Правилото за 10-те минути

Правилото за 10-те минути

Да кажем, че сте изправени пред труден за решаване проблем в работата и въпреки че от 10 минути седите на бюрото, напрягайки мозъка си в търсене на решение, все още не сте стигнали до никъде. Какво ще направите?

Ако случайно сте като покойният съосновател на Apple Стив Джобс, отговорът на този въпрос би бил лесен. Ще станете и ще отидете на разходка.

„Дългата разходка беше неговият предпочитан начин за водене на сериозен разговор“, казва Уолтър Айзъксън, автор на биографията „Steve Jobs“. „Толкова голяма част от времето ни заедно прекарахме в тиха разходка“, спомня си легендарният дизайнер на Apple Джони Айв. Която и книга за Джобс да прочетете ще откриете, че през голяма част от времето той се е разхождал бос.

Постоянното странстване на Джобс не се е дължала само на любов към природата или желание за поддържане на добра форма. Покойният шеф на Apple е знаел нещо, което сега невронауката доказва – ходенето кара мозъка ви да работи по-добре, помагайки ви да разрешите проблеми, с които не сте могли да се справите, докато сте седели.

Ето защо поне един експерт препоръчва на всички да правим като Джобс и да следваме правилото за 10-те минути: „Ако не сте преодолели трудно умствено препятствие след 10 минути на опити, станете и се разходете“.

Мозъкът не е сравним с мускул

Тази препоръка идва от Миту Сторони, автор на „Hyperefficient: Optimize Your Brain to Transform the Way You Work“. В скорошно участие в подкаста на HBR IdeaCast тя споделя множество идеи, които да помогнат на мозъка ви да работи по-ефективно, включително правилото за 10-те минути.

„Имам няколко клиента, като един управляващ директор е възприел правилото, че ако седи пред компютъра си с проблем, който не е успял да реши в продължение на 10 минути, той става от бюро и отива за разходка“, разказва Сторони.

Мозъците не са като мускулите, обяснява тя. Ако вършите физическа работа като монтажник на поточна линия, можете просто да напрегнете мускулите си да продължите да работите, докато не се изморите. Повече усилия обикновено водят до повече резултати.

Но за работни места, където разчитаме повече на мозъка си, отколкото на мускулите си, този подход „повече е повече“ често има обратен ефект. Разбира се, за рутинна работа този подход може да действа. Не е нужно да сте креативни, за да изпращате имейли.

Когато обаче трябва да генерирате някаква нова идея или да разрешите сложен проблем, имате нужда от по-отворено психическо състояние, при което умът ви може да прави нови връзки и да открива пътища, заобикалящи препятствията. Самото седене и размисъл за дълъг период от време може да доведе до разочарование, а не до еврика моменти.

Сторони твърди ,че вместо да се опитваме да стигнем до тези идеи с неистови и продължителни усили, ние трябва да осигурим на мозъка си оптималното състояние, за да се появят иновативни решения.

Защо правилото за 10 минути кара мозъка ви да работи по-добре

Как отказването след 10 минути умствена борба и излизането на разходка ви помага да се поставите в правилното психическо състояние, за да намерите решение?

Начинът, по който движите тялото си, променя начина, по който мисли умът ви, казва Сторони.

Излизането за разходка „ви поддържа в правилното будно психическо състояние, така че не просто да се унасяте или се чувствате летаргични“. „В същото време това поддържа вашето внимание в движение, защото вашето обкръжение се движи, докато вървите, така че не може да се фиксира върху нищо. В резултат вниманието ви се разнася в главата ви, изследва вашите проблеми и се опитва да ги реши по различни начини“, казва тя.

Ходенето ви кара да мислите за много нови неща. Но също така ви пречи да мислите обсесивно за всяка отделна идея.

„Не можете да размишлявате, защото вниманието ви не може да се придържа към един проблем твърде дълго, тъй като трябва да обърнете внимание и на това къде вървите“, продължава Сторони.

Когато отидете на разходка, вие физически се движите през пейзажа, като обръщате малко внимание на заобикалящата ви среда, за да не се блъснете в улична лампа или да паднете в дупка. Това насърчава ума ви да обръща малко внимание на различни мисли и идеи, преминаващи през него. И това, оказва се, е идеалното психическо състояние за генериране на нови идеи.

………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ