"Ще бъда щастлив, когато..." Наистина ли?

„Ще бъда щастлив, когато...“ Попълнете празното място с това едно нещо, с тази единствена цел, която смятате, че най-накрая ще ви направи щастливи. Да получите работата на мечтите си? Да привлечете голям клиент? Да си купите къща? Макар че поставянето и постигането на цели може да ви направи по-щастливи, това да сте нещастни сега и да вярвате, че ще бъдете щастливи, след като постигнете целите си, е погрешно убеждение. Експертът по щастие Джилиан Мандич казва, че този начин на мислене всъщност може да доведе до депресия и токсични емоции.
„Хората често се фокусират твърде много върху най-важните моменти (ваканцията, пътуването или празника) и твърде малко върху ежедневните събития, които имат по-дълбок ефект върху цялостното щастие“, обяснява Мандич. Животът в преследване на тези големи житейски моменти всъщност няма да доведе до трайно, смислено щастие.
Причината за това е нещо, наречено „хедонистична адаптация“. Хората са забележително добри в адаптирането към промените в живота си. Тази черта е полезна за нас по много начини, за да преминем през трудни времена и да се адаптираме към новата среда. Това обаче означава също, че когато постигнем нещо, което би трябвало да донесе голямо щастие – като например да си купим нова кола, да започнем нова работа или нова връзка, ние се адаптираме твърде бързо. Тези нови неща ни стават познати много бързо и този невероятен изблик на щастие е точно това - временна доза.
Но това не е единствената причина, поради която животът, насочен към преследване на големи цели, няма да доведе до трайно щастие. Мандич казва, че само 10% от щастието ни се определя от обстоятелствата ни, докато 40% от щастието ни се определя от ежедневните ни мисли и поведение, а 50% от щастието ни е генетично обусловено. Така че, ако щастието, след като реализираме важна цел, представлява само 10% от общото, мисълта, че ще бъдете щастливи, когато най-накрая постигнете успех, просто няма да е достатъчна. Постигането на дълготрайно щастие означава да се фокусирате върху ежедневните дози, а не само върху тези големи събития.
Изграждането на вашия мускул на щастието означава да намерите щастие в ежедневието си. Ето няколко прости начина да намерите повече щастие в ежедневието:
Правете си паузи, за да се насладите на малките удоволствия в живота
Отделянето на момент, за да се насладите на щастието, е чудесен начин да сте по-осъзнати, когато сте щастливи. Насладете се на вкусна чаша кафе. Оценете времето, прекарано с приятел. Вместо да оставяте положителните чувства да отминат без внимание, отделете време да ги признаете, оцените и да се насладите на тях. „Наслаждаването може да бъде мощен стимулатор на щастието“, казва Мандич. Това просто упражнение за осъзнатост може да ви помогне да откриете щастието в ежедневните поводи.
Бъдете по-щедри
„Когато направите нещо хубаво за някого, това освобождава ендорфини, които активират частите на мозъка ви, свързани с щастието, удоволствието и социалната връзка“, обяснява Мандич. Намерете прости начини да бъдете щедри, като например да купите чаша кафе на непознат зад вас на опашката или да направите комплимент на някого.
Бъдете по-благодарни
Практикуването на благодарност не само увеличава щастието ви, но и ви предпазва от стрес, тревожност и депресия. „Редовната практика на благодарност е един от най-лесните начини да се противодейства на негативното пристрастие на мозъка (склонността да се придържаме към негативни мисли и неща в околната среда)“, казва Мандич. Създайте дневник на благодарността и записвайте пет неща, за които сте благодарни, всеки ден. Или просто отделете малко време от деня си, за да се почувствате благодарни. Това може да е чувство на благодарност към приятелите и семейството ви или благодарнст за слънцето след мрачна, дъждовна седмица.
Правете повече упражнения
Редовните упражнения помагат за намаляване на стреса, тревожността и депресията. „Щастието и упражненията са независимо свързани с освобождаването на ендорфини (хормони на доброто настроение) и повишаване на имунната функция; те също така намаляват кортизола (хормона на стреса)“, казва Мандич. Намерете начини да включите дори няколко минути упражнения в ежедневните си дейности, които могат да помогнат за повишаване на цялостното ви щастие.
…………………
Лиса Евънс за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.