Мъртъв ли е работният ден от 9 до 5?

Мъртъв ли е работният ден от 9 до 5?

Мъртъв ли е работният ден от 9 до 5 часа? Отговорът на този въпрос е категорично „не“. Причините за това обаче не са тези, които мислите. Пандемията от коронавирус просто разкри истината, че 8-часовия работен ден е отдавна съществуваща илюзия. Дори преди да бъдем принудени да започнем да работим от вкъщи заради ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса, повечето от нас не успяваха да вмъкнат работата си в отделените за целта осем часа.

Според Бюрото по трудова статистика на САЩ през 2019 г. средностатистическият американски работник е прекарвал поне 8,5 часа в работа всеки делничен ден. Пандемията хвърли светлина върху заблудите за стандартния работен ден, като все повече лидери търсят начини да преструктурират начина, по който работим, за да бъдем по-продуктивни и целенасочени в дейността си. Ето няколко стъпки в тази насока:

Дръжте се със служителите си като с възрастни хора

Днешните работещи искат да имат възможността да си създават собствени графици за работа и да решават дали да работят от вкъщи или от офиса. Според проучване на PwCнад 50% от работниците биха предпочели да имат възможността да работят поне три дни в седмицата от вкъщи, след като пандемията отшуми.

„Ако преди пандемията не сте отделяли много мисъл за живота на служителите ви извън работата, то вече не можете, а и не трябва да го правите“, казва Марк Макклейн, главен изпълнителен директор и съосновател на SailPoint. „Лидерите трябва да се „пренастроят“ към начина, по който служителите им подхождат към работата всеки ден, дори ако това означава да трансформират целия работен процес така, че той да отговаря по-добре на професионалния и личния живот на работниците“, казва той.

Много компании все още работят по плановете си за работа след пандемията и не са решили дали ще се върнат напълно към офисите. Макклейн обаче вече е направил своя избор. Той залага на хибриден работен план, който дава на служителите повече гъвкавост.

„Компаниите трябва да се отнасят със служителите си като с възрастни и да им дават свободата да вършат работата си както и когато намират за добре, стига това да обслужва и техните интереси. Работният ден постоянно се преоткрива, тъй като нашият бизнес и нуждите на хората се менят и развиват. В тези условия на работа от всякъде видяхме, че границите между професионалния и личния живот стават все по бледи“, казва Макклейн.

Подкрепяйте инициативи за поддържане на добро психично здраве

Все по-изразеното преплитане между работата и личния живот е едновременно благословия и проклятие. Служителите имат повече свобода и време да управляват работния си график, както намеря за добре. Същевременно с това обаче „пандемичната умора“ се придобива формата на бурнаут и започва да се отразява негативно на продуктивността. За това е важно да се отделя повече време на инициативи за поддържане на добро психично здраве.

„Съвременната работна култура се стреми да насърчава производителността, ефективността и доверието в служителите“, казва главният изпълнителен директор и съосновател на White Ops Тамер Хасан.

„Един от начините, по който постигаме това в условията на пандемията е като даваме приоритет на психичното здраве на служителите. Предоставяме възможност на всички наши работници да участват а телездравна и онлайн терапия всеки ден и постоянно търсим нови и иновативни начини да ги подкрепяме и да бъдем в крак със случващото се по света“, казва ХАсан.

Дайте приоритет на резултатите, а не на прекараното в работа време

За да се уверят, че служителите им не губят от поглед голямата картина, ръководителите не трябва да прибягват до микромениджмънт, а просто да насочват фокуса им върху резултатите и крайните цели.

„Поемането на отговорност за изпълнението на задачите и за резултатите от тях, а не прекараното време в работа, са факторите, които имат значение.“, казва Кевин Кноп, главен изпълнителен директор и съосновател на 908 Devices. „Не можете да накарате хората да се придържат към график от 9 до 5. Фокусът трябва да бъде изместен. Хората, които имат ясно чувство за собственост и отговорност по отношение на работата, която вършат, се справят по-добре с нея и си сътрудничат по-ефективно със своите колеги, като същевременно с това уважават тяхното време и разбират нуждите им“, казва той.

Изводът от казаното е, че работният ден от 9 до 5 не е мъртъв, защото никога не е съществувал в съвременната работна среда. Работният ден обаче се промяна, за да осигури повече гъвкавост и възможности на служителите. Пандемията даде началото на нова ера в работната среда, като днешните лидери се стремят да направят тези промени за доброто на служителите перманентни.

.....................

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ