Холандия – Дания 0:1 в оспорван мач

Дания победи Холандия с 1:0 в първия мач от група B. Двубоят се изигра на Стадион Металист, Харков в Полша.

Мачът започна равностойно с лек превес на „лалетата”. Първата опасност дойде 16 минута, когато Ариен Робен стреля към вратата, но полският вратар Стефан Андерсен улови.

Това окрили холандците още повече, които започнаха да организират атака след атака. Но за пореден път поговорката „когато не вкарваш ти вкарват” се потвърди и Дания вкара гол. Той падна в 24 минута. Пробив отляво завърши с несполучливо центриране. Топката обаче попадна у Крон-Дели, който нахлу в наказателното поле, преодоля Хейтинга и след това вкара топката между краката на Стекеленбург.

След гола „лалетата” се втурнаха да търсят изравнителен гол, но до почивката не успяха да вкарат. Най-опасната ситуация бе сътворена от Ариен Робен, който стреля мощно извън наказателното поле, но топката срещна десния страничен стълб.

Така при резултат 1:0 за Дания футболистите се оттеглиха на почивка.

Второто полувреме започна с натиск на Холандия, който обаче не даде желаният резултат. Към 50-та минута темпото на мача се увеличи и започнаха да се редуват атаки ту към едната врата, ту към другата. Но до гол така и не се стигна.

Холандците направиха всичко по силите си, но опитните датски защитници не оставиха никакъв шанс за нападателите на „лалетата”.

Така Дания нанесе първа загуба на един от фаворитите за Евро 2012 - Холандия.