100 години от рождението на Тур Хейердал

Днес търсачката Google чества 100-годишнината от рождението на Тур Хейердал с анимирано лого. Норвежкият етнограф и приключенец е най-известен с пътешествието си на 8000 км през Тихия океан със сала Кон-Тики.

Хейердал е роден на 6 октомври 1914 г. в град Ларвик, Норвегия. Изучава биология, ботаника, зоология и география в Университета на Осло. По-късно тези знания стават крайъгълен камък в етнографските му изследвания. Негово верую е да изучава културите и народите от тяхната собствена гледна точка, потапяйки се в атмосферата и технологиите от времената, чиято история изследва.

Сред основните му хипотези са, че древните култури са можели да мигрират на далечни разстояния само с помощта на „примитивните“ си плавателни съдове. Така според него е бил заселен и Полинезийският архипелаг – от пътешественици, потеглили от бреговете на Перу.

За да докаже на практика своята хипотеза, Хейердал решава да построи копие на използвания в древността сал от балсови трупи, който нарича „Кон-Тики“. През 1947 Хейердал и още пет негови спътници отплават от Каляо, Перу, и за 101 дни изминават 8000 км, докато стигнат до Туамоту в Полинезия на 7 август 1947. Единствената съвременна технология, която използва, са комуникационната апаратура. Екипът оцелява на морска храна. Документалният филм за експедицията печели награда „Оскар“ през 1952. Книгата "Пътешествие на Кон-Тики" пък е преведена на 67 езика и има голям успех.

Въпреки скептичното отношение на много учени, салът се оказва способен да издържи на такъв голям преход и показва, че древните перуанци биха могли да достигнат Полинезия по този начин.

По-късно Хейердал предприема подобни пътешествия и до Галапагос, Великденския остров и през Атлантическия океан с папирусовата лодка „Ра“, изработена по технологията на древните египтяни.

В последвалите години Хейердал води много други експедиции, включително по р. Тигър (1977). Лодката му се казва "Тигрис" и с нея той трябва да покаже, че цивилизацията от индуската долина в Индия би могла да е имала търговски и миграционни връзки с Месопотамия. „Тигрис“ е изгорена от Хейердал в Джибути на 3 април 1978 г. в знак на протест срещу войните около Червено море и Африканския рог. Води експедиция и в Малдивите (1982, 1983 и 1984 г.). Завръща се на Великденския остров през 1986-1988 г. През 1989 се завръща в Перу, където открива цяла долина с древни пирамиди, и стои там до 1994. В Тенерифе е през 1991, 1999 и 2000 г.

През 1993 пристига на Канарските острови, където разкопава няколко хълма и намира пирамиди, построени от гуанчите — древен народ, избит от испанците през 15. век.

През 2001 води археологическа експедиция в Русия, за да докаже хипотезата, че прадедите на съвременните норвежци са пристигнали от бреговете на Азовско море.

След като разбира, че страда от рак на мозъка, Хейердал се отказва от медицинска помощ и се прибира в дома си в село Кола Микари в околностите на италианския град Андора, провинция Савона на регион Лигурия. Там той умира в съня си на 18 април 2002 г. на 87-годишна възраст.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен