Мелодичните аларми могат да редуцират сутрешната умора

Мелодичните аларми могат да редуцират сутрешната умора

Мелодичните аларми могат да редуцират сутрешната умора

Звуците, от които се събуждате, биха могли да повлияят върху тонуса ви , показва ново изследване на публичния изследователски университет в Мелбърн RMIT, цитирано от MedicalXpress.

Със сигурност дразнещите и тревожни алармени тонове са сред причините да се чувстваме стресирани веднага след като отворим очи. Добрата новина е, че е възможен и обратния ефект - мелодичните аларми биха могли да подобрят нивата на бдителност.

Констатацията е от полза за хората, които трябва да влязат в работен ритъм веднага, след като се събудят, особени тези от тях, които работят на смени или пък естеството на работата им предполага спешни реакции или пък труд в продължителен интензивен режим.

Сутрешната умора е сериозен проблем в свят, който вече работи 24/7, казва д-р Стюарт Макфарлейн.

"Ако не се събудите по правилния начин, качеството на работата ви може да бъде влошено за дълъг период след това - до четири часа, което свързано с големи проблеми на работното място", казва Макфарлейн.

"Обикновено се предполага, че стряскащ алармен сигнал ще подобри бдителността, но нашите данни разкриха, че мелодичните аларми са ключов елемент в това да се събудите в по-бодро състояние. Това беше неочаквано откритие", допълва той.

"Все пак, необходими са повече изследвания, за да се разбере по-добре точното съчетание на мелодията и ритъма на тялото и какви са реалните последствия върху него от избраният от вас звук Това е особено важно за хора, които работят в опасни ситуации малко след като се събудят. Сред тях са медици, пожарникари или пилоти", уточнява Макфарлейн.

В проучването са участвали 50 доброволци, които са използвали специално разработено за целта онлайн приложение, което им дава възможност дистанционно да допринесат за изследването от собствения си дом.

Всеки човек регистрира какъв тип звук използва, за да се събуди и след това оценява нивата си на умора спрямо стандартизирани критерии за инерция на съня.

Съавторът на проучването доц. Адриан Дайер от Училището за медии, комуникация и дигитална етнография към RMIT заяви, че изследването може да помогне за създаването на по-ефективни интервенции, които хората могат да използват на собствените си устройства, за да се събудят правилно.

"Това проучване е важно, тъй като дори астронавтите на НАСА съобщават, че инерцията на съня влияе върху тяхната ефективност на Международната космическа станция", казва Дайер.

"Смятаме, че един остър звуков сигнал може да наруши или обърка мозъчната ни дейност при събуждане, докато по-мелодичен звук може да ни помогне да преминем към будно състояние по по-ефективен начин. Ако успеем да продължим да подобряваме разбирането си за връзката между звуците и будното състояние, може да има потенциал за приложения в много области, особено с последните постижения в технологията за сън и изкуствения интелект."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ