Коя е правилната елха за вас?

Коя е правилната елха за вас?

Коя е правилната елха за вас?

През тези дни коледната елха заема централно място в домовете, градовете и умовете.

Коя обаче е правилната елха?

Все повече хора обръщат внимание не толкова на височината и качеството й, колкото на грижата за екологията и климата и на въпроса какво се случва, когато изхвърлят отсеченото коледно дърво, отбелязва Би Би Си.

Изкуствената елха

е от пластмаса, а тя пък се прави от петрол. Това представлява 2/3 от нейния т.нар. въглероден отпечатък – величината, която отразява количеството въглероден двуокис, изхвърлян в атмосферата в резултат на човешката дейност, подчертава директорът на британския Carbon Trust Джон Кейзър. Още 1/4 от въглеродното въздействие върху атмосферата се дължи на самия процес на производство на изкуственото дърво.

„Въглеродният отпечатък“ на двуметрово изкуствено дърво се равнява на изхвърлянето на 40 кг парникови газове – два пъти повече, отколкото, ако истинско дърво бъде изхвърлено на боклука и повече от 10 пъти повече в сравнение с изгарянето на дървото.

"Ако имате изкуствена елха, трябва да я използвате най-малко 10 години, така че нейното въздействие върху климата да стане  по-малко, отколкото от истинското коледно дръвче“, обяснява Кейзър. По думите му начинът на утилизация на истинското дърво е по-важен от неговия произход.

По оценките на „Въглеродния фонд“, въглеродната следа на истинско двуметрово коледно дърво без короната е равна на 16 кг парникови газове, ако след празниците бъде изхвърлено на сметището. Това е така, защото при гниенето на дървесината се освобождава метан, който има 25 пъти по-силен парников ефект от въглеродния двуокис.

Ако изгорите отсеченото дърво в камината или направите от него стърготини за вашата градина, въглеродният му отпечатък ще намалее с 80%, до 3,5 кг въглероден двуокис, казва д-р Кейзър.

И така,

"въглеродната следа" на живите дървета е значително по-малка,

отколкото на изкуствените. Но какво друго да имаме предвид?

Ето и съветите на компания, която продава и изкуствени, и живи елхи.

"Произвеждаме огнеупорни изкуствени дървета – а това е важно за обществените сгради“, казва изпълнителният директор на компанията Стивън Евънс и отбелязва, че когато отсеченото дърво започне да съхне, расте рискът от пожар.

Болниците, от друга страна, предпочитат изкуствените елхи, тъй като някои от пациентите имат алергия към живите.

Изкуствената елха ограничава риска от пренасянето на вредни насекоми с живата и заразяването на другите дървета в двора. Да, и по пода вкъщи не се ронят игличи.

И един от главните плюсове остава цената на изкуственото дърво. Понеже се използва няколко години, икономията е огромна.

Според търговците расте и интересът към изкуствените елхи, които се продават украсени.

Но, както казва председателят на Британската асоциация на производителите на коледни елхи Гари Брайтуел,

в живото дърво има нещо незаменимо

"Видът, фактурата, мирисът на живото дърво го правят особено. Дърветата са като хората, всяко е уникално. Самият процес на покупка на живо дърво, търсенето му в компанията на любимите хора, приятели или съседи, изборът на подходящия размер, форма и цвят – това оставя приятни спомени."

Сега вече имате повече аргументи, ако още не сте решили каква елха искате.

А може да се огледате и за жива елха с корен, която после да засадите отново навън.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ