Китайската централна банка понижи лихвите за първи път от октомври

Китайската централна банка понижи лихвите за първи път от октомври

Народната банка на Китай понижи основните лихвени проценти за първи път от октомври, докато властите работят за облекчаване на паричната политика, за да помогнат за смекчаване на въздействието на търговската война между Китай и САЩ, предаде Ройтерс.

Широко очакваните намаления на лихвите са насочени към стимулиране на потреблението и растежа на кредитите, тъй като втората по големина икономика в света отслабва. Същевременно те целят да защитят свиващите се маржове на печалба на търговските кредитори.

Въпреки това размерът на намаленията на лихвите беше умерен и отразяваше постепенния темп на разхлабване на паричната политика през последните години и това, което анализаторите интерпретираха като известна предпазливост на централните банкери срещу по-агресивни стъпки, докато тече търговската война със Съединените щати.

Китайската народна банка заяви, че понижава основната лихва по едногодишните заеми (LPR) с 10 базисни пункта до 3,0%, докато петгодишният LPR е намален със същия размер до 3,5%.

Повечето нови и непогасени заеми в Китай са базирани на едногодишния LPR, докато петгодишният лихвен процент влияе върху ценообразуването на ипотечните кредити. И двата лихвени процента са на най-ниското си ниво, откакто Китай премахна механизма за лихвени проценти през 2019 г.

Намаляването на лихвените проценти по кредитите беше обявено малко след като пет от най-големите държавни банки в Китай заявиха, че са намалили лихвените си проценти по депозитите.

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Agricultural Bank of China, China Construction Bank и Bank of China намалиха лихвените проценти по депозитите с 5-25 базисни пункта за някои срокове, според лихвите, показани в мобилните приложения на банките. Ройтерс съобщи в понеделник, че банките планират да намалят лихвените си проценти по депозитите от вторник.

Намаляването на лихвените проценти по депозитите би трябвало да насочи по-малките кредитори да направят подобни намаления.

Марко Сун, главен анализатор на финансовите пазари в MUFG Bank (Китай), заяви, че намаленията на лихвите са насочени към стимулиране на кредитирането и потреблението.

„Централната банка вероятно ще премине към изчаквателен подход през следващите месеци, освен ако външните геополитически рискове не се влошат достатъчно, за да потушат надеждите, че икономиката може да се стабилизира“, каза Сун.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски е готов за преговори, но отхвърля оттегляне от анексираната от Русия украинска територия
Жителите на Канарските острови, Барселона, Валенсия и Мадрид излязоха на протести срещу туристите
Тръмп след разговора с Путин: Русия и Украйна започват преговори
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 19-ти до 25-ти май
Възходът на дигиталния турист: Как изкуственият интелект и новите навици променят пътуванията?
Никушор Дан: Математикът, който ще решава сложните политически уравнения в Румъния
ЕС одобри новите санкции срещу Русия
Правителството се намеси в транспортната криза в София, отпуска 15 млн. лв. за заплати