Червените флагове на токсичното работно място

Червените флагове на токсичното работно място

За много хора това, което правят, е в основата на тяхната същност - на това кои са те. Но независимо от това каква част от вашата идентичност свързвате с професията си, ежедневните ви задачи и отговорности са само част от нея. Останалото – частите, които (да се надяваме) ви карат да обичате работата си и да искате да останете, са свързани с културата на работното ви място и по-специално с вашия шеф и колеги. Ето защо е обезпокоително, че толкова много работни места са токсични.

Токсичните шефове

Ако някога сте работили за токсичен шеф, то сте добре запознати с онзи тип поведение, което ви кара да се оплаквате на колегите и да актуализирате автобиографията си. Шефовете не са единствено отговорни за създаването на фирмената култура, но и за задаването на тона. Ето някои класически типа поведение на токсични шефове:

Приписване на заслугите и прехвърляне на вината

Успехът на лидера се измерва от хората, които управлява, така че когато даден проект е успешен, лидерът трябва да благодари на своя екип, а не да се потупва по рамото. От друга страна, когато нещата се объркат, лидерът е този, който трябва да поеме отговорност, а не да сочи с пръст и да прехвърля вината на другите. В крайна сметка успехът на екипа зависи от доброто лидерство.

Крещене, критикуване и наказване

Ако някога ви се е случвало шеф да ви крещи, има вероятност това да се е запечатало в съзнанието ви, дори години по-късно. Причината за това е фактът, че негативните взаимодействия правят по-голямо впечатление. Токсичните шефове позволяват на техните емоции да ги завладеят напълно и използват страха от наказание като инструмент за мотивиране на служителите, вместо да разчитат на похвала за добре свършена работа. Добрите шефове осъзнават, че грешките са възможности за обучение.

Неочаквана токсичност

Крещещ шеф, който си приписва заслугите за работата ви, е доста очевидно червено знаме. Но има някои поведения на работното място, които традиционно се възприемат като „добри“, но могат да станат токсични, ако се прекали с тях.

Токсична производителност

Много хора вярват в културата, която възхвалява неща като липса на сън, оставане до късно и постоянната „заетост“. С други думи, това е култура, която бърка непрекъснатата работа с извършването на полезна работа. Не е изненадващо, че това отношение води до стрес, безпокойство и прегаряне.

Токсична лоялност

Като лидер се надявате вашите служители да са лоялни към вашата компания. Но тази надежда може да стигне твърде далеч, когато служителите са притиснати да действат неморално или да пожертват собственото си благополучие за доброто на компанията. Токсичните лидери често изискват този вид „пълна отдаденост“ на компанията, като в крайна сметка този подход обикновено има обратен ефект.

Токсична позитивност

Това може да изглежда изненадващо. В края на краищата, позитивността не е ли нещо хубаво? Токсичната позитивност на работа обаче отрича чувствата и преживяванията на хората. Ако служител е в стресова ситуация, а вие му казвате да „погледне от добрата страна на нещата“, поставяте отговорността върху него да се справи с нещо, което може да е неработещо или изнервящо. Здравословните работни места с добро лидерство подхождат към проблемите на служителите със състрадание и емпатия и дават пространство за изразяване на негативни емоции.

Детоксикирайте себе си от работното място

Това не е окончателен списък на начините, по които работното място може да бъде токсично, но ако някой от тези елементи ви звучи познато, има начини, по които можете да се предпазите от трайно токсично поведение.

Както пише сътрудникът на Fast Company Дейвид М. М. Тафет, „токсичността не може да бъде убита с доброта, освен ако не е насочена към самия вас“. „Затова изяснете какво поведение няма да толерирате. Може да помогне да имате план, когато се случи нещо токсично: „Ако това се случи, ще го направя. . . .“, добавя той.

Ако сте на токсично работно място, има вероятност да се почувствате изтощени в края на деня, така че отделянето на малко време за нулиране може да ви помогне да не пренасяте токсичното работно място в домашния си живот. След това е време да актуализирате автобиографията си и да знаете кои червени знамена да избягвате при следващата си работа.

…………………………..

Кейтлин Дейвис за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ