В риск ли сте от прегаряне?

В риск ли сте от прегаряне?

Бърнаутът е широко разпространен проблем, който може да бъде както вреден за отделните хора, така и да струва скъпо на организациите. И макар че няма недостиг на съвети за това как да се предотврати прегарянето, превенцията не винаги работи. Ето някои ситуации, които могат да ви направят по-склонни към прегаряне от други:

Ако сте в неподходяща работна среда

Канди Уийнс, старши сътрудник в Университета на Пенсилвания и директор на магистърската програма по медицинско образование на университета, казва, че някои хора може да са по-изложени на риск от прегаряне от други – особено тези, които работят в среда, която не е съвместима с тяхната личност или темперамент.

Уийнс, автор на „Burnout Immunity: How Emotional Intelligence Can Help You Build Resilience and Heal Relationships at Work“ казва, че прегарянето, особено на работното място, „в крайна сметка се свежда до несъответствие между личността или темперамента на някого и средата, в която се намира.“

Така че, ако сте екстроверт и сте работили от вкъщи по време на пандемията от COVID-19, това може да е довело до бърнаут, докато вашите по-интровертни колеги може да са процъфтявали. Ако сте любопитни и отворени към нови неща и работното ви място изключва подобен вид проучване или експериментиране, може да прегаряте по-бързо.

Улики, че може да сте в неправилна работна среда, включват чувство на съпротива срещу стила или идеите за работа в компанията. Уийнс предлага на хората да „обърнат внимание на тази съпротива и да се самоконтролират“. Практикувайте да изразявате притесненията си относно тази съпротива с някого, на когото наистина имате доверие. „Как би изглеждало това и как можете да го направите по начин, който е здравословен за вас?“, е въпросът, който тя съветва да си зададете.

Ако сте склонни към угаждане на другите

Тези, които постоянно се пренапрягат в опит да угодят на другите на работното място и не са в състояние да поставят здравословни граници, са „подлизурковци“, казва клиничният психолог Ингрид Клейтън, автор на „Fawning: Why the Need to Please Makes Us Lose Ourselves—and How to Find Our Way Back“.

Това хронично подлизурство е „хибриден отговор на травма“, обяснява Клейтън.

В книгата си Клейтън цитира пример с партньор в адвокатска кантора, завършил Харвард, който страдал от признаци на прегаряне. Работейки с него, тя му помага да осъзнае, че външното признание, което търси, както и неспособността му да постави граници, води до прегаряне. Подобно екстремно угаждане на хората може да ни накара да се преуморим и да поемем твърде много задачи, което в крайна сметка води до прегаряне.

„Нашата ценност е обвързана с тези външни маркери, а не с връзка със самите нас“, казва Клейтън. „Така че прегарянето не е просто резултат – изтощение от прекаляване – а загуба на автономност, автентичност и осъзнаване кои сме изобщо. Това е режим на оцеляване и не сме предназначени да живеем там 24/7. Нещо трябва да се промени“, добавя тя.

Ако ви липсват самосъзнание и умения за самозащита

Когато се сблъсквате с предизвикателства на работното място, независимо дали са свързани с културата, която не е в съответствие с вашата личност и черти, или ако залитате към поведение, насочено към угаждане на хората, застъпничеството за самите вас е важна част от защитата от прегаряне. Въпреки това, Уийнс казва, че самосъзнанието е от съществено значение за разбирането на проблемите, които причиняват съпротива с вашата личност или темперамент, както и за справянето с тях.

След като идентифицирате проблема, можете да започнете да предприемате стъпки за смекчаването му. Например, ако сте изолирани и екстровертни, можете целенасочено да проектирате други начини за получаване на необходимото взаимодействие. Ако креативността ви е задушена, може би ще успеете да намерите други начини за изрзяване.

Уайнс отбелязва, че хората, на които им липсва самосъзнание и способност да анализират чувствата си, са изправени пред фундаментално препятствие при справянето с проблемите, които биха могли да доведат до прегаряне.

Клейтън пък посочва, че ако не сте в състояние да се застъпвате за себе си – включително да поискате това, от което се нуждаете, и да поставите граници, когато е необходимо, може да сте по-склонни към прегаряне.

Борба с прегарянето

Добрата новина, казва Клейтън, е, че поставянето на граници може да се практикува и „изгражда като мускул“. Започнете, като попитате от какво имате нужда, когато залозите са ниски – например при поръчка в ресторант, за да придобиете навик. „Ако нямате опит в това да говорите открито или да поставяте граници, където се чувствате с, трябва да започнете да изграждате този опит“, казва тя.

Въпреки че много фактори могат да допринесат за прегарянето, тези три проблема могат да го ускорят. Въпреки това, чрез осъзнаване и прилагането на тези практики за смекчаване, хората могат да намерят известна степен на защита от широко разпространеното професионално заболяване.

…………………………

Гуен Морън, съавтор на The Complete Idiot's Guide to Business Plans, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ