7 претенденти се борят за наградата "Най-странното заглавие на книга"
„Пътеводител за естонските чорапи“ и „Ролята на гъбата в християнското изкуство“ са сред книгите, които си оспорват награда за най-странното име на книга. Победителят ще бъде обявен на 30 март. Забавната награда се присъжда от 1978 г. насам от The Bookseller и нещо като аналог на филмовите Златни малинки в издателския бранш. Общо 64 заглавия, издадени миналата година са включени в селекцията. Жури от The Bookseller и от списание We Love This Book е свело кандидатурите до седем. Тази година списъкът е разширен с една позиция повече, спрямо традиционните шест като признание за високата "художествена стойност" на заглавията, публикувани през миналата година.
Отдолу може да видите пълната селекция:
1. "Сто години добиване на пясък в Бристолския канал. Том втори" . Книга, която документира търговията с пясък от самото си създаване през 1912 г. до наши дни, с акцент върху бреговете на Уелс.
2. "Да готвим с Пу" (Пу е прякор на готвача, която в превод от тайландски означава „рак“)
3. "Пътеводител на естонските чорапи“, обхваща стиловете плетене на чорапи и чорапогащи в Естония.
4. "Великата пенисна паника в Сингапур: бъдещето на американската масова истерия. Това е анализ на "Коро" за психиатрична епидемия, която удря Сингапур през 1967 година.
5. "Пенинският дневник на г-н Андро" - мемоарите на кокошия сексолог от Япония, живеещ в Хебдън-Бридж от 1935 година. Това е историята на Коичи Андо, който се отправил от Япония в Йоркшир през 1930 г., за да обучава птицегледачи как да определят пола на еднодневни пилета.
6. "Таксономия на офисните столове" от Джонатан Оливарес. Книгата представлява изчерпателен преглед на еволюцията на съвременния офис стол.
7. "Ролята на гъбата в християнското изкуство" от Джон А. Ръш. Авторът разкрива, че Исус е олицетворение на Светата гъба (Amanita Muscaria).
"Никога не е бушувал такъв яростен дебат кои книги трябва да бъдат предложени за списъка и кои трябва да бъдат одобрени, поради което тази година избрахме седем заглавия, вместо традиционните шест", казва Хорас Бент, пазител на наградата,
"Въпреки световната икономическа криза, издателите продължават да инвестират във въображение, разнообразни и специализирани книга и тази награда чудесно отразява това., коментира и Филип Стоун, администратор на наградата.
Наградата за най-странно заглавие на книга за първи път е присъдена през 1978 г. за „Провеждане на втория международен семинар за голи мишки“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.