Психология на зависимостта

Психология на зависимостта

 

„Ако не можеш да кажеш „Не“, твоето „Да“ нищо не значи.“

                                                                                      ОШО

 Скоростта на съвременния ритъм на живот е голяма. Измерва се Mbps – мегабити в секунда. Стремим се да се включим в този ритъм и да бъдем част от важните за нас процеси. Понякога сме на гребена на вълната, а понякога тя ни помита със страшна сила. Случвало се е на всеки от нас.

Може би, това не може да бъде избегнато, то е част от живота и нашето собствено израстване. Истински важно е, обаче как отговаряме на удара, как реагираме на падането и имаме ли изобщо сили да реагираме?

Ако сме емоционално устойчиви, с добра мотивация и подкрепящо обкръжение, лесно ще намерим силата да се изправим, ще направим трезв анализ на грешките и ще продължим, дори по-силни, по- умни и с повече направени изводи.

Но, ако човек

  • живее в затворено общество,
  • без емоционалната подкрепа на близките си,
  • ако е принуден да живее в лоши битови условия,
  • в състояние на тежки ограничения,
  • физически или психологически тормоз

подкрепата от която се нуждае ще бъде потърсена в алтернативна среда.

Всъщност, изброеното дотук, не е просто мрачна картина, а поредица от етиологични фактори определени като отключващи за развитие на т. нар. адиктивно поведение. Най – точното обяснение за тази форма на поведение ще цитирам дословно: Адиктивното поведение е свързано с желанието на човек да избяга от реалността по пътя на изменение на съзнанието. В зависимост от средствата, използвани за тази цел, различаваме фармакологични, химически, субстанционални, хранителни и други зависимости. фармакологични – наркомания, алкохол, токсикомания субстанционални – включват емоционални зависимости – сексуални и любовни, нетипични сексуални интереси, работохолизъм, психични отклонения – мании, депресии и др. хранителни ...“телевизионна зависимост /телемания, видеомания/; компютърна зависимост/интернет зависимост, компютърна мания; хакери и пр./телефонна зависимост (най-често е свързана с телефоните за информация; телефонен тероризъм) и други. Тези зависимости още не са отразени в съвременните класификатори на болестите – тепърва предстои тяхното изследване, описание, търсене на методи за профилактика и терапия.“ https://zavisimosti.kalinova.org/temi.html#

Ако човек има начин  на живот - угнетяващ и мъчителен и няма сили да го промени или да излезе от рамките му, една от формите на бягство, която изглежда възможна, може да е алкохол,  наркотични вещества, потъване в интернет пространството, хазартни игри, религиозни секти.

С времето поведението на тези хора се променя – ангажират се изцяло със своето занимание, изгубват интерес към света на наоколо, проявяват пълна апатия към всичко, понижават резултатите си в работата или университета и тъй като възрастовата граница за тези прояви все повече пада – променят се и резултатите в училище. Постепенно отпада социалната среда, губят се приятели или се заобикалят с хора подвластни на същите зависимости, влошават се отношенията с близките, занемаряват външния си вид. Постепенно отпада нравствени и морални норми – такива хора могат да проявяват агресия към другите или автоагресия със склонности към нараняване и дори самоубийство.

Една от тези зависимости, е алкохолизмът. Той, както и наркоманиите са особена форма, чиято етиология не винаги предполага ниско качество на живот. Много често в тази група попадат хора с отличен бизнес и финансови възможности, по причини които са извън сферата на икономическите фактори.

Като гастроентералог много често имам пациенти, които по една или друга причина попадат под зависимостта  на алкохола. Това са често интелектуалци и бизнесмени от голям мащаб. Много често, това е свързано с работата, а за творческите личности е измамно чувство на вдъхновение.

Отначало се появява само лек дискомфорт или тежест, дискретна промяна в чернодробните ензими. И всичко това се пренебрегва бързо, защото се възсновя с прием на медикаменти и диетичен режим за няколко седмици. Така е, в началото, защото черният дроб е интелигентен орган  с много резервни механизми, които позволяват добро възстановяване. Постепенно  потребността от алкохол става по-честа, по време на почивка, по време на неделен обяд със семейството, при среща с приятели и всичко изглежда нормално и естествено. Понякога, тези хора търсят причината за това поведение в обстоятелства, вън от тях или в други хора.  Докато дозата алкохол не стане необходимо условие за нормално общуване или „начин  да изкарам деня.“

След това дискомфортът се връща отново, с по-голяма сила и по-тежки последици – свободно подвижна течност в корема, анемичен синдром и непосредствен риск от кръвоизливи от т. нар. варици или разширени вени на хранопровода.

За щастие, съвременната медицина има разработени до съвършенство методи за справяне с тези тежки състояния, докато организмът все още има резервни регенераторни механизми. После, човекът се превръща в поредното число от печалната статистика на социално-значимите заболявания. Но зад числото винаги стои личност, която е имала мечти и е изпълвала със съдържание света на други хора или обратно превърнала се е в източник на напрежение, страх, стрес или заплаха за тях. Тогава спокойно можем да кажем, че именно тази зависимост краде от личността, отнема я от хората, които я обичат или са имали вяра в нея.   

Пиша този статия не за да ви занимавам със статистика, биохимични показатели или за да рисувам драматични картини .

Пиша я, защото вярвам, че ако познавате първите признаци, можете да се огледате и да ги разпознаете в някого! Ако това е човека от вашето обкръжение или дори човекът до вас, можете да сложите ръка на рамото му преди да е паднал, можете да му кажете, че сте там до него, че битовият комфорт и финансовите възможности  или липсата им, са само един от компонентите на живота и е важно да има с кого да ги споделите. Че, изгубената любов е само един, наистина болезнен начин да пораснем, но трябва да сме здрави и във по-добра емоционална и физическа кондиция, за да посрещнем ИСТИНСКАТА .

Понякога, именно Вашето „ НЕ“ - казано с любов и подкрепа е по-силно от едно слабохарактерно „Да“, поднесено с поредната чаша. Дайте на този човек волята да каже своето „Не“ на тези зависимости. Той би го направил, ако знае, че има за какво и за кого да се пребори срещу тях или да намери силата да спаси бебе си.

Това е възможно...до определен момент. После...е ред на статистиката. Променете я!

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ