Другар, приятел, враг: струва ли си да се сближаваме с колеги
Докторът по философия Стивън Фридман смята, че приятелството не е пречка за работата, ако имате правилно отношение към него
В моите тийнейджърски години и времето когато бях на 20, не се замислях колко важни са добрите отношения с колегите. По това време работех като сервитьор в заведение за бързо хранене в Торонто и тези връзки бяха просто част от моя опит. Но когато станах университетски професор и ръководител на катедра, осъзнах колко важни са взаимоотношенията на работното място. Сега знам, че работата върви по-добре, когато колегите са приятели.
Това откритие противоречи на общоприетото схващане, че не е необходимо да си приятел с колегите. Въпреки че тази гледна точка е разбираема, тя не е полезна, особено когато става въпрос за работа с хора, с които не се разбирате.
Видове приятели на работа
Полезно е да се прави разлика между различните типове приятелства, защото не всички връзки предоставят еднакви ползи. Използвайки предишни психологически изследвания на различните типове приятелства на работното място, както и моя опит от работа с различни мениджъри и ръководители, стигнах до четири категории приятелства с колеги.
- Най-добър приятел в работата. Това е много близко приятелство с колега, което се характеризира с разкриването на характерите и личностите. Най-добрите приятели- колеги се ценят високо един друг, като демонстритат доверие и честност.
- Близки приятелства на работното място. Това е добро приятелство, но не съвсем на нивото на най-добър приятел. Повечето хора в тези връзки искат да останат приятели, дори ако някой от тях напусне работата си.
- Приятелство на работното място. Тези взаимоотношения имат същите качества като изброените по-горе, но е по-малко вероятно да продължат извън работата. Освен това обикновено разкриват по-малко от личния си живот. С други думи, това е просто приятел, с когото обядвате или пиете кафе.
- Познат колега. Говорим за човек, когото често виждате на работа, но общуването с него се ограничава до усмивка и кратки любезности.
Ползите от приятелството на работното място
Приятелствата на работното място подобряват продуктивността, психологическата безопасност и солидарността. Когато един работодател поддържа баланс между лидерство и приятелство със своите служители, той насърчава гъвкавостта, адаптивността и откритостта, които са необходими в днешната бизнес среда.
Елтън Мейо, един от основателите на съвременната организационна теория, призна, че възможностите за социално-емоционални връзки на работното място са от решаващо значение за изпълнението на задачите в работата. Но просто обмяната на информация с друг човек не предоставя такива възможности - необходим е емоционален обмен. Той изисква откритост в чувствата и преживяванията, каквато не е необходима при обмена на информация.
Именно поради този емоционален обмен приятелствата на работното място могат да бъдат предизвикателство. Те изискват значителна инвестиция на време, както и доверие и откритост, което може да бъде плашещо за някои.
Какви взаимоотношения имат смисъл
Създаването и поддържането на приятели на работното място стана важно за хората още с началото на пандемията. Тъй като дистанционната и хибридната работа станаха все по-често срещани, приятелствата на работното място станаха критични за осигуряването на основна социална и емоционална подкрепа.
Връзката тип „най-добър приятел“на работното място е най-възнаграждаващата, защото предоставя най-голяма възможност за емоционален обмен между колегите. Тези ползи включват повишени нива на щастие, производителност и мотивация на служителите. Но близките отношения са трудни и понякога уморителни за поддържане, така че те са по-рядко срещани от другите видове. Близките приятелства и приятелствата на работното място най-вероятно ще осигурят тези ползи, без да са прекалено емоционално изтощителни и лесни за поддържане. Важно е да се отбележи, че близките приятелства са изправени пред същите предизвикателства, както да имате най-добър приятел на работа - съществува висок риск от пренасянето на евентуален личен конфликт на работното място. Взаимоотношенията от типа „познати колеги“ не носят практически никакви ползи. Ако искате да извлечете максимум удоволствие от работата си, трябва да се опитате да завържете приятелства.
Неприязънта не се отплаща
Но какво ще стане, ако имате колега, когото наистина не понасяте? Освен това, за да се усмихнете редовно и просто да толерирате присъствието му, можете да се самоотстраните. Това може да означава да напуснете позицията си или да се опитате да се дистанцирате от този човек, без да тълпите щети по отношение на своята работоспособност. Въпреки че избягването на хора, които не харесвате, може да бъде полезно, често може да се окаже твърде трудно на работното място. Освен това недружелюбието може да направи работата по-малко приятна и вълнуваща. Незаинтересованите служители намират по-малко смисъл в работата си и получават по-малко възможности за напредък. Недружелюбието води до самота и изолация, което в крайна сметка може да доведе дори до заболяване.
Нов поглед
Ако решите да останете в добри отношения с колега, който ви е неприятен, има няколко стратегии, които можете да използвате, за да поддържате продуктивни работни отношения с него. Една от тях предполага използване на положително преформулиране, което позволява да промените отношението си към поведението на колегата и неговото интерпретиране. Използвайте образен език, за да промените гледната си точка. Една особено полезна метафора е сравняването на колега с книга. Когато четете книга, дори и да ви е приятно, може да има части, които не ви харесват и които не забелязвате. Вие обаче не отхвърляте цялата книга. Прилагайки тази метафора към колегите, можете да подчертаете човешките черти, които харесвате, като същевременно отхвърлите по-малко привлекателните.
Важно е да разберете, че никой не е перфектен, нито на работа, нито извън нея. Винаги ще има несимпатични колеги. Но силата идва от знанието, че като промените ситуацията, можете да създадете по-добра работна среда за себе си и за хората около вас.
Източник: Greather Good Magazine
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.