Запознайте се с Господин Утре
Един от основните ми проблеми е навикът да отлагам всичко за утре. Буквално всичко – от работните задачи до почивката. И ето, денят, месецът, годината приключват, а това, което сме искали или обещали да направим, все още остава в неясното бъдеще.
Познато ли ви е всичко това? Значи у вас, както и у мен, живее Господин Утре. За съжаление, този приятел е антигерой в сценария на интересния и продуктивен живот. С този злодей трябва да се борим!
Хайде да се запознаем по-отблизо с Господин Утре.
Преди това обаче отговорете на следните въпроси (отговорите тук са само за пример).
- С какво искате да се заемете? Да се подготвя за маратон.
- Колко често ще правите това през идния месец? Всяка сутрин.
- Искате ли да разкажете на някого за намеренията и успехите си? Искам да кажа на приятелите си, да пусна съобщения във фейсбук и да покажа снимките от състезанието.
В отговорите си аз изхождам от това, че искам да прибавя нещо ново към живота си. Напълно нормално е обаче да искате да махнете нещо от него. Например да престанете да се карате с бабичките пред блока или да откажете пушенето.
Замислете се и запишете отговорите си още сега, преди да продължите да четете по-нататък. Нали искате да узнаете кой е този ваш Господин Утре?
Да започнем с формулировката на вашето желание. Господин Утре винаги формулира амбициозно. В моя случай това е „подготовка за маратон“. Звучи гордо, нали? Във вашия може да фигурират думи като „да престана“, „да оставя“, „никога повече“. Определете целта си просто, така че да може да я разбере и тригодишно дете. Аз лично я преформулирах така - „Да тичам“.
Разделете целта си на десет. Знаете ли защо е нужно това? Защото я определяте не вие, а вашият Господин Утре. Обаче вие сте тези, на които ще се наложи да я изпълнявате след няколко часа или дни, а не в онова утре, което никога няма да дойде.
Следващият въпрос се отнася за това колко често ще правите зададеното действие. Да го преформулираме така: „Колко често през следващия месец ще върша това при наличието на идеални условия?“. Как се промени отговорът ви? Моят не се промени. Защото отговарях пак не аз, а Господин Утре, който си живее в този идеален свят. След като помислих какво може да се обърка обаче, промених отговора си така: „Не по-малко от три пъти седмично по пет километра“.
Разглеждайте най-лошите варианти, включвайте вътрешния си песимист. Тогава откъснатият от живота оптимист – Господин Утре, повече ще заприлича на реалист. Повярвайте, минималният постижим резултат е по-добър от празните амбиции.
Всеки супергерой има нужда от почитатели. Господин Утре също не е изключение. Точно затова толкова ни се иска да разкажем за плановете и първите успехи на начинанията си. Когато се сблъскаме с първите трудности обаче, заниманието ни става омразно и го зарязваме още в началото на пътя. Защо да се мъчим, щом вече са ни похвалили? По-добре да измислим нови грандиозни планове.
Затова не хранете Господин Утре с внимание. Споделяйте не плановете си, нито първите малки успехи, а натрупания опит. Ако ви е толкова нужно да разказвате за надеждите си, си определяйте „глоби“ за неизпълняването им или искайте съвет от хора, които вече са минали през подобни изпитания.
Никита Галкин, LifeHacker
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.