Доходността по облигации в световен мащаб приближава 15-годишен връх

Доходността по облигации в световен мащаб приближава 15-годишен връх

Доходността по държавните облигации в световен мащаб продължи изкачването си до най-високите нива от 2008 г. насам,  тъй като устойчивите икономически данни помрачиха надеждите на инвеститорите, че централните банки скоро ще прекратят кампаниите за повишаване на лихвените проценти, пише Блумбърг.

Според индекса на Блумбърг за доходността, общата възвръщаемост на държавните облигации в глобален мащаб се е повишила до 3,3% в сряда - най-високата стойност от август 2008 г.

Доходността по 10-годишните облигации в САЩ се повиши с три базисни пункта до 4,28% в четвъртък, приближавайки се на около шест базисни пункта от пика през миналия октомври, който беше най-високият от 2007 г. Доходността по 10-годишните облигации в Австралия скочи с 10 базисни пункта дори до най-високото си ниво от 2014 г. след данни, показващи, че икономиката неочаквано е изгубила работните места през юли. Доходността в Нова Зеландия с подобен падеж се покачи с 11 базисни пункта, за да надхвърли 5% за първи път от 2011 г.

„Последните данни са по-твърди, подхранвайки очакванията, че централните банки имат още малко работа“, каза Прашант Нюнаха, макро стратег в TD Securities Inc. в Сингапур.

Държавните облигации бяха ключов двигател на разпродажбата на глобалния дълг, тъй като устойчивостта на най-голямата икономика в света се противопоставя на очакванията, че повишението на основната лихва на Фед на прага от 5% ще я тласне към рецесия.

Референтната доходност по 10-годишните облигации в САЩ скочи с повече от 30 базисни пункта през август, което е най-голямото месечно увеличение от февруари насам.

На лов за доходност

По-високата доходност продължават да привличат купувачи. Инвеститорите са вложили 127 милиарда долара през тази година във фондове, които инвестират в държавни облигации – темпо, което ако се запази, ще доведе до рекордна година, заяви миналата седмица Bank of America Corp., цитирайки данни от EPFR Global. Мениджърите на активи увеличиха общите си дълги позиции във фючърсите на облигации до нов рекорд през седмицата до 8 август, според данни на Комисията за търговия със стокови фючърси. Проучването на клиентите на JPMorgan Chase & Co. показа, че дългите позиции през седмицата до 14 август съответстват на пика през 2019 г., който беше най-високият от 2010 г. насам.

Глобалните облигации изглеждат особено привлекателни, като се има предвид, че доходността в световен мащаб се вдига от САЩ в момент, когато много икономики показват слабост, каза Стивън Мейджър, глобален ръководител на изследванията на фиксирания доход в HSBC Plc.

„Голяма част от мечите казуси за облигациите са циклични и локални за САЩ“, пише той в бележка до клиенти от сряда. „Следователно пропуска глобалния фон, заедно с дългосрочните структурни двигатели. Фактът, че някои централни банки на нововъзникващите пазари вече смекчават политиката си, ни казва, че инфлацията намалява бързо или че те имат циклични и структурни насрещни ветрове“, добави той.

Облигациите в глобален мащаб са позиционирани да се представят по-добре от очакваното в рамките на шест до 12 месеца, тъй като централните банки се приближават към края на своите цикли на повишаване на лихвените проценти, коментираха от Western Asset Management тази седмица.

Въпреки това инвеститорите вероятно ще следят предстоящите данни, както и динамиката на предлагането на дълг за допълнителни улики. Последният стимул за доходността на държавните облигации дойде в сряда, когато САЩ отчетоха по-силни от очакваното данни за жилищното и промишленото производство, докато протоколите от срещата на Фед през юли показаха, че предстои още едно увеличение за тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ