично или не. Както се оказа, никой дори не знаеше, че участвам в надпреварата. След като разбраха, че съм бил финалист, хората ме поздравиха и решиха, че това е страхотна новина.
Истината е, че никой не се интересува от това, което правим, толкова, колкото ние самите. Посланието, което хората приемат, обикновено не е за победа или загуба, а по-скоро за това, че заслужаваме да сме на масата.
Като лидери, ние често сме притиснати винаги да представяме нещата по възможно най-добрия начин. По-често говоренето за възможностите с високи залози, от които не сме успели да извлечем ползи или са довели до някакъв провал, може да има положителен ефект.
Казвайте повече „да“
В сегашната среда се набляга много на казването на „не“. „Безмилостното приоритизиране“ се превърна в мантрата на ултрапродуктивния лидер. И все пак всички трябва да преминем през периоди, в които казваме „да“ повече.
Ако не бях казал „да“ на разговорите на кафе и на медийни интервюта по теми, несвързани с ежедневната ми работа, никога нямаше да участвам в надпреварата за такава престижна награда. Не е изненадващо, че повечето ми нелинейни постижения в кариерата идват от нелинейни дейности.
Според моя опит лидерите, които са „твърде важни“, за да споделят своето време, мрежа или опит, когато няма директна възвръщаемост, са тези, които изостават от другите. Понякога трябва да мислим различно и да направим равносметка на наличните възможности, преди да развием план за действие.
Измина повече от десетилетие, откакто останах на второ място в конкурса за млад предприемач. През това време съм заемал второ място (и трето, и четвърто) много пъти. Всяко преживяване ме научи на нещо ново за самия мен, но общата връзка между всички тези моменти проста: Бизнесът не е игра, при която всяка печалба се компенсира с равностойна загуба
Движението право напред може да бъде страхотна тактика, освен ако не се насочите в грешната посока. Не винаги знаем накъде ни води пътуването. Номерът е да знаем кога да направим пауза, да помислим върху уроците, които сме научили, и след това да наведем главата си и да водим от лидерите в редицата.
……………..
Амер Икбал, автор на „The 5 Ways to Innovate”, за FastCompany.com
Преводи и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.