Как да напуснем правилно работа?

Как да напуснем правилно работа?

От време на време в новинарските потоци се появява по някое видео, в което гневен служител намира креативен начин да каже на компанията си да си вземе работата и да я завре... сещате се къде. Тези клипчета са страхотни, за да похихикаме нервно пред екрана, но не са толкова добри за хората, които си мислят, че ще бъде добре да си тръгнат по подобен начин.

Очевидно, видеозаписът на грубо послание към компанията не е правилният начин да напуснеш работа. Има обаче и други, не толкова очевидни грешки, които хората често правят при напускане и те също могат да саботират кариерата ни.

„Начинът, по който излизате от вратата, е точно толкова важен, колкото и начинът, по който сте влезли“, смята Стив Миранда – управителен директор на центъра за HR проучвания към университета „Корнел“.

Порталът RealBusiness попита Миранда кои са най-добрите начини да си тръгнем от работа.

1. Кажете на шефа си. Приели сте оферта от друга фирма и имате писмено потвърждение. Следващата стъпка е да си уговорите лична среща с вашия мениджър, за да съобщите новината.

Дайте на шефа си достатъчно време да планира напускането ви – обикновено говорим за 2-4 седмици, но може да отнеме и по-дълго, в зависимост от нивото ви на отговорност, отношенията с мениджмънта и въпроса дали в момента работите по големи проекти.

По време на срещата внимавайте колко информация ще разкриете. „Ако напускате за по-добра възможност, няма проблем да го кажете“, смята Миранда. „Ако си тръгвате обаче, защото шефът ви е бил тиранин и злобар, който е създавал работна атмосфера, която ви е отровила живота, по-добре го премълчете.“

2. Предложете да помогнете. Покажете, че се интересувате от бъдещето на сегашната си компания, като направите възможното, за да помогнете промяната да стане плавно. „Попитайте какво можете да направите, за да подготвите своя приемник“, съветва Миранда. „Запишете някъде всички процеси, важни контакти и основни данни, които може да потрябват натози човек.“

3. Кажете на колегите си. Изпратете имейл до останалите, в който ги уведомявате за напускането си. Нека той бъде прост и сърдечен – кажете едно „благодаря“ за сътрудничеството, както и че ви е било приятно да работите с тях. Оставете личния си имейл и телефонен номер, за да могат да се свързват с вас и за в бъдеще.

И отново, не разкривайте твърде много.

„Не споделяйте никакви подробности за това защо напускате или дори детайли за новата си работа“, съветва експертът. „В зависимост от отрасъла, тази информация може да бъде сметната за неуместна. Ако хората наистина искат да знаят, ще ви се обадят или ще ви пишат. Вие обаче не сте длъжни да казвате причината за напускането си на никого.“

4. Не извъртайте истината. Ако са ви съкратили в акция за намаляване на разходите и броя на служителите, бъдете честни за това с колегите си – най-вероятно те и без това са разбрали вече от клюките. Когато сте прозрачни, хората се настройват да ви предложат помощ, като например с ценни контакти или дори с възможности за нова работа.

5. Оставете вратата отворена. Ако са ви съкратили, но сте останали в добри отношения с мениджъра си, посейте семената за евентуалното си завръщане в едни по-добри времена. Кажете нещо от рода на: „Наистина ми бе приятно да работя тук и ако в бъдеще се появи възможност, ще се радвам да ми се обадите“.

„Не се изкушавайте да кажете „Никога няма да се върна в тази компания заради начина, по който се отнесоха с мен“, съветва Миранда.

Трудно е да кажеш сбогом – доброволно или не, но ако го направите по правилния начин, ще бъдете възнаградени. „Никога не подценявайте вероятността да срещнете отново някой от хората, свързани с вашето напускане“, предупреждава накрая експертът.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ