Reuters: Парижките атентати ще предизвикат глобален военен отговор
Терористичните атентати в Париж ще предизвикат по-решителна глобална военна офанзива срещу „Ислямска държава”, след като въздушната война, която САЩ водят повече от година, не успя да попречи на групировката да се превърне в световна заплаха, пише Reuters.
Расте политическият натиск върху Америка да вземе по-ефективни действия в борбата с екстремистите.
Още не ясно дали Париж и Вашингтон са склонни драстично да разширят военните си действия, предвид нежеланието им да стават част от мащабна наземна война в Близкия Изток. През последните месеци обаче президентът Барак Обама е по-отдаден на офанзивата, поради което експерти смятат, че атентатите във френската столица ще засилят аргументите в полза на допълнителната военна мощ.
„Ислямска държава” пое отговорност за атаките в петък вечер, в които загинаха 129 души.
През последните две седмици терористичната групировка извърши и други големи атентати. Две експлозии разтърсиха южната част на Бейрут в Ливан и убиха 43 души. 224 загинаха в катастрофиралия на п-в Синай руски пътнически самолет.
Сенатор Даян Файнстайн от Разузнавателния комитет на американския Сенат казва, че ограничените въздушни атаки от страна на САЩ, в комбинация с подкрепата на сухопътните сили в Ирак и Сирия, „не са достатъчни, за да защитят страната ни и нашите съюзници”.
„Битката бързо се разширява отвъд Ирак и Сирия, затова трябва ние да я задържим в границите на двете страни”, допълва тя.
Брус Рийдъл, бивш старши експерт към ЦРУ, който съветва Обама, казва, че скорошната серия от терористични атентати означава край на дебата дали „Ислямска държава” ще концентрира усилията си върху войната в Ирак и Сирия.
Франция, която описа парижките атентати като „военен акт”, може бързо да даде своя принос за въздушната кампания срещу целите на ИД.
Още преди трагичния петък страната обяви, че френският самолетоносач „Шарл де Гол“ ще бъде изпратен в Близкия Изток, където ще пристигне на 18-ти ноември.
Американските власти казват, че САЩ преговарят със съюзници, включително арабски държави, за да ги убедят да вземат по-активно участие във въздушната кампания.
Според бивши високопоставени лица от ФБР, един бърз начин САЩ и съюзническите сили да нанесат огромни щети на ИД е като разширят натиска си върху лидерите на групировката чрез допълнителни прецизни атаки, подобни на тези от последните месеци.
В деня на парижките атентати САЩ извърши операция с цел убийството на лидера на ИД в Либия. Ден по-рано бе обявена смъртта на Джон Джихадиста в Сирия.
Според американските власти, тези атаки показват, че САЩ могат да разширят бойното поле дори повече. Засега обаче Америка се въздържа от директното бомбардиране на сгради в столицата на ИД, Ракка, тъй като рискът от цивилни смъртни случаи е голям.
Предстои да видим дали тази сдържаност ще продължи, или администрацията на Обама ще загърби някои от правилата, които следва.
Още един въпрос, смятат експерти, е дали Обединеното кралство ще се присъедини към въздушните атаки и ще разшири употребата на разузнавателните средства, които вече използва в Ирак и Сирия.
Лондон не е нанасял удари срещу ИД в Сирия и въпреки че Дейвид Камерън подкрепя тази стъпка, той е изправен пред съпротивата на британските законотворци.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.