Седем типа шефове, които е препоръчително да избягвате

Седем типа шефове, които е препоръчително да избягвате

Когато търсите нова работа, искате да вземете предвид всичко - от вида задачи, които ще вършите, до политиките на компанията относно хибридната работа. Но може би най-важното нещо, което трябва да анализирате, е кой ще бъде новият ви шеф.

Голямо повишение, щедър бонус при подписване или наличие на интересни проекти са фактори, които могат да бъдат изключително важни при избора на ново работно място, но те никога не трябва да ви карат да пренебрегнете реалността, свързана с човека, за когото ще работите. Вашият шеф може да има огромно влияние върху качеството ви на живот - както на работното място, така и извън него.

В скорошно прочуване на FlexJobs 87% от респондентите казват, че са работили за токсичен шеф. Сред тя 51% са страдали от повишени нива на тревожност, 44% са се оплаквали от умствена умора и 32% са се борили с депресия. Тези токсични лидери също така са намалили производителността на 24% от работниците.

Ако това не е достатъчно, 69% от хората казват, че техният лидер има по-голямо въздействие върху психичното им здраве, отколкото техният лекар или терапевт, според проучване на The Workforce Institute в UKG.

Това изследване предполага, че е изключително важно да направите добър избор за кого работите. Ето няколко типа шефове, които трябва да избягвате - и как да ги забележите по време на процеса за кандидатстване за работа:

Твърде взискателен

Един от най-добре познатите типове началници, които е добре да избягвате, е твърде взискателният шеф. Това е лидерът, който очаква от вас да работите нон-стоп и да поставяте работата пред всичко останало. Да, важно е лидерът ви да има високи очаквания и да разчита на вас, но един шеф, който е прекалено взискателен, вероятно ще иска от вас неразумни резултати.

За да го разпознаете още по време на интервюто за работа, обърнете внимание на начина, по който вашият нов потенциален шеф говори за работата на екипа си и дали търси победи на всяка цена.

Прекалено безгрижен

Друг вреден тип ръководител е прекалено безгрижният шеф. Въпреки че по-отпуснатото отношение към работата може да изглежда нещо добро, трябва да внимавате за началници, които нямат чувство за неотложност, ангажираност или отдаденост.

В крайна сметка всички ние искаме лидер, който е зареден с енергия за работата и има способността да мотивира и вдъхновява своя екип. Ще бъдете най-доволни, когато лидерът ви държи отговорни и е достатъчно ангажиран, за да признае вашите усилия.

Освен това внимавайте за лидера, който не определя насоки за това кога трябва да сте в офиса или който не успява да предостави яснота за това каква работа трябва да свършите. Въпреки че гъвкавостта може да изглежда положителна черта, ако лидерът стигне твърде далеч с нея това бързо може да доведе до спад и на ангажираността на служителите. В края на краищата, ако на лидера не му пука, защо останалите да ги е грижа?

По време на интервюто си попитайте за очакванията за това как, кога и къде бихте работили – и потърсете отговори, които показват дали и как вашият принос би бил оценен.

Мениджър без визия

Друг шеф, който може да навреди на вашата мотивация и удовлетворение, е лидерът без визия за бъдещето. Когато работите върху неща, които ви интересуват или имат по-широко въздействие върху останалите, ще бъдете по-щастливи и по-удовлетворени. В резултат на това е изключително важно лидерът да може да формулира ясна визия за това накъде се не насочила организацията и защо работата, която вършите, е важна.

За да разберете дали даден лидер има визия, трябва да го разпитате за това как гледа на ролята на своя екип и неговото въздействие върху организацията и клиентите.

Лидер, който не се интересува от растежа

Друг червен флаг е шеф, който не е в състояние да формулира как ще можете да растете или да се развивате на позицията, за която се кандидатирате, или в рамките на компанията. Ще бъде по-вероятно да избегнете прегаряне, когато имате работа, която ви позволява да се учите непрекъснат, като вашият лидер е от ключово значение за осигуряването на възможности за развитие и обучение.

На интервюто за работа задавайте въпроси за това как ще се развие ролята с течение на времето и попитайте за начините, по които компанията подкрепя обучението. Попитайте за планове за развитие и дали има възможности за менторство. Бъдете внимателни при приемането на работа с лидер, който не е наясно с бъдещите ви възможности за израстване.

Лош комуникатор

Когато сте на интервю за нова работа, трябва да преосмислите кандидатурата си, когато попаднете на шефа, който е лош комуникатор. Ако този човек не е особено отзивчив и любезен по време на процеса по набиране на персонал, можете да си представите как ще се държи с вас, след като бъдете наети.

И ако на шефа му липсват ефективни комуникационни умения, за да общува с вас, той вероятно не е много успешен във взаимодействието си със свои колеги, подчинени и началници.

Също така внимавайте за лидер, който е особено негативен. Полезно е да имате критичен поглед и шеф, който може да види как нещата могат да бъдат подобрени. Не искате обаче да работите за човек, който винаги гледа песимистично на всичко.

Можете лесно да придобиете обща представа за комуникационните умения и отношението на лидера по време на процеса на кандидатстване, но можете също да задавате конкретни въпроси за това как той обикновено поддържа връзка с членовете на своя екип и как се застъпва за служителите си в рамките организацията.

Микромениджърът

Един от най-често срещаните проблемни лидери е микромениджърът, който опитва да контролира всяко действие на своите подчинени. За всеки професионалист е важно да има някакво ниво на независимост и автономност, което често бива потъпкано от този тип шеф.

По време на интервюто за работа задавайте въпроси за това как лидерът ръководи дейностите на членовете на екипа. Можете дори да попитате колко често се включват в работата на служителите си и как задачите се делегират или споделят между екипа.

Арогантният шеф

Друг лош тип началник е арогантният шеф, който вярва, че никой не е толкова умен колкото него, или пък си приписва заслугите за работата на други хора.

Вместо егоистичен шеф, вие искате такъв, който е уверен и компетентен, но също така и смирен. Правилната комбинация от тези характеристики обикновено води до изграждането на лидер, когото искате да следвате; лидер, който цени вас, вашия екип и приноса на другите.

Задавайте въпроси за постиженията на екипа и за това, за което лидерът е най-оптимистично настроен. Попитайте също какви умения и таланти най-много иска да бъдат добавени към екипа. Отговорите на ръководителя на тези въпроси ще ви дадат ясна представа за това колко разчита на приноса на другите и какво е неговото за това колко важни сте вие ​​и екипът за бъдещето на организацията.

………………

Трейси Брауър, автор на Bring Work to Life by Bringing Life to Work: A Guide for Leaders and Organizations, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ