Унгарската централна банка рязко покачва лихвите в опит да спаси форинта

Унгарската централна банка рязко покачва лихвите в опит да спаси форинта

Унгарската централна банка рязко покачи някои лихви, за да спаси сриващия се форинт, и същевременно обяви, че ще освободи чужда валута от резервите си, за да плаща за вноса на все по-скъпите енергоносители, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Скокът от 15,5 до 25 на сто по обезпечените овърнайт заеми и пускането на търгове за еднодневни депозити с лихва от 18 на сто идва, след като форинтът падна до рекордно ниски нива спрямо еврото и долара тази седмица, под натиска на растящия търговски дефицит и липсата на достъп до финансиране от ЕС заради споровете между Будапеща и Брюксел.

Миналия месец Еврокомисията предложи фондовете за Унгария на стойност 7,5 милиарда евро да бъдат замразени, заради неуспеха на страната в борбата й с корупцията и поради погазването на правото на закона. Това доведе до бърза разпродажба на форинти и унгарски държавни облигации. В опит да си върне средствата Будапеща обеща да извърши необходимите промени, но това още не се е случило.

В същото време инвеститорите продължават да залагат срещу форинта, след като миналия месец централната банка спря да покачва лихвите на ниво от 13%, въпреки че инфлацията продължи да се покачва.

Намесата на банката даде възможност на форинта да си върне позициите и да се покачи до 416,50 спрямо еврото при пикови стойности от 428.

По-рано вчера премиерът Виктор Орбан заяви, че е помолил финансовото министерство и централната банка на страната поне да намалят инфлацията наполовина през 2023 г.

На онлайн брифинг заместник-управителят Барнабаш Вираг обяви, че банката ще осигури чужда валута от резервите си на енергийната група MVM, за да плати сметките си и до облекчи натиска върху форинта. До края на годината това ще коства на банката по 1,2-1,5 милиарда евро месечно, допълва банкерът.

В края на септември валутните резерви на Унгария са възлизали на 38,7 милиарда евро. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Урсула фон дер Лайен: ЕС е готов да мобилизира 3 млрд. евро за един „демократичен“ Беларус
Зеленски отхвърля предложението на Тръмп за размяна на територии с Русия
Ройтерс: Индия замразява плановете си за закупуване на американско оръжие заради митата
Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат в Аляска на 15 август
Доналд Тръмп обяви, че е помирил "завинаги" Армения и Азербайджан
Кметът на Нагасаки предупреждава за риск от ядрена война, докато градът отбелязва 80 годишни от атомната бомбардировка
Представители на САЩ, ЕС и Украйна ще се срещнат днес във Великобритания преди срещата между Тръмп и Путин
По какво се различават богатите хора от останалите?