Неизвестно за известните: 400 паунда, 400 книги и випуск от 9 души създават университета, който заведе дело срещу Тръмп

Неизвестно за известните: 400 паунда, 400 книги и випуск от 9 души създават университета, който заведе дело срещу Тръмп

Харвардският университет държи титлата на най-старата образователна институция в Съединените щати. През последните месеци университетът получи допълнителна известност около скандала с администрацията на президента Доналд Тръмп, който спря финансирането на учебното заедение. В отговор университетът заведе дело заради замразяването на финансирането от администрацията на Тръмп. „Заведохме дело за спиране на замразяването на финансирането, тъй като е незаконно и извън правомощията на правителството“, каза президентът на университета Алън Гарбър. В отговор Тръмп обвини университет, че насажда антисемитизъм и го заплаши, че ще му отнеме статута на освободен от данъци. Войната продължава и финалът ѝ е все още неясен.

ДВЕТЕ ИМЕНА

Но да се върнем към миналото. Историята на университета може да създаде обърканост в съзнанието на обикновения човек. Той получава името си в чест на Джон Харвард, който погрешно се смята за основател. Всъщност университетът първоначално е бил колеж и е основан на 8 септември 1636 г. от английски колонисти в град Нютаун. По-късно градът е преименуван на Кеймбридж, в чест на града, където много англичани са получили образованието си. Така Харвардския университет се появява в град Кеймбридж, близо до град Бостън, щата Масачузетс. Работата е там, че и във Великобритания има град Кеймбридж, който е известен със своя Кеймбриджки университет, което понякога води до объркване. Джон Харвард е завършил Кеймбриджкия университет в Англия, когато по волята на съдбата идва в Нова Англия, за да изучава библейските принципи. Но той успява да живее на американския континент само една година, след което умира от туберкулоза, когато е едва на 31 години. В същото време той успява да завещае на колежа около 400 паунда, тоест половината от състоянието си, и 400 книги от личната си библиотека. Тогава колежът е кръстен в негова чест, а в централния двор на университета сега има паметник на Джон Харвард с надпис „Джон Харвард, основател, 1638 г.“.

РЕЛИГИЯ И ЗАВОЙ КЪМ СВЕТСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ

Снимка: Getty Images

Харвардският колеж разработва и одобрява собствена харта през 1650 г. До XIX век администрацията набляга на преподаването на религия и предмети, основани на принципите на пуританството. Първият випуск на колежа се състои само от 9 души. Въпреки че колежът не е принадлежал към никой от известните клонове на християнството, той е подготвил хора, които са станали църковни служители, министри и държавници.

Завоят към светското образование настъпва през 1708 г., когато Джон Левърет става президент на Харвардския колеж. Той не е бил свещеник като своите предшественици, а е получил класическо светско образование. XVIII век в историята на бъдещата Алма матер се свързва с преобладаването на идеите на Просвещението, рационализма и свободата на мисълта в академичните дисциплини.

През XIX в. Харвардският колеж започва постепенно да изоставя идеите на традиционализма. Либералното обучение става широко разпространено и в резултат на това се формира култ към светското, интелектуално образование.

Същевременно намаляването на ролята на църквата и църковното влияние върху образователния процес има важни последици. Принципите на християнството престават да определят формирането на учебната програма - въведено е студентско самоуправление. През 1816 г. е основано Училището по богословие, а на следващата година – Харвардското юридическо училище.

През 1852 г. Харвард печели първото междууниверситетско спортно състезание: надпревара с лодки срещу Йелския университет на езерото Уинипесоки. През 1872 г. в университета е основано Висшето училище за изкуства и науки. И три години по-късно, в Ню Хейвън, Кънектикът, се играе първият футболен мач между Харвард и Йейл, който е спечелен от Харвард.

Жените не са посещавали Харвард до 1879 г., но те винаги са били част от университета. Американският педагог Артър Гилман е бил защитник на женското образование и основател на училището за момичета „Гилман“ в Кеймбридж. През 1878 г. Гилман предлага на президента на Харвард Чарлз Елиът на жените да бъде разрешено да посещават същите курсове, които университетът предлага на студентите от мъжки пол, а и да учат при същите професори. Елиът одобрява идеята и колежът „Радклиф“ е основан през 1879 г. като „допълнение“ към Харвард. В него е сформиран комитетът на „Седем дами-мениджъри“, който се занимавал с управлението.

ПОВРАТНА ТОЧКА И ОБУЧЕНИЕ ПО БИЗНЕС

XX век е повратна точка в историята на Харвард. Броят на студентите непрекъснато се увеличава, а в много факултети са открити следдипломни обучения. Висшето училище по бизнес администрация официално отваря врати като магистърска програма към Факултета по изкуства и науки. Чрез тази първоначална връзка с утвърдени преподаватели, президентът Елиът и деканът Едуин Франсис Гей се надяват да дадат предимство на новодошлите. Други американски университети започват да предлагат бизнес обучение още през 1886 г., но курсът на обучение е предимно бакалавърски. В опит да утвърди бизнеса като професия, Харвардското бизнес училище става първото в страната, което има бизнес програма и е предназначена само за завършилите колеж. През 1913 г. в Харвард е създадена Комисия по допълнителните курсове, която сега се нарича Харвардско училище за повишаване на квалификацията и основава университетско издателство. През 1936 г. са създадени Висшето училищеа по дизайн и Висшето училище по публична администрация.

РОЛЯТА НА ЖЕНИТЕ

Клодин Гей, първата афроамериканка, президент на Харвардския университет. Снимка: Getty Images

На жените е разрешено да се запишат в Харвард през 1945 г. През 1999 г. той се слива с дамския колеж „Радклиф“. Постижение на политиката на откритост на Харвард към жените е назначаването на първата жена президент на Харвардския университет през 2007 г. - Катрин Дрю Гилпин Фауст. Преди назначаването си, тя е декан-основател на Института за перспективни изследвания „Радклиф“. Благодарение на нейните усилия, „Радклиф“ се превръща от колеж в институт, където широко се развива научна и творческа дейност. Катрин става 28-ият президент на Харвардския университет. За да привлече повече студенти и учени, университетът създава различни стипендиантски програми в средата на 50-те години на миналия век. Това бележи началото на развитието на научноизследователската дейност в Харвард.

Но всички тези инициативи изглеждат скромни в сравнение с основната -  Харвардският университет става отворен за хора от средната класа, представители на други раси и религии. Например, за обучение са допускани евреи, афроамериканци, азиатци и латиноамериканци. През 1995 г. в Медицинския факултет на Харвардския университет е изобретена нова ваксина срещу холера. И през 1997 г. Мери Фасано става най-възрастната студентка на Харвард, завършвайки Училището за повишаване на квалификацията на 89-годишна възраст.

През 2004 г. стартира Инициативата за финансова помощ на Харвард, а през 2007 г. Харвард създава Училището по инженерство и приложни науки. През 2015 г. Джон А. Полсън прави най-голямото дарение в историята на университета. Той дарява 400 милиона долара специално в подкрепа на Училището по инженерство и приложни науки, което носи името Училище по инженерство и приложни науки „Джон А. Полсън“ към Харвардския университет. На 1 юли 2003 г. Клодин Гей става президент на Харвард и това е първата афроамериканка, която ръководи университета.  

ОБУЧЕНИЕ

Снимка: Getty Images

Университетът се счита за елитен и е част от „Бръшляновата лига“. Сред характеристиките на факултетите, заслужава да се отбележи, че медицинският факултет е един от най-престижните и популярни в САЩ. Институтът по здравеопазване предлага магистърски програми, следдипломно обучение, научни изследвания и развитие на правото в областта на здравеопазването.

Богословският институт е един от най-старите в университета, където от много векове се преподават богословски науки и религия. Институтът по дизайн е отворен за тези, които желаят да се обучват в следдипломна и магистърска степен по урбанистика или архитектура. Най-скъпият институт е юридическият факултет, но конкуренцията за прием в него е голяма всяка година. Следването в Харвардското бизнес училище, което е училище по мениджмънт за подготовка на магистри по бизнес администрация и докторанти в областта на бизнеса, се счита за много престижно. В Харвард учат над 20 хиляди студенти, а в различни курсове, школи и институти, които са част от университетската система, се обучават още 10 хиляди. Цената зависи от преподавателския състав и популярността на специалността. Най-популярните и престижни области на обучение включват право, бизнес, мениджмънт, инженерство, изкуство, стоматология, медицина, публична администрация, естествени, приложни, хуманитарни, педагогически и социални науки, изкуство, дизайн, теология и здравеопазване.







 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ