Управлявайте екипа, не човека!
Способността да се ръководи екип е толкова важна, че дори наскоро я включихме в нашата книга "3 императива, с които да станете велик лидер". Първият от тях е управление на екипа. За протокола, другите два императива са управление, което е за изграждане на взаимоотношения, основани на доверие и управление на вашата мрежа, която е за свързване и сътрудничество.
"Управлението на вашия екип" може да изглежда ясно и недвусмислено. Но това не е интуитивна концепция, която се постига лесно. Може би най-лесният начин да обясним това изкуство е чрез фразата „управление чрез екипа". С това имаме предвид, че трябва да използвате колективната социална динамика за управление на отделните членове. Това е, което липсва на много мениджъри. Въпреки, че възхваляват предимствата на работата в екип, те продължават да управляват като се фокусират върху индивида. Така, те на практика сии гарантират, че техните екипи никога няма да станат истински отбори.
Не всяка група е отбор. Екипът е група от хора, които вършат колективна работа и взаимно се ангажират с една обща цел и предизвикателства, свързани с тази цел.
Екипите са по-продуктивни и по-иновативни от работните групи. Те произвеждат резултати, които надхвърлят тези, които групи от хора могат да направят чрез просто сътрудничество и координация. Тези резултати отразяват ефекта на екипа: Членовете се справят по-добре, когато чувстват, че са част от екип. Коренът на това е силният взаимен ангажимент към съвместната им работа. Този ангажимент създава непреодолими социални и емоционални връзки между членовете, които започват да вярват, че "ние" ще успеем. Във всеки отбор "ние" е коз "номер едно". Ако не сте били част от екип е трудно да разберете ободряването, произведено от това чувство, чрез което "ние" може да постигне всичко заедно.
Тази взаимна обвързаност, това "ние", мощните междуличностни връзки между членовете на екип са свързани с два източника:
1. Взаимното чувство за цел. Всеки високо-ефективен екип вярва, че съществува основателна причина и че светът ще бъде по-добър благодарение на това, което прави. Неговата цел не е задача или работа, а ползата, която идва от това. Това е разликата между "почистваме болници" и "ние предотвратяваме разпространението на смъртоносни инфекции." Това е, което дърпа хората напред и ги кара да се чувстват част от нещо по-голямо от тях самите.
2. Материални цели, базирани на тази цел. За да се поддържа движението към целта, всеки отбор трябва да се стреми към конкретни, реални постижения, които ще отговарят на тази цел. Цел без конкретни постижения е само мечта. Цели без реални действия са безцелна дейност. Но въпреки че са критични, целите и задачите не са достатъчни. Екипът също така се нуждае от яснота. В частност, членовете на екипа се нуждаят от яснота по отношение на:
* Ролите и отговорностите - не всеки може да направи всичко
* Важните работни процеси - начина, по който екипът си върши работата, като например вземането на решения
* Ценности, норми и стандарти, които определят какво се очаква от тях
* Обратна връзка и измерване на напредъка
Управлението чрез екипа изключва налагане и режисура като ръководител на групата, то трябва да предложи подкрепа и мотивация. Това е по-ефективен начин за управление, защото той предизвиква повече ангажираност и усилия от страна на членовете на екипа.
Линда Хил и Кент Лайнбек за Harvard Business Review
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.