Дискомфортът - изненадващото оръжие в борбата с токсичността

Дискомфортът - изненадващото оръжие в борбата с токсичността

Токсичността на работното място е проблем, който със сигурност ще има пагубни последици за бъдещето на професионалната среда. В проучване на McKinsey & Company от 2022 г. се съобщава, че токсичното поведение на работното място е най-големият фактор за прегаряне и намерението на служителите за напускане в 15 държави. То представлява над 60% от всички фактори, които допринасят за други основни негативни резултати на работното място.

Никой не търси работа, която го кара да се чувства разтревожен, неоценен или несигурен. И така, как токсичното поведение на работното място стана толкова разпространено в професионалната сфера, и по-важното - какво можем да направим, за да намалим токсичността на работното място?

За да отговорим на първия въпрос, трябва да отбележим, че дотук ни доведе разминаването между служителите и работодателите - последните смятат, че психичното здраве и благосъстояние на служителите им е много по-добро, отколкото е в действителност. А за да отговорим на втория въпрос, то трябва да обърнем внимание на способността на лидерите да се справят с дискомфорта.

Дискомфортът е... неудобен. Инстинктивно искаме да се дистанцираме от него и това го прави не особено търсен подход за разрешаване на проблеми на работното място. Въпреки това усещането за дискомфорт води до яснота, която може да ни помогне за решаването предизвикателствата, пред които е изправена организацията, преди те да са ескалирали до степен на негативни последици за работното място.

И така, как изглежда „приемането на дискомфорта“ в работна среда? Ето на какво ме научиха почти 30 години изучаване на пресечната точка на невробиологията, културата и емпатията за практическото приложение на тази техника:

Стъпка 1: Забавете дишането си

За да създадем пространство за дискомфорт, първо трябва да се свържем с тялото си, като поемем контрол над дишането. Дълбокото дишане не е само практика за медитация или йога. Мениджърите могат, а и трябва, да използват науката за дълбокото дишане в полза на своя екип.

Дишането е вродено човешко поведение, контролирано от вегетативната нервна система, което означава, че го правим, без да мислим за него. Но когато се фокусираме върху начина, по който дишаме, ние насърчаваме физически промени, които могат да променят емоциите ни драстично.

Изследванията, които подчертават ползите от дълбокото дишане, са многобройни. Проучване от 2018 г. установява, че техниките за бавно дишане допринасят за повишаване на комфорта, енергичността и бдителността и намаляват симптомите на възбуда, тревожност, депресия, гняв и объркване. За разлика от дълбокото дишане, плиткото дишане- повишава усещанията за стрес. Като цяло дълбокото дишане осигурява безопасност на нервната система.

Стъпка 2: Тактическа емпатия

В книгата Never Split the Difference Крис Вос въвежда термина "тактическа емпатия", за да обозначи разбирането на другите чрез задълбочено изслушване и обмисляне на тяхната позиция. Това не означава винаги да се съгласяваме с това, което чуваме, а по-скоро да работим за оценяване на гледната точка на партньора, за да го накараме да се почувства разбран. Чувството за разбиране в крайна сметка води до чувство на доверие.

Разбирането на нуждите на колегите и преките подчинени позволява на ръководителите да намалят чувството за социално отхвърляне. Проучване на Масачузетския технологичен институт (MIT) за неврологията на незадоволените социални потребности показва, че чувството на социално отхвърляне предизвиква отрицателни емоции, като тревожност и депресия.

Използването на тактическата емпатия дава възможност на партньора да изрази чувствата си и да се почувства разбран, което води до чувство на социално приобщаване и сигурност. Така тактическата емпатия поражда доверие. Това място на сигурност, доверие и равновесие е физическото състояние, което ни позволява майсторски да приемаме дискомфорта.

Да се учиш от моментите на дискомфорт е основно умение, което всеки мениджър трябва да притежава. Без него ние пренебрегваме първопричините за токсичността на работното място и затвърждаваме култури, които дори и най-емпатичните лидери не могат да променят.

Източник: Раджкумари Неоги за fastcompany.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ