Да можеш да кажеш "не"
Ако отговаряте с „да“ на всяка възможност, която се появява пред вас, определено може да постигнете известно ниво на успех. И все пак автоматичното отговаряне с „да“ често може да ви попречи да достигнете следващото си ниво на успех, независимо дали става въпрос за изкачване по кариерната стълбица или управление на успешна компания.
Има много причини, поради които хората придобиват навика да казват „да“. Но независимо дали причината за това е желание да си осигурите повече възможности, страх да не изпуснете нещо (FOMO) или стремеж да угодите на други хора, отрицателното въздействие е едно и също – този навик възпрепятства вашия личен и професионален потенциал за растеж.
След като влезете в цикъл винаги да казвате „да“ на работното място, може да е трудно да излезете от него. Освен това, желанието да запълните времето си изцяло може да се прехвърли от работата и в личния ви живот.
Прекомерното запълване на времето ви в работен контекст може да бъде под формата последователни срещи и непрекъснато въвличане в проекти, в които не трябва или не искате да участвате. Доста често запълването на времето ви с отговаряне с „да“ на всяко искане всъщност не е продуктивно, защото този подход не е устойчив и няма да допринесе за вашия дългосрочен растеж.
Според Закона на Парето 20% от нашите действия са отговорни за 80% резултатите, които постигаме. Въпреки това, когато сте толкова заети да тичате наоколо, запълвайки времето си, рядко обмисляте какво трябва да направите, за да постигнете крайната си цел по най-лесния възможен начин.
Въздействието на тази липса на пространство може да бъде сериозно – здравето ви започва да страда; чувствате се изтощени и изцедени; и в крайна сметка може да станете жертва на бърнаут.
От друга страна, по-честото казване на думата „не“ ви дава възможност да инвестирате разумно времето си и внимателно да напредвате в кариерните си цели.
Пет променливи, които трябва да вземете предвид преди да решите дали да кажете „не“, или „да“
- Нещото, на което казвате „да“, съответства ли на вашата дългосрочна визия? Често хората казват „да“ на нещата поради навик, FOMO или страх, а не защото това ги доближава до нещото, което казват, че искат. Ако нямате яснота какво искате да постигнете, помислете върху това.
- Когато мислите за нещото, което сте помолени да направите, как то ви кара да се чуствате? Мислите ли си: „Боже, настина искам да направя това!“. Когато станете по-успешни, вие оказвате най-голямо въздействие, когато работите в рамките на това, което експертите наричат вашата „зона на гениалност“. Това е мястото, където правите нещата, в които сте страхотни и които ви харесват.
- Ако винаги отделяте от времето си, за да помагате на други хора, запитайте се дали се опитвате да ги спасите и дали тези хора също искат да помогнат на себе си. Не можете да промените някой, който не иска да се промени. Така че имайте предвид това, когато избирате дали да отделите времето си на някого и бъдете много ясни по отношение на границите си.
- Понякога да кажете „да“ на нещо, особено ако е ново или извън зоната ви на комфорт, може да изглежда като истинско предизвикателство. В този случай може да става въпрос за възможност за личностно развитие или за усвояване на ново умение. Често си казваме, че сме твърде заети, за да правим неща, които ни създават този тип напрежение. Така че, ако нещо ви кара да се чувствате некомфортно, но в същото време ви вълнува и вие виждате потенциал в преследването му, това може да е знак, че вероятно трябва да отделите време за него.
- И накрая, трябва да се запитате дали изборът, който ще направите, ще подобри вашето физическо и психическо здраве въз основа на това, от което се нуждаете в момента? Например, за човек от тип А почивката може да бъде нещо, което той избягва, дори и да му е необходимо. Ако се научите да слушате тялото си, знаете какво трябва да правите – независимо дали това е разходка, ходене на фитнес или просто почивка и медитация. Ако искате да бъдете успешни, трябва да създадете пространство, за да чуете какво иска и от какво се нуждае вашето тяло.
……………
Сара Сабин, коуч на мениджъри и предприемачи, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.