Министрите в оставка си писаха между 5 и 6 за свършеното от тях (обзор)

Министрите в оставка си писаха между 5 и 6 за свършеното от тях (обзор)

Ден преди официално да се разделят с постовете си, повечето министри от кабинета Борисов в оставка се отчетоха за свършеното от тях на прощални пресконференции.

Като цяло, в равносметките си те отбелязаха напредък в ресорите си и сами си поставиха оценки между много добър и отличен по шестобалната система.

Замразяването на доходите бе основната грешка, посочена от повечето от тях. Какво министрите успяха да направят и какво не през почти пълния мандат на това правителство, както и техни прогнози и препоръки към приемниците им вижте в обзора, който следва

Симеон Дянков, вицепремиер и финансов министър в оставка

+ Оставям бюджета в много по-добро състояние, отколкото го заварих. Към днешна дата фискалният резерв е по-голям отколкото към юли 2009 година. И то при положение, че четирите години бяха най-трудните години в европейската икономическа история от доста десетилетия насам.”

Опасения и предупреждения

„Едни и същи олигарси от 1996 - 1998 година и днес имат интерес да падне валутният борд, защото имат стотици милиони задължения. Това са тези хора, които имат стотици милиони задължения, които са взети от банките, с течение на времето. За тях е много изгодно да падне Валутният борд, защото изчезват всички задължения. 1996 - 1997 г. в различна кризисна ситуация в банковия сектор точно това се случило – някои бизнесмени олигарси, които са били взели стотици милиони заеми, след падане на част банките, са останали без кредити и са останали милионери. От ден на ден се засилват тези настроения да взимаме допълнителни заеми, да натежават на бюджета. В този случай ще стане това, което става във всички държави около нас и бюджетът няма да издържи. Все пак, вероятността това да се случи е малка, защото в България по-възрастните хора си спомнят 1996 - 1997 - 1998 г. и как спестяванията на една част от българските граждани тогава за две-три седмици изчезнаха. Олигарсите не са се променили оттогава, те са същите хора и имат същите интереси. Междувременно те са натрупали заеми преди кризата, и сега са заварени неподготвени. Те търсят начин да излязат напред на гърба на народа. България вече има този опит, хората го помнят. Има и тежкия опит от последните четири години как правителството ден за ден се е борило да не се допусне фалит на държавата и гражданите ще имат предвид това, като отидат на избори.”

 Цветан Цветанов, вицепремиер, министър на вътрешните работи в оставка

+В МВР оставям една подредена система и осъществени реформи – в досъдебното производство и охранителната полиция.

+Успяхме да дадем по-голяма публичност на работата на министерството.

+ Възстановена е ГДБОП, направени са успешни полицейски операции.

- Заплатите в системата (б.р. на разследващата полиция) са ниски, докато има претоварването на дознателския апарат в големите градове и голям дефицит на оборудване, включително компютри.

 Прогнози и препоръки

„Акцентът в бъдеще ще е въвеждането на нови технологии”.

„Трябва повече полицаи да бъдат прехвърлени в малките населени места, където има голям проблем с престъпността.”

Заплатите в системата са ниски, докато има претоварването на дознателския апарат в големите градове и голям дефицит на оборудване, включително компютри.

За предстоящите избори

„ГЕРБ ще изгради кампания върху припомняне на постигнатото в областта на инфраструктурата, земеделието, културата, образованието. По време на кампанията членовете на партията ще дадат отчет и ще начертаят приоритети за следващия мандат.”

 Томислав Дончев, министър по усвояването на еврофондовете в оставка

Той оцени работата си през последните три години като "много добра".

+ Оставям системата в добро състояние. Оттук нататък е въпрос на политическо благоразумие постигнатото да се развие. Ресурсът по осите „Техническа помощ" по оперативните програмите „Транспорт" и „Околна среда" се разходват за подготовката на проекти за следващия програмен период, и ресурсът по оста на първата програма е изразходен.

+ Има достатъчен запас в общините от готови проекти за следващи инвестиции за сектора "Води".

 Препоръки

„Страната ни трябва да започне усвояването на европарите за следващия програмен период още от началото на 2014-а. За да се случи това до края на годината, трябва да са разработени всички детайли по оперативните програми. В момента, ако мога да се изразя фигуративно, съм превключил системата на автопилот без драматичните нюанси, тоест тя би могла да следва курса известно време, вероятно месеци.

А министърът на този пост в служебния кабинет трябва да продължи преговорите с Еврокомисията още преди края на март.

България има нужда критично от застъпване на двата програмни периода. Отчаяно се нуждае от тези инвестиции. Това е моторът на развитието на България - не съществува друг."

 Диана Ковачева, министър на правосъдието в оставка

 Правосъдната министърка в оставка си писа отличен за 14-те месеца, през които бе на поста.

- Съществуването на много възможности за манипулация на системите за случайно разпределение на делата в съдебната система. "По няколко пъти може да се натиска копчето (на компютъра, който разпределя делата), докато се избере удобният (съдебен) състав", каза Ковачева.

- Не сме доволни само, че не ни стигна времето.

 + Министерството на правосъдието никога не е работило на толкова високи обороти.

+ Вече са задействани проекти за кандидатстване за европейски пари (по ОПАК), за да се изградят електронни системи за разпределението на делата, които да правят манипулирането невъзможно. Освен да предотвратява злоупотребите, новият софтуер трябва да помогне и за изчистване на проблема с неравномерното натоварване на съдиите.

+ Добър диалог с Брюксел.

+ Смятам, че работихме сериозно и по темите, които бяха важни и бяха изостанали с години, които 20 години никой не искаше да пипне, защото бяха трудни. Проявихме необходимата доза внимание, положихме много труд и сега започват да се виждат резултатите.

+ Намирането на нови сгради за Софийския районен съд.

+ Въвеждането на прозрачни процедури за избор на членове на Висшия съдебен съвет и шефовете в магистратурата

Прогнози и препоръки

Служебният министър ще има шанса да завърши новия Наказателен кодекс, който е почти готов. На финалната права е и проектът за електронното правосъдие.

 Аню Ангелов, министър на отбраната в оставка

На раздяла министърът на отбраната в оставка Аню Ангелов изрази съжаление, че прокуратурата и съдът не са предприели действия при очевадни за гражданите престъпления в сектора на отбраната при предишни управления.

+ Оставям реформирано министерство и съм удовлетворен от работата си.

+Спрях много корупционни практики, но не и цялата корупция.

+ Всички материали за нарушения в системата на отбраната по време управлението на ГЕРБ бяха предадени на компетентните органи. В средата на мандата през 2011 г. имаше над 100 досъдебни производства за нарушения в отбраната.

- Повечето от тях бяха затворени много бързо, а опитите ми да оспорвам тези решения се оказаха неуспешни.

- Не може да каже, че "всички служители са оперирани от корупция, някои служители са свикнали да бъдат корумпирани. Има служители, които са вече при трето, четвърто ръководство на министерството, служители, които буквално са свикнали това да го правят.

- Не останаха пари за закупуване на бойна техника, но армията е боеспособна.

 Препоръки към наследника му

"Да прави това, което всъщност е и планирано да се прави. Предстоят учения, предстои 6 май, ако щете, и след 12 май сигурно известен период от време."

Ивайло Московски, министър на транспорта в оставка

Той призова хората да съдят отиващото си правителство по делата му и намекна, че ако следващият премиер отново е Бойко Борисов, е готов да бъде в екипа му.

+ Аз си спомням като заместник-министър автомагистрала "Люлин" и Дунав мост в какво състояние ги заварихме. "Люлин" беше 5 километра, забиваше в планината и нищо. Оскъпен с 86 милиона проект и ние платихме сметката. Дунав мост - по същия начин".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ